نویسنده جستار: آیا نابودی زرتشتیان نزدیک است؟  (بازدیدها: 1754 بار)

0 هموند و 3 میهمان درحال خواندن جستار.

Pasha

 • گرداننده امرداد
 • *
 • نوشتار: 8,071
 • امتیاز: 2838
 • جنسیت : آقا
  • تارنمای امرداد
آیا نابودی زرتشتیان نزدیک است؟
« : 11 ژوئن 2015 گاه 10:18:15 »
به خشنودی اهورامزدا
آیا نابودی‌مان نزدیک است ؟


زندگی ما زرتشتیان در ایران به اندازه‌ی تاریخ ایران پیشینه دارد . روزگاران شادی و سربلندی ، و دوران سختی و ناکامی را پشت سر گذاشته ایم و اکنون در اینجای تاریخ ایستاده ایم با پشتوانه ای از فرهنگ پر بار ایرانی –زرتشتی که بر دوش داریم و می خواهیم آن را به نسل آینده ی زرتشتیان ایران پیشکش نماییم . ولی شوربختانه از تربیت و آموزش بسزایی در این زمینه برخوردار نیستیم ، و برای گروهی از ما تنها از زرتشتی بودن نامی مانده ، و دیگر هیچ . چرا چنین شده ایم ؟آیا ممکن است به خود آییم ، آیا هنگام باز نگری در اندیشه ، گفتار و کردارهای مان فرانرسیده است؟ آیا نهادهای اجتماعی و اقتصادی مان نیاز به بازبینی ندارند ؟ اخلاق ها و خصوصیت های جدید مان چطور ؟ از اینجای تاریخ تا به کی چنین خواهیم بود ؟

نگاه به تاریخ اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی زرتشتیان ایران ، درس های بیشماری به ما می دهد  که یکی از آنها« پایداری » است . پایداری مثال زدنی پدران مان که انگار گرد فراموشی روی آنها نشسته وخاک دوران آنها را پوشانده .دریغا ! با جوانان زرتشتی که به گفتگو می نشینی ، گذشته و هویت خود را گم کرده اند . شاید امروزه این یک بیماری همگیر جهانی باشد ، ولی این بیماری نباید به این سادگی ها ما را دچار نماید و خمودگی و عوارض اش به سراغ مان بیاید ، چرا که ما را بسی دلیری ها بوده است .

 استقامت بی نظیر پیشینیان ما انسان را شگفت زده می کند و به تحسین وا می دارد . به راستی تا کنون فکر کرده اید که سبب ماندگاری ما زرتشتیان در ایران چه بوده و چگونه آن همه سختی را به جان خردیم و هنوز بر سر پیمان خود هستیم ؟
مردم کوچه و بازار از غنی و فقیر ، هر آنچه داشتند از جان ومال بر سر پاسداشت و نگه داری دین وآیین نیاکانِ با فر وشکوه خویش نهادند و برای این کار هیچگاه شکایت نکردند ، به امید این که روزگار خوشی و سرافرازی شان دوباره خواهد آمد .

آنان نوادگان شان را داناتر و دلیرتر می پنداشتند . تصور می‌کردند که از خود گذشتگی های شان سرمشقی خواهد شد برای نسل های آینده . آن موبدی که زیر شکنجه و بیداد کمرش اره شد ولی بر آیین و دین خود ماند ، چه در سر می پروراند و فرزندان اش را چه پیام می داد ؟ آیا پیام او را امروز زرتشتیان می شنوند ؟ به راستی ما را چه شده است ؟ چرا این چنین از همه چیز و از همه کس می گریزیم ، چرا دوست داریم تنها خود را ببینیم و از جامعه بگسلیم و به درون رویا های تلخ وشیرین خود برویم ، چرا نمی آییم ، چرا نمی گوییم ، چرا نمی شنویم ، چرا نمی خواهیم ، چرا از همه چیز و همه کس فرار می کنیم : از دوستی ها ، از آموزش ها و ... چرا از سرزمین اهورایی ایران می رویم ؟ به کجا چنین شتابان ، به دنبال چه هستیم و برای چه هدفی این چنین خود را باخته و گم کرده ایم که دیگر به هیچ چیز و هیچ کس گوش نمی دهیم و مانند سرگردانان تاریخ و خودگم کردگان بی تاریخ ، سر در بیابان ناامیدی و یاس نهاده ایم و بی هیچ آگاهی  پای در راه بی بازگشت نهاده ایم و خود را به دست سرنوشت سپرده ایم تا هرآنچه می خواهد سرمان بیاورد .   

مهاجرت زرتشتیان به کشور های دیگر ، امروزه ، بلای خان ومان سوزی است که شوربختانه  زندگی ، فرهنگ ، آداب ورسوم وتمامی بنیادهای زیر بنایی جامعه ی ما را به شدت تهدید می کند و هیچکس و هیچ ارگانی را خواست مقابله با آن نیست . به دست خود ، و بدون آگاه بودن از حاصل کارمان تیشه برداشته ایم و به ریشه می زنیم . با این عمل نابخردانه ، آنچه را که هزاران سال دیگران نتوانستند بر سرمان بیاورند خود بر سر خود می آوریم . به این ترتیب ، خدای ناکرده روزی – که شاید چندان هم دور نباشد- خواهد رسید که دیگر در ایران - زادگاه اشوزرتشت و مهد آیین او - هیچ فرد زرتشتی – حتا به نام هم – نمانده باشد و از آن روز است که نام و نشان مان از صفحه ی روزگار پاک شده و اثر ما تنها در تاریخ و افسانه ها برجای مانده است.  بر این غفلت و سستی چه نام باید نهاد ؟

یک جوان زرتشتی که اکنون بار سفر می بنندد و ایران را برای همیشه ترک می کند ، جامعه ی قدیمی و با فرهنگ زرتشتی را یک گام به سوی نابودی می کشاند . آیا او خود می داند که چه می کند ، آیا او حق دارد هر چه خواست انجام دهد ؟  هر کدام از ما باید این پرسش را از خود و از مسوولان جامعه مان بپرسیم ، باید همه مان دست در دست هم در خاموش کردن این آتش سوزی نابودگرانه تلاش نماییم .  باید به هر وسیله ی ممکن جلوی این مهاجرت ها را گرفت . باید در انجمن ها ، سازمان ها و ارگان های مان ستاد بحران تشکیل دهیم و به طور جدی با این فکر و رفتار مقابله نماییم . از هر روشی سود بریم تا مگر اینکه این سیل بنیان کن را بایستانیم .
« امرداد » با وظیفه ای که در زمینه خبر رسانی وآگاهی رسانی دارد ، مصمم است به طور جدی و پیگیرانه با این بحران مقابله نماید . و از تمامی کسانی که با مهاجرت بی رویه زرتشتیان مخالف هستند ، یاری می خواهد و دست آنها را می فشارد تا با برنامه ای زمان بندی شده بتوان این دیو نابودی را به زانو در آورد .از فرستادن هرگونه خبر ، گزارش ، نگاه و نقد و بررسی که فکر می کنید در این زمینه می تواند یاری رسان باشد ، دریغ نورزید . باشد که بتوانیم این بلا را نیز از سر بگذرانیم .

                                                        بوذرجمهر پرخیده

صبوری کن سايه ی پا در گريزِ پسين،
خورشيد
برای بازآمدن است که می رود...
به یقین سپيده دم سرخواهد زد و
خورشيد باز خواهد گشت
و واژه های ممنوع نيز وزيدن خواهند گرفت...

hirbodiran

 • هموند کوشا
 • *
 • نوشتار: 86
 • امتیاز: 9
پاسخ : آیا نابودی زرتشتیان نزدیک است؟
« پاسخ #1 : 09 اوت 2015 گاه 17:02:19 »
جلوی مهاجرت را نمی توان گرفت این یک انتخاب فردیست و  تا زمانی که اوضاع کشورهای غربی از ما بهتر است ادامه خواهد یافت باید دنبال راهکار های دیگر رفت . برای نمونه ایجاد همبستگی و  پشتیبانی از هموندان در تمامی جهان . این کاری است که یهودیان و اسماعیلیان ، ... سالهاست که انجام می دهند و وجود شبکه های اجتماعی این کار را اسانتر از پیش ساخته است در ضمن میتوان از انرژی و نیروی و توان همه ایران دوستان جهت جهانی کردن پیام اشو زرتشت بهره گرفت امروزه تنها هموندان مشتاق پیام  اشو زرتشت نیستند بلکه بسیاری از جوانان ایرانی حتی بیشتر از هموندان زرتشتی خواستار شنیدن سخنان و ادامه راه وی هستند و در بخش ایین ها و جشن های غیر دینی شمار دوستداران فرهنگ ایرانی بیشمار است که میتوان از این نیروی سرشار جوانان استفاده بسیار در راه رشد فرهنگ اصیل ایرانی برد.

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد