نویسنده جستار: اسکندر یا اشک؟  (بازدیدها: 1947 بار)

0 هموند و 2 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

• کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
    • عاقلان دانند
اسکندر یا اشک؟
« : 28 نوامبر 2014 گاه 13:29:33 »
ای سروران و ای سالاران!
هستند کسانی که می گویند اسکندر ایرانی همان اشک یکم است و اسکندرنامه داستان حماسی ارشک!
دیدگاه شما سروران چیست؟
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

human

• هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 490
پاسخ : اسکندر یا اشک؟
« پاسخ #1 : 28 نوامبر 2014 گاه 15:36:29 »
دوست گرامی اين جستار ،پژوهشی همه سو نگر را ميخواهد .
از ديد من اسکندر و يا الکساندر لقبهايی هستند که موبدان زرتشتی از روی کينه به اشک يا ارشک ،سردودمان اشکانيان داده اند .
اشک+کنتار=اشک خرابکار=اسکندر
ارشک+کنتار=ارشک خرابکار=السکندر
کنتار(kantaar بر پايه نسک فرهنگ زبان پهلوی نبشته دکتر بهرام فره وشی ،برگ 314) از ريشه کندن و کننده ،چمش ميشود خرابکار .
من تا کنون نتوانستم در نبشته های برجای مانده و هر چند اندک اشکانی نام اسکندر را پيدا کنم .
که اگر پيدا کنم ،ديدگاهم رد ميشود .

hirbodiran

• هموند کوشا
  • *
  • نوشتار: 86
« پاسخ #2 : 21 دسامبر 2014 گاه 16:45:04 »
اسکندر یا همان الکساندر واژه ای یونانی است و اشک واژه ای پارسی و گویا به معنی خرس میباشد و هنوزم مردم مازندران به خرس اش میگویند.

human

• هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 490
« پاسخ #3 : 21 دسامبر 2014 گاه 21:13:21 »
اقای هیربدایرانی دیدگاه شما در باره پانترکیسم چیست ؟

hirbodiran

• هموند کوشا
  • *
  • نوشتار: 86
« پاسخ #4 : 21 دسامبر 2014 گاه 23:13:51 »
پان ترکیسم برای پر کردن خلا فکری پس از فروپاشی حکومت مذهبی عثمانی به وجود امده و اندیشه ای بدون هیچگونه محتوی و پشتوانه علمی و تاریخی میباشد و تنها در بین اقشار متحجر جامعه ترک زبان طرفدار دارد و روشنفکران ترک هرگز در ان داخل نمیشوند هر متفکر ترک با خواندن تاریخ در خواهد یافت که نه اذریهای ایران و نه ترکان ترکیه هرگز ترک نبوده و نیستند اذری های ایران از دوره صفویه با نفوذ شیعه توسط قزلباشان ترک  زبان فارسی را کنار گذاشتند و ترک زبان شدند و مردمان آسیای کوچک یا همان هیتی ها ی آریایی نیز با  نفوذ ترکان سلجوقی به تدریج زبان مادری خود را فراموش کردند و ترک زبان شدند اما در نژاد انها ترک نیستند ترکی زبانی هم ریشه مغولی می باشد و ترکان اصیل از نژاد زرد هستند که قرقیزها را میتوان از انجمله بشمار اورد ولی ترکان ایران و ترکیه و حتی ترکمنان ایران ترک نیستند و همه از نژاد سفید و اریایی اند .

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد