نویسنده جستار: ریشه هندواروپایی نامهای مردمان ایران زمین  (بازدیدها: 6004 بار)

0 هموند و 3 میهمان درحال خواندن جستار.

Cyrus Shahmiri

  • هموند
  • *
  • نوشتار: 18
  • امتیاز: 33
  • جنسیت : آقا
پاسخ : ریشه هندواروپایی نامهای مردمان ایران زمین
« پاسخ #20 : 20 سپتامبر 2010 گاه 19:52:42 »
با تشکر از مطلبی که بیان نمودید و مسلما جای بحث دارد، اگر اجازه دهید ابتدا مطالب تکمیلی دیگری در خصوص آنچه در قبل بدان اشاره کردم، بیان دارم.
در ناحیه شمال خوزستان؛ جنوب لرستان و بخشی از جنوب شرقی عراق به جزء گوتیها و کاسیتها (گودرزی و کشوادی) قوم سوم دیگری وجود داشت که به نسبت بسیار کمتر شناخته شده اند، دلیل این امر شاید عدم کشورگشایی این قوم مانند دو قوم مذکور است، نام این قوم که در بسیاری از کتیبه های بین النهرینی بدان اشاره شده است آلمانی(Almani) می باشد، نکته جالب اینجاست که این نام نیز کاملا ژرمنی بوده و یکی از اقوام مشهور ژرمنها نیز آلمانی (Alemanni) بوده است، ما ایرانیان مانند برخی دیگر از کشورها نام کشوری را که انگلیسیها ژرمنی (Germany) می نامند را بر اساس نام این قوم آلمان می نامیم.
به طور مثال آگوم دوم (آگوم کاکریمه) در مهمترین سند کاسیتی که تاکنون کشف گریده که در اصل یک کپی آشوری از کتیبه عظیمی است که ظاهرا نابوده گشته، آنچنانکه در اینجا نیز بدان اشاره شده: شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد ابتدا خود را پادشاه کشور کشو یا کشوا (معادل آشوری کاسیت یا کشواد)، سپس آکد و بابل و در نهایت پادشاه کشور آلمان و گوتیوم (سرزمین گوتیها) می نامد که البته با یک عبارت توهین آمیز گوتیها را مردمی ابله خطاب کرده است.
نام باستانی دیگری که در این ناحیه وجود داشته و هنوز نیز مورد استفاده قرار می گیرد نام  دژا (Dezha) است که نام رود دز و شهر دزفول از آن گرفته شده اند. نکته جالبی که وجود دارد این است که سامیها، اسلاوها و دیگر مردم ساکن شمال و شمال شرق اروپا مردم ژرمنی، مخصوصا دانمارکیها را دژ (Dazh) می نامند، صدای «ژ» در اصل همان ترکیب tsch در زبان آلمانی است. این نام تاریخی بسیار کهن برای ژرمنها دارد و از انجاکه می دانید آلمانیها نیز خود را deutsch می نامند، هلندیها نیز نامی مشابه برای خود دارند.

Cyrus Shahmiri

  • هموند
  • *
  • نوشتار: 18
  • امتیاز: 33
  • جنسیت : آقا
پاسخ : ریشه هندواروپایی نامهای مردمان ایران زمین
« پاسخ #21 : 20 سپتامبر 2010 گاه 21:21:12 »
در قرن پنجم میلادی زمانی که گتها به اوج قدرت خود رسیده و با شکست آخرین پادشاه روم غربی ایتالیا و بخشهای دیگری ار جنوب اروپا را فتح نمودند، نویسنده ای به نام کاسیدروس (Cassiodorus) اثری بسیار ارزشمند در مورد تاریخ گتها بر جای گذاشت که یک قرن بعد جردانس (Jordanes) بر اساس همین اثر کتاب گتیکا را نوشت که یکی ار معدود منابع موجود در مورد گتها می باشد.
نام کاسیدروس، مانند نام کاسیولانوس: شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد برگرفته از نام قوم کاسی: شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد یکی از اقوام باستانی ساکن شمال اروپا (بریتانیا) می باشد، هرچند این قوم از لحاظ زبانی ژرمنی نبوده بلکه سلتی است ولی در خصوص شباهت اینان با کاسیتها نیز مطالب بسیاری نوشته شده است . برخی از کتبی که اخیرا به نگارش درآمده اند مانند کتاب The British Chronicles نوشته David Hughes با ارائه اسناد و مدارک بسیار مهاجرت عده ای از کاسیتها در حدود سال 1150 قبل از میلاد زمانی که امپراتوری آنان در بابل سقوط کرد را یکی از هفت موج اصلی مهاجرت به شمال اروپا در اواخر عصر مفرغ (1250 تا 1000 ق.م.) بیان نموده اند.
اما در مورد اثر مهم کاسیدروس، ایشان نام و تاریخی را در این کتاب مورد اشاره قرار داده است که بسیار حائز اهمیت است. این نام بریگ :Berig شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد پادشاه استوره ای گتها است که به عقیده کاسیدروس و به نقل از جردانس در سال 1490 قبل از میلاد عامل اولین مهاجرت گتها بوده است. شباهت این نام با نام بوریگاس Burigas: شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد خدای جنگ کاسیتها که وی را عامل تسلط و پیروزهای خود می دانستند نیز بسیار جالب است ولی نکته جالبتر این تاریخی است که در این کتاب ذکر شده است. اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن پانزدهم قبل از میلاد درست زمان شکل گیری امپراتوری کاسیتها و گسترش فرهنگ و تمدن این قوم است. تسلط کامل اینان بر گوتیها نیز شاید می توانسیت دلیلی باشد بر مهاجرت گوتیها از سرزمین باستانی خود!

از لحاظ نژادی بومیان ساکن شبه جزیره اسکاندویناوی Arctic نامیده می شوند، عده ای زیادی از اینان هم اینک نیز در این منطقه خصوصا در فنلاند زندگی می کنند.ولی به نطر من منطقه ای مانند شمال دریای سیاه بیشتر می تواند خاستگاه گوتیها بوده باشد و احتمال یک مهاجرت به دو سمت شمال و جنوب وجود دارد.
« واپسین ویرایش: 20 سپتامبر 2010 گاه 21:30:37 ازسوی Cyrus Shahmiri »

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد