نویسنده جستار: چرا باید کارت اهدای اعضا بگیریم و چگونه ؟  (بازدیدها: 10901 بار)

0 هموند و 4 میهمان درحال خواندن جستار.

saloumeh

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 4,532
 • امتیاز: 590
 • جنسیت : بانو
ایا تا به حال به این اندیشیده اید  که اعضای بدن شما بعد ار مرگ می تواند جان تنی از هموطنانمان را زنده کند و از مرگ نجات دهد

در سراسر جهان كمبود شديد اعضاي زنده بدن جهت پيوند زدن به افراد محتاج پيوند وجود دارد و اين امر حتي شامل پيشرفته‌ترين كشورهاي جهان از نظر علمي و فرهنگي هم مي‌شود. دولت آمريكا گزارش مي‌دهد كه روزانه 74 نفر يك عضو پيوندي دريافت مي‌كنند. اگر چه همه روزه 81001 نفر ديگر بخاطر كمبود اعضا و انتظار براي پيوندي كه انجام نمي شود، مي‌ميرند. درایران شوربختانه اماری از نجات افراد به دلیل اهدا اعضا دیگران در دست نیست

امروزه هزاران بیمار نیازمند با رنج بسیار در انتظار دریافت عضو پیوندی، روزهای عمر خود را سپری می كنند و هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده می شود اما متأسفانه به علت كمبود اعضای اهدایی درصد زیادی از این بیماران در لیست دریافت عضو قرار گرفته اند.

در این میان، اهداء اعضای بدن افرادی كه دچار مرگ مغزی شده اند با موافقت خانواده آن ها می تواند باعث نجات جان بیماران نیازمند پیوند عضو شود، موردی كه نمونه های آن را در گذشته داشته ایم اما گسترش آن نیازمند اطلاع رسانی دقیق و فرهنگ سازی بیشتر است.

سال های انتظار

فكر نمی كنم انسان سالم بخواهد كلیه اش را اهدا كند، اگر هم كسی پیدا شود برای فروش كلیه اش 50 میلیون ریال پول می خواهد. 5 سال در انتظار دریافت كلیه هستم اما تاكنون خبری نشده اگر هم مواردی برای اهداء عضو بوده است طرف اهداء كننده پول می خواهد كه پدر و مادرم توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند.

وحید 15 ساله با گفتن این جملات می گوید: هر هفته 3 روز برای تعویض خون باید از روستا به شهر بیایم و با نارسایی ایجاد شده در كلیه ام امكان بهبودی آن وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: تحمل درد وجودم را می آزارد و از این كه نمی توانم مانند هم سن و سال های خودم زندگی كنم بسیار ناراحتم.

15 ساله است و نگران حال مادرش؛ می گوید: مادرم از اسفراین هفته ای سه روز برای تعویض خون باید به بجنورد بیاید. كلیه هایش مانند گذشته كار نمی كند. چند روز پیش تماس تلفنی از مشهد برای اهداء عضو به منزلمان شد اما فرد اهدا كننده پول می خواست.

وی می افزاید: پدرم كارگر است و حتی توانایی تأمین نیازهای اولیه خانواده را ندارد آن وقت چگونه می تواند 40 میلیون ریال برای خرید كلیه مادرم فراهم كند. وی ادامه می دهد: كسی ما را حمایت نمی كند.

شایان 23 ساله می گوید: اولین باری است كه از شما در مورد فرم اهداء عضو می شنوم و هیچ اطلاعی در این زمینه نداشتم.

وی تصریح می كند: دولت باید به هر شخصی كه نیازمند پیوند عضو است كمك كند.

وی می افزاید: باید مسئولان اطلاع رسانی دقیقی در مورد پیوند اعضا انجام دهند تا شاید برخی از افراد تمایل خود را برای تكمیل فرم مربوطه را اعلام كنند.

یكی از شهروندان می گوید: امكاناتی در بیمارستان شهر برای پیوند اعضا وجود ندارد و بیشتر افرادی كه نیازمند پیوند اعضا هستند و توان مالی بهتری دارند به مشهد و تهران سفر كرده اند.

وی می افزاید: بهبود وضعیت بیماران پیوند اعضا به نوع نگرش شهروندان در مورد پیوند عضو بستگی دارد و متأسفانه تاكنون اطلاع رسانی دقیقی در این مورد انجام نشده است.

یكی دیگر از شهروندان می گوید: این اولین باری است كه در مورد فرم اهدای عضو می شنوم و تصور می كنم آن را باید از بیمارستان های مشهد، تهران و سایر شهرهایی كه امكانات و تجهیزات پیشرفته ای برای پیوند اعضا دارند دریافت كنم.

یكی دیگر از شهروندان می گوید: نداشتن اطلاعات از ماهیت مرگ مغزی سبب شده است والدین افرادی كه دچار مرگ مغزی شده اند تصور كنند بیمار آن ها می تواند به زندگی باز گردد.

سروری می افزاید: تاكنون اطلاع‌رسانی درخصوص اهداء عضو به خوبی انجام نشده است.

وی بیان می كند: باید فرهنگ اهداء عضو گسترش یابد و در حال حاضر بسیاری از خانواده ها اطلاعی در مورد فرم اهدای عضو ندارند.

وی ادامه می دهد: سالانه افراد مختلفی بر اثر حوادث مختلف دچار مرگ مغزی می شوند و امكان بازگشت آن ها به زندگی عادی وجود ندارد اما به دلیل ممانعت والدین یا اعضای خانواده شان امكان پیوند اعضای آن ها به بیماران وجود ندارد.

مولایی یكی از افرادی است كه تمایل به دریافت كارت اهدای عضو دارد. وی می گوید: با دوستانم تصمیم گرفته ایم به منظور نجات بیماران نیازمند در صورتی كه دچار مرگ مغزی شدیم این فرم ها را تكمیل كنیم.

یكی دیگر از شهروندان می گوید: مردم تصور می كنند اگر یكی از اعضای بدن خود را اهدا كنند برای آنان مشكلاتی پیش خواهد آمد.

وی اضافه می كند: افرادی كه عمل پیوند برای آنان انجام می شود، هزینه های زیادی را متحمل می شوند و به خصوص هزینه مراقبت های پس از پیوند برای آنان بسیار زیاد است.

وی می افزاید: ترس از پرداخت هزینه ها و نبود فرهنگ سازی مناسب از جمله مشكلاتی است كه برای اهداء عضو در جامعه وجود دارد.

یك پزشك متخصص داخلی می گوید: پیوند اعضاء یكی از جدیدترین شیوه های درمانی است كه برای بیماران لاعلاج و درمان ناپذیر به كار برده می شود.

مجید طاها ادامه می دهد: امروزه غالب پیوندهای اعضاء از افزود مبتلا به مرگ مغزی گرفته می شود كه در این وضعیت می توان از پانكراس، كبد، قلب، كلیه، قرنیه و ... آن ها استفاده كرد.وی خاطر نشان می كند: پیوند اعضا در حال گسترش است و از دستاوردهای مهم علم پزشكی محسوب می شود.

وی می گوید: پیوند اعضا تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و كبد و بهترین درمان برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته كلیه است.

وی اظهار می دارد: سالانه تعداد زیادی از افراد مبتلا به مرگ مغزی بدون استفاده از اعضای آن ها دفن می شوند و این در حالی است كه تعداد زیادی از افراد در انتظار دریافت اعضای پیوندی هستند.

وی با اشاره به این كه بسیاری از شهروندان تعریف درستی از مرگ مغزی را نمی دانند می گوید: مرگ مغزی توقف پایدار و برگشت ناپذیر همه اعمال مغز است و در این وضعیت هیچ گونه امیدی برای برگشت فعالیت مغز آسیب دیده وجود ندارد و فرد دچار مرگ مغزی هرگز قادر به زندگی دوباره نخواهد بود.

وی ادامه می دهد: شهروندان با دریافت فرم اهدای عضو می توانند رضایت خود را مبنی بر اهدای اعضا در صورت مرگ مغزی شدن اعلام كنند.وی بیان می كند: افرادی كه فرم اهدای عضو را پر كرده اند در صورتی كه به هر علت منصرف شوند، می توانند رضایت خود را پس بگیرند.

این پزشك متخصص بیماری های داخلی اضافه می كند: سالانه بین 3 تا 4 هزار مورد مرگ مغزی در كشور اتفاق می افتد كه در صورت گسترش فرهنگ اهداء عضو می توان هر سال بین 30 تا 40 هزار بیمار بدحال و نیازمند را به زندگی عادی برگرداند.طاهام می افزاید: براساس مطالعاتی كه انجام شده است با وجود تمایل مثبتی كه افراد جامعه برای اهداء عضو دارند اما به دلیل متناسب نبودن نگرش آنان با میزان آگاهی در رابطه با اهداء عضو و پیوند نمی توان مطمئن بود كه خانواده ها در لحظه بروز حادثه بتوانند تصمیم درستی در این زمینه بگیرند.

وی می افزاید: با بكارگیری تمامی امكانات از جمله رسانه های گروهی و برنامه های آموزشی می توان آگاهی عموم جامعه را در این مورد افزایش داد.مسئول انجمن بیماران خاص دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی نیز در این باره می گوید: 110 بیمار كلیوی در استان وجود دارد كه همین تعداد پیوند كلیه مورد نیاز است و سایر بیمارانی كه نیازمند پیوند اعضا باشند به مشهد مراجعه می كنند.مهری فرشاد می افزاید: بیشترین افرادی كه فرم اهدای عضو بعد از مرگ مغزی را دریافت كرده اند دانشجویان و محصلان هستند.

وی ادامه می دهد: تاكنون ثبت نامی برای اهداء عضو در فرد زنده در خراسان شمالی انجام نشده است و در صورتی كه فرد تمایل به اهداء عضو داشته باشد در مقابل مبلغی را دریافت می كند.

وی خاطر نشان می كند: برخی از افراد نیازمند پیوند اعضا به خاطر نبود امكانات به سایر شهرها مراجعه كرده اند تا تحت مراقبت كامل پزشكی قرار بگیرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی نیز در این باره می گوید: برای پیوند اعضا باید ردیف بودجه ای خاص با هدف حمایت از انجام این قبیل عمل های جراحی بیماران نیازمند در نظر گرفته شود.دكتر دولت آبادی می افزاید: هم اكنون وزارت بهداشت درصدد اختصاص بودجه خاص برای انجام پیوند اعضا برای بیماران نیازمند است.وی تصریح می كند: پیوند اعضا اقدامی حیات بخش به مبتلایان نارسایی پیشرفته اعضاست و موجب بهبود كیفیت زندگی بیماران می شود.وی با اشاره به این كه این پدیده یكی از پویاترین و كاربردی ترین دستاوردهای علوم پزشكی است می افزاید: اولین عمل پیوند كلیه در ایران در سال 1347 در شیراز انجام شد و در سال های اخیر نیز با پیشرفت های به وجود آمده شاهد موارد روزافزون پیوند كلیه و سایر اعضا هستیم. وی خاطر نشان می كند: تاكنون 300 نفر فرم اهدای عضو دریافت کرده اند و از طریق اطلاع رسانی می توان با ایجاد باورهای درست تعداد داوطلبان اهدای عضو را افزایش داد و تصمیم گیری خانواده های قربانی مرگ مغزی نیز از این طریق آسان تر خواهد شد. وی بیان می كند: امكانات پیوند اعضا در استان وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: هم اكنون یك متخصص پیوند كلیه دوره های آموزش تخصصی را در این زمینه فرا می گیرد و همزمان باید شخص دیگری از وزارت بهداشت برای انجام عمل پیوند كلیه بیاید.

وی با اشاره به این که 5 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز و راه اندازی این بخش مورد نیاز است بیان می كند: امیدواریم با اختصاص به موقع اعتبارات بخش پیوند اعضا راه اندازی شود.

وی در پاسخ به این سؤال كه چرا تعداد افراد دریافت كننده فرم اهدای عضو اندك است می گوید: امكان دارد عده ای قبل از تأسیس استان از طریق خراسان رضوی ثبت نام كرده باشند اما از سال 85 تاكنون همین 300 نفر ثبت كرده اند و نمی دانیم چه تعداد پیوند قلب، قرنیه و ... نیاز داریم و این آمار در خراسان رضوی موجود است.

دولت آبادی اضافه می كند: برای تشویق شهروندان برای اهدای عضو اطلاع رسانی انجام شده است اما نیازمند همكاری بیشتر مسئولان هستیم.بعد از تماس، با مدیر مركز پیوند دانشگاه علوم پزشكی خراسان رضوی و درخواست آمار بیماران نیازمند پیوند اعضا در خراسان شمالی، دكتر مربر با اشاره به این كه چنین آماری در این مركز وجود ندارد می گوید: آمار بیماران را باید از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی دریافت كنید و چنین آماری در این مركز وجود ندارد

ایا می دانستید از طریق اینترنت و به اسانی نیز می توانید کارت اهدای اعضا دریافت کنید
« واپسین ویرایش: 30 دسامبر 2013 گاه 11:34:57 ازسوی Pasha »
بیشه زمردان خالی است
زنان ادعای مردانگی میکنن

saloumeh

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 4,532
 • امتیاز: 590
 • جنسیت : بانو
پاسخ : چرا باید کارت اهدای اعضا بگیریم و چگونه ؟
« پاسخ #1 : 25 نوامبر 2008 گاه 16:32:22 »
چه اعضاء و بافت های قابل اهداء می باشد؟

 اعضاء قابل اهداء قلب و ريه ها ، کبد و روده ها ، لوزالمعده و کليه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. بااهداء قرنيه می توان بينایی رابه فردی  که دچار صدمه شديد به چشم شده باز گرداند. تاندون و غضروف باعث باز سازی اعضاء آسيب ديدهٔ  مربوطه می شوند. پيوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دريچه قلب برای کودکان با بيماری مادرزادی دريچه ای و بزرگسالان با دريچه آسيب ديده به کار می رود. پيوند پوست نجاتبخش  بيماران با سوختگی شديد می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا 24 ساعت بعد از مرگ فرد اهداء شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخيره کرد.       

·          آيا فرد زنده هم می تواند اهداء کننده باشد؟

بله، در بعضی شرايط.

اهداء کليه يکی از معمولترين اعضاء اهدائی افراد زنده می باشد. زيرا يک فرد سالم با يک کليه هم قادر است به زندگی طبيعی خود ادامه دهد. در ضمن زمان بقاء کليه پيوندی از افراد زنده نسبت به فرد فوت شده طولانی تر است. قسمتی از کبد يا ريه و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نيز قابل اهداء می باشد.

 

·        آیا در صورت مرگ طبیعی نیز امکان اهدای عضو وجود دارد یا خیر؟

بله ؛ بعد از مرگ کامل به صورت طبیعی تا 48 ساعت نسوجی مانند قرنیه ، دریچه قلب ، استخوان و تاندون قابل اهدا می باشند.

 

·          آيا اهداء کنندگان عضو از نظر بيماريهای خاص غربالگری خواهند شد؟

 همه اهداء کنندگان عضو از نظر ایدز و هپاتیت و یک سری بدخیمی ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

                                       

·          آيا داشتن " کارت اهداء عضو " برای اهداء اعضاء پس از مرگ کفایت می کند ؟


بسیار مهم است که نزدیکان نیز در جریان این امر خداپسندانه قرار گیرند تا در زمان فوت فرد در خصوص اهداء عضو غافلگير نشوند و آنرا مصيبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند چرا که ، بنا بر قانون جمهوری اسلامی ایران و اکثریت کشورهای جهان برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری میباشد و حتی علارغم  داشتن کارت اهدای عضو در صورت عدم رضایت اولیای دم اهدای عضو صورت نخواهد گرفت.

 

    *

      با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم از اهدای عضو دلیل دریافت کارت چیست ؟

کارت اهدای عضو نشان دهنده آرزوی قلبی فرد در مورد اهدای اعضای خویش می باشد و همین امر می تواند با نشان دادن خواسته ء فرد به اولیای دمش تصمیم گیری را برای آن ها در آن زمان حیاتی آسان تر نماید و ضمنا این کارت می تواند جنبه فرهنگ سازی نیز داشته باشد.

 

    *

      آیا به همراه داشتن کارت اهدای عضو به صورت مدام ضروری می باشد ؟


با در نظر گرفتن لزوم رضایت اولیای دم برای اهدای عضو توصیه می شود فرد دارنده کارت اهدا خانوادهء خود را از رضایت قلبی برای این امر مطلع سازد و در صورت اطلاع خانواده از این امر لزومی به همراه داشتن مداوم کارت نیست.

 

    *

      آیا  باطل کردن کارت اهدای عضو بعد از تکمیل فرم امکان پذیر می باشد ؟


بله ؛ در هر زمان که از داشتن کارت منصرف شوید می توانید با اعلام خواسته خود به مسئولین تقاضای خود را لغو کنید. هر چند با در نظر داشتن رضایت اولیای دم برای اهدا تنها با اعلام خواسته خود به اولیای دم خویش میتوانید از این امر خودداری کنید.

 

·              واحد فراهم آوری اعضای پيوندی چگونه از وجود مرگ مغزی مطلع خواهد شد؟

 بنا بر قانون، کليه بيمارستانها در  سطح کشور اعم از دولتی و غیر دولتی موظفند موارد مرگ مغزی را به اطلاع این واحد برسانند. سپس هماهنگ کنندگان عضو پيوندی در محل حاضر شده و با خانواده فرد اهداء کننده در زمينه ابعاد قانونی و اخلاقی اهداء صحبت خواهند کرد.

 

    *

      در صورت عدم حضور فرد دارنده کارت در ایران آیا  انتقال وی به کشور صورت می گیرد؟

خیر؛ متاسفانه در حال حاضر امکان انتقال بیمار مرگ مغزی و یا عضو اهدایی از کشورهای دیگر به ایران وجود ندارد. ولی ممکن است در آن لحظه خاص فرد در ایران باشد !!!

 

·          مراسم خاکسپاری فرد اهداء کننده چقدر به تاخير خواهد افتاد؟

کل مراحل اهداء و پیوند عضو ( اخذ رضایت از خانوادهٔ  فرد اهدا کننده تا پايان برداشت و پيوند عضو ) معمولا ٣٦ ساعت بطول می انجامد.

                                                                         

·          آيا خانواده های  فرد اهداء کننده و فرد گیرنده عضو پیوندی یکدیگر را ملاقات خواهند کرد ؟ 

خیر، هويت طرفين محرمانه خواهد ماند، البته تعدادی از خانواده ها تمايل خواهند داشت که از طريق نامه های بی نام و نشان (با همکاری واحد فراهم آوری اعضای پيوندی) با هم مکاتبه داشته باشند و ما نیز هر ساله تحت کنترل واحد پیوند در جشن نفس امکان دیدار آن ها را فراهم می کنیم.

                                             

·          چه کسی اولویت دريافت اعضاء و بافت های پيوندی  را در زمان اهداء خواهند داشت ؟

لیست انتظار بیماران نیازمند در شبکه فراهم آوری اعضای پيوندی تنظیم و به روز میگردد ودر زمان اهداء،تخصیص اعضاء فقط توسط این مرکز صورت خواهد گرفت.

افزون بر سازگاری خونی و بافتی بیمار ، وخامت شرایط بالینی و طول مدت انتظار در لیست پیوند ، فاصله مکانی شخص از واحد فراهم آوری عضو پیوندی نیز در اولویت بندی و انتخاب گیرنده عضو پیوندی نقش دارد.

 

·         آیا برای انتخاب گیرنده عضو پیوندی پارتی بازی صورت می گیرد یا خیر؟

خیر ؛ فردی که مسئول انتخاب گیرنده عضو می باشد فردی ست در وزارت بهداشت و درمان پزشکی که لیست بیماران نیازمند اهدا در اختیار او بوده و ایشان بنا بر اولویت زمان ورود به لیست ،گروه خونی و همخوانی سایز گیرنده  و دهنده فردی را انتخاب کرده و اعلام می دارند در نتیجه امکان مداخله افراد در این امر امکان پذیر نمی باشد.

 

·        آیا در قبال عضو اهدا شده پولی به خانوده دهنده داده می شود یا خیر؟

خیر ؛ عضو پیوندی به صورت رایگان و به عنوان هدیه به خانواده گیرنده اهدا می شود و گیرنده نیز پولی بابت عضو پیوندی پرداخت نمی کند و برای تضمین این امر شما می توانید در جشن نفس که هر ساله مصادف با روز مادر برگزار می شود شرکت کرده و با خانواده های دهنده و گیرنده صحبت کرده و سوالات خویش را در این مورد از آن ها بپرسید.

 

·          آيا ممکن است بدن فرد گیرنده ، عضو پيوندی را رد کند ؟                                    

آمار موفقیت پیوند در اکثریت موارد بیش از ٧٠ درصد گزارش شده است. بدن گیرنده عضو پیوندی در صورت عدم مراقبت صحیح فرد از خود و یا در موارد بسیار نادر بطور خود بخودی ، می تواند عضو پیوندی را رد کند.

                                       

·          اگر عضو پيوندی، توسط بدن فرد گيرنده رد شود چه خواهد شد؟

در اکثریت مواقع در صورت تشخیص بموقع رد پیوند ، امکان درمان آن وجود خواهد داشت. کنترل دقیق بیمار بعد از انجام پیوند عضو ، مصرف مرتب دارو های مربوطه و انجام آزمایشات لازم می تواند از رد کامل پیوند پیشگیری نماید.

             

·          آيا پيوند عضو ميان جنس ها و نژادهای مختلف امکان پذير است ؟

آری، البته اندازه عضو پيوندی در مورد قلب،  کبد و ريه حائز اهميت است و بايد مورد توجه قرار گيرد و بويژه انطباق بافتی در خصوص پيوند کليه حياتی است.

             

·          چه مدت بايد يک بيمار نیازمند دریافت عضو پيوندی در لیست انتظار بماند؟

 مدت زمانی که بیمار در لیست انتظار خواهد بود می تواند از چند روز تا چند سال بسته به وخامت شرایط بالینی، موجود بودن عضو پيوندی و سازگاری آن تفاوت کند.

 

·          کدام بیماری های زمینه ای مانع اهداء عضو فرد خواهند شد؟

 بیماری های عفونی مانند ایدز و اکثر بد خیمی ها مانع از اهداء عضو خواهند شد. البته همه این شرایط در زمان فوت شخص مجدداً ارزیابی می گردند.

 

·     چه کسی  می تواند جزو اهدا کنندگان عضو باشد؟

همه می توانند درامر اهداء عضو پيشقدم شوند و محدوديت سنی منظور نشده است. تنها عاملی که می تواند مانع اهداء عضو شود شرايط بالینی فرد اهداء کننده است که در زمان فوت وی  توسط پزشک متخصص  تشخيص داده خواهد شد.

 شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
« واپسین ویرایش: 27 نوامبر 2008 گاه 11:47:12 ازسوی saloumeh »
بیشه زمردان خالی است
زنان ادعای مردانگی میکنن

saloumeh

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 4,532
 • امتیاز: 590
 • جنسیت : بانو
پاسخ : چرا باید کارت اهدای اعضا بگیریم و چگونه ؟
« پاسخ #2 : 27 نوامبر 2008 گاه 11:40:40 »
با برخی باورهای رایج ولی نادرست در رابطه با اهداﺀ  چه باید كرد؟

    عمده ترین علت كمبود عضو پیوندی و عدم دسترسی آسان به آن، وجود باورها و ظهور نگرش های نادرست عمومی در رابطه اهداﺀ عضو  است.

    انسانها هیچ وقت نتوانستند و یا نخواستند خود را به جای یك بیمار نیازمند عضو پیوندی قرار دهند و دردها و رنجهای جانكاه آنان را حس كنند و فقط موقعی با این دردمندان هم صدا می شوند كه كار از كار گذشته و خود خدای نا كرده بصورت بیماری اورژانسی نیازمند درمان عمل جراحی هستند در صورتیكه چنانچه ما در یابیم كه هر یك از ما هیچ وقت نمی توانیم خود را از سایرین جدا بشناسیم و چه بسا خود روزی به عضو پیوندی نیازمند شویم همواره خواهیم كوشید كه دیگران را با اهدای عضو خویش تشویق و ترغیب كنیم تا اگر خود یا خانواده خویش هم گرفتار آمدیم به آسانی با پیوند عضو حیات دوباره یابیم و تا هنگامی كه اهدای عضو به بانك فرآورده های پیوندی كشور به باور عمومی مردم عادی كوچه و بازار نرسد و ضرورت آن از سوی همه هموطنان احساس نگردد اینچنین كم و كاستی های درد آور همچنان باقی خواهد بود.

     به امید روزی كه همگان برای اهدای اعضای خویش جهت نجات هموطنان از یكدیگر پیشی بجوییم و خود و خدای مهربان خویش را راضی نگاه داریم.

                               

·          دین من اهدای عضو را تایید نمی کند.

    خیر ، تمامی ادیان بر این باورند که عمل اهداﺀ عضو یک حرکت خداپسندانه و عشق به

     همنوع محسوب می شود.

   
·          چون مبتلا به بیماری زمینه ای هستم، نمی توانم اهداﺀ کننده عضو یا نسج باشم.

    خیر، صلاحیت فرد برای اهداﺀ عضو پیوندی تنها در زمان فوت وی توسط پزشکان متخصص تیم پیوند تشخیص داده می شود و بجز تعداد محدودی از بیماریهای عفونی و یا بدخیمی ها، ابتلا به سایر بیماریها منعی برای اهداﺀ  نمی باشد.

     

·          سن  من برای اهداﺀ کننده بودن بالاست.

    خیر، هیچ محدودیت سنی برای اهداﺀ عضو وجود ندارد.

     

·          حتی اگر رضایت به اهداﺀ تنها برخی از اعضای بدن خویش داده باشم، همه اعضاﺀ و بافتهای بدن من برداشت خواهند شد.

    خیر، تیم تخصصی برداشت عضو پیوندی ، فقط مجاز به برداشت اعضاﺀ و نسوجی می باشد که اجازه آنها توسط فرد اهداﺀ کننده با خانواده وی داده شده باشد.

     

·          چون مبتلا به بیماری آب مروارید (کاتاراکت) هستم، نمی توان از نسج قرنیه جهت پیوند استفاده کرد.

    خیر، ابتلا به بیماری آب مروارید و ضعف بینایی هیچ کدام منعی برای استفاده از نسج قرنیه نمی باشند.

     

·          شخص گیرنده عضو پیوندی، خصوصیات بد و خوب فرد اهدا كننده را كسب می كند.

    اگرچه این باور در میان تعدادی از گیرندگان عضو پیوندی وجود دارد،  از نظر علمی تا كنون به اثبات نرسیده است. بنابر این بهتر است در چنین مواردی نخست در فكر نجات حیات بیمار پیوندی باشیم و بس. می دانیم كه اعضای پیوندی فاقد "حافظه" است بنابراین این دلیل خود می تواند آن باور را تضعیف یا رد نماید و دلایل دیگری كه به هر صورت طرح آن در اینجا نمی گنجد. 

                                                                                                   

·          پس از مرگ، هزینه های مربوط به انتقال و برداشت اعضای پپوند ی بر خانواده من تحمیل می گردد.

    خیر، تأمین کلیه هزینه های مربوط به امر اهداﺀ عضو شامل بستری، برداشت و پپوند بر عهده وزارت بهداشت و درمان می باشد و هیچ هزینه ای توسط فرد اهداﺀ کننده پرداخت نخواهد شد.

·          اگر کارت اهداﺀ عضو داشته باشم، کیفیت مراقبتهای پزشکی در زمان حوادث تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

    خیر، در زمان حادثه، تمام اقدماتی که برای حفظ جان بیمار لازم است، انجام خواهد شد. امکان اهدای عضو فقط زمانی در نظر گرفته خواهد شد که دیگر هیچ اقدامی نجاتبخشی امکان پذیر نبوده و مرگ مغزی تایید شده باشد.

    همچنین باید متذکر شد که تیم پزشکان از تیم پپوند عضو کاملا مجزا می باشند.

·          اهداﺀ عضو پس از مرگ، باعث تغییر شکل پیکر من خواهد شد.

    خیر، فرایند برداشت عضو هیچ تغییراتی در ظاهر فرد اهداﺀ کننده بوجود نخواهد آورد. این فرایند در اتاق عمل و با بیشترین مراقبت و احترام برای فرد اهداﺀ کننده توسط تیم جراحی متخصص انجام خواهد گرفت. پس از عمل برداشت، محل جراحی شده بخیه زده شده و با پانسمان پوشانده خواهد شد.


« واپسین ویرایش: 27 نوامبر 2008 گاه 11:42:39 ازسوی saloumeh »
بیشه زمردان خالی است
زنان ادعای مردانگی میکنن

saloumeh

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 4,532
 • امتیاز: 590
 • جنسیت : بانو
پاسخ : چرا باید کارت اهدای اعضا بگیریم و چگونه ؟
« پاسخ #3 : 28 نوامبر 2008 گاه 16:29:57 »
در مرگ مغزی، خونرسانی به مغز متوقف شده، اكسیژن رسانی به آن انجام نمی گیرد.مغز تمام کارکرد خود را از دست می دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه ها هنوز دارای عملکرد هستند، بتدریج در صی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد.

بیمار مرگ مغزی، صحبت نمی کند، نمی بیند، به هیچ یک از تحریکات خارجی پاسخی نمی دهد و بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس نخواهد بود.

 

·          علل شایع مرگ مغزی كدامند؟

تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، غرق شدن در آب، مسمومیت ها، خونریزی های داخلی مغز و همچنین سكته مغزی.

·          مرگ مغزی چگونه رخ میدهد؟

هر گونه آسیب شدید به مغز می تواند منجر به تورم بافتی  شود. از آنجاییکه مغز در یك فضای بسته (استخوان جمجمه) قرار دارد و جایی برای این افزایش حجم وجود ندارد، بر بخش های پایین تر مغز (ساقه مغز) فشار آورده، مانع جریان گردش خون به قسمت های بالا یی می گردد و بیش از پیش مانع اكسیژن رسانی میشود.

 این فرایند ممكن است در عرض چند دقیقه یا چند روز بدرازا بكشد. قلب به کمک دستگاه تنفس مصنوعی به فعالیت ادامه داده، به اعضای دیگر  اكسیژن می رساند، در حالیكه بافت مغز و ساقه مغز كه وظیفه كنترل تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارند از این ماده حیاتی(اكسیژن) محروم مانده، دچار مرگ می شوند.

 

·          چرا در مرگ مغزی، بیمار تا مدتی دارای ضربان قلب و تنفس  می باشد؟

 قلب تا زمانی كه دارای اكسیژن رسانی باشد، به ضربان خود ادامه میدهد. در بیمار مرگ مغزی، دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور ) اكسیژن لازم را برای ضربان قلب فراهم خواهد کرد و بمحض جدا کردن دستگاه از بیمار قلب هم از كار خواهد افتاد.

 

·          كما چیست؟ آیا همان مرگ مغزی است؟

كما در واقع یك نوع اختلال در كاركرد مغز است كه شخص دچار كاهش شدید سطح هوشیاری میگردد و به هیچ یک از تحریكات پیرامونش، پاسخ نمیدهد.

در كما شانس بهبودی برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتیكه در مرگ مغزی بهبودی بیمار غیر ممکن  و مرگ وی ظرف چند روز  حتمی  است.

·          زندگی نباتی چیست و چه فرقی با مرگ مغزی دارد؟

زندگی نباتی، همان مرگ مغزی نیست.

 این وضعیت تقریبا همیشه در پی كما رخ می دهد. با اینکه شخص بیدار بنظر می رسد( چشمانش باز است ) و  دارای یك سری حركات غیر ارادی اعضای خویش است، هیچ عملكرد ذهنی و شناختی ندارد.

در واقع بیمارانی هستند كه بدنبال آسیب شدید مغزی، برای سالهای متمادی زنده می مانند و به نظر هوشیارند، بدون اینكه بتوانند با محیط اطراف خود ارتباطی برقرار كنند.

·          آیا از ظاهر فرد بیمار میتوان فهمید كه او دچار مرگ مغزی شده است؟

خیر، فردی كه دچار مرگ مغزی شده، مانند کسی است که در خوابی عمیقی فرو رفته است. ریه هایش به كمك دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور ) از هوا پر می شوند، قلبش بسبب اكسیژن رسانی دارای ضربان است و حتی پوست او گرم و برنگ صورتی می باشد.

·          آیا بیمار بدنبال مرگ مغزی درد را احساس می كند؟

خیر. پس از وقوع مرگ مغزی،  در انسان هیچگونه احساس درد و اندوهی وجود نخواهد داشت.

 

·          آیا مواردی از مرگ مغزی بوده است که بهبود یافته باشند؟

خیر، امکان بهبودی و بازگشت بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان وجود ندارد.

مواردی که شنیده اید فرد دچار مرگ مغزی شده و سپس بهبود یافته است، در واقع مرگ مغزی نبوده است.

این بیماران در کمای عمیق بوده ولی نزدیکان آنها به دلیل آگاهی ناکافی چنین بردشت نادرستی کرده اند.

 
بیشه زمردان خالی است
زنان ادعای مردانگی میکنن

saloumeh

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 4,532
 • امتیاز: 590
 • جنسیت : بانو
پاسخ : چرا باید کارت اهدای اعضا بگیریم و چگونه ؟
« پاسخ #4 : 30 نوامبر 2008 گاه 20:28:12 »
بریا گرفتن کارت عضویت اهدای اعضا می تویند از لینک زیر استفاده کنید

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
بیشه زمردان خالی است
زنان ادعای مردانگی میکنن

Asal gisoo

 • هموند بسیار کوشا
 • *
 • نوشتار: 129
 • امتیاز: 58

ثبت نام اینترنتی اهداء عضو

دریافت فرم اهداء عضو .عضویت سریع و آسان

کارت اهداء عضو   تصویر کارت اهداء عضو   دفتر یادبود


مرگ مغزي به زبان ساده
مراحل اهداء عضو
مزاياي پيوند اعضا و نسوج از جسد
نيازمنديهاي بيماران
قانون پيوند اعضا
آئين نامه اجرائي
پیوند اعضا در ایران
معرفي واحد

 امروز ما در جامعه ای زندگی می کنيم که هزاران بيمار محتاج عضو پيوندی با رنج بسيار در انتظار دريافت عضو پيوندی، روزهای عمر خود را سپری می کنند و هر روز نيز بر تعداد اين بيماران افزوده می گردد و بعلت کمبود اعضای اهدايی ، متاسفانه درصد زيادی از اين بيماران در ليستهای انتظار فوت می کند. اين در حالی است که همه روزه با مواردی از مرگ مغزی در بيمارستانهای سراسر کشور مواجه می شويم که يک مرگ غيرقابل برگشت می باشد و با نگهداری قلب و تنفس بيمار با دستگاه، سيستم درمانی متحمل هزينه های اضافی می شود و خانواده بيمار گرفتار مشکلات عديده می گردد، در حاليکه اعضای بدن اين بيماران می تواند باعث نجات جان بيماران زيادی گردد.

براساس يک مطالعه که در سال 1379 انجام گرفت عليرغم تمايل و کشش مثبتی که افراد جامعه ما به اين موضوع دارند بدليل  متناسب نبودن نگرش آنها با ميزان آگاهی در رابطه با اهداﺀ عضو و پیوند در ایران، نمی توان مطمئن بود که خانواده ها در لحظه بروز حادثه بتوانند تصميم درستی بگيرند.

لازم بود تا به طرق مختلف و با بکارگيری تمامی امکانات از جمله رسانه های گروهی و برنامه های آموزشی، آگاهی عموم جامعه را در اين خصوص افزايش دهيم تا ذهنيت و شناخت عموم مردم بسوی انطباق مرگ مغزی با مرگ کامل و غير قابل برگشت سوق يابد و شاهد عنيت يافتن نگرش مثبت مردم ايران در رفتارشان باشيم.

با توجه به اهمیت فرهنگ سازی، پس از شکل گیری واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در سال 1381، کمیته ای با هدف ارتقا سطح آگاهی عموم جامعه در چارت سازمانی این واحد پیش بینی گردید .

 این کمیته فعالیتهای خود را از مرداد ماه 1384، آغاز کرده است و در این مدت کوتاه به نتایج چشمگیری رسیده است. برگزاری دومین سالگرد "جشن نفس، جشن زندگی"، توزیع پمفلتهای آموزشی به سراسر کشور، برگزاری کارگاه آموزشی و سخنرانی در برخی از مجامع  از جمله فعالیتهای این واحد بوده است.

همچنین تا به امروز ، در ايران دسترسي به " کارت اهداء عضو " از طريق اينترنت امکان پذير نبوده است. ما مفتخريم که اولين ابداع کننده اين روش در ميهن اسلامي هستیم.

 چشم انداز ما

 اين واحد ديدگاه خويش را در شناسايي بيشتر اهدا کنندگان مرگ مغزي و به دنبال آن تعداد بيشتر موارد اهداء عضو جستجو مي کند. چشم به آينده اي دوخته ايم که در آن، هيچ زن و مردي در ليست انتظار پيوند، جان خود را از دست ندهد.

برنامه هاي آينده

ارتباط مستمر و قوي با مراکز اورژانس کشور  در استفاده از امداد هوايي و زميني

برپایی همایشها و جلسات سخنرانی در سراسر کشور با هدف ترویج فرهنگ اهدا عضو

ارتباط مستمر با رسانه های مردمی عمومی در جهت پوشش هرچه کاملتر اخبار مربوط به اهدا عضو در ایران

 

دریافت فرم اهداء عضو / عضویت سریع و آسان         کارت اهداء عضو         دفتر یادبود

 

شما می توانید کمکهای نقدی خود را به شماره حساب 300700 بانک رفاه، شعبه دکتر مسیح دانشوری واریز نمایید و رسید آنرا همراه با مشخصات کامل خود، به دورنما (فکس) و یا آدرس پستی ما ارسال نمایید.

تهران - کد پستی: 19569 صندوق پستی: 154-19575

دور نما:  9966  2010 (021)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره  تلفنهای 9966 2010 (021) -  9419  2010 (021) تماس حاصل فرمایید.


منبع :ایر شفا
بوی هجرت می آید...
..................................................................................
شلوارتاخورده دارد مردی که یک پاندارد                            خشم است وآتش نگاهش،یعنی تماشا ندارد
دوباره می‌سازمت وطن اگر چه با خشت جان خویش                ستون به سقف تو می‌زنم،اگرچه بااستخوان خویش

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد