نویسنده جستار: پدر نشر موسيقي ايران از دنيا رفت  (بازدیدها: 1209 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

atrin

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 2,867
 • امتیاز: 801
  • http://iranvaja.blogfa.com
پدر نشر موسيقي ايران از دنيا رفت
« : 17 ژانویه 2009 گاه 23:45:46 »
با درود.
چه ساده می گذرند در تنهایی و ما نمی فهمیم که گذشته اند. یادش گرامی باد. دوستان عزیزم، خیلی دیر است که بخواهیم برای کریم چمن آرا گرامیداشت در تارنما برپا کنیم. ولی این تأخیر را بر آترین ببخشایید. امیدوارم روح کریم چمن آرا در آن دنیا در آرامش باشد.

کريم چمن آرا يکي از بنيانگذاران مرکز موسيقي بتهوون و پدر نشر موسيقي ايران شامگاه چهارشنبه- 25 دي ماه ـ به علت ايست قلبي درگذشت.
به گزارش خبرنگار سرويس موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، چمن آرا که نخستين ناشرتخصصي موسيقي در ايران و موسس نشر بتهوون بود در سال 1302 در تبريز متولد شد . قبل از مرداد1332، كريم چمن آرا كتاب فروشى داشت و در همان سال دو مغازه در «چهارراه حوادث» تأسيس كرد.
چمن آرا با اين کارتبديل به اولين نماينده بزرگ ضبط و پخش موسيقي سنتي و کلاسيک در ايران شد. مرکز پخش «آهنگ روز» کار توليد موسيقي ايراني را برعهده داشت و چمن آرا در آن سال‌ها اولين صفحه‌هاي موسيقي را ضبط کرد.
تك نوازى‌هاى زيبا از سال‌هاى1340 هم‌چون کارهاي پايور ، تهراني، ملک، خرم، ياحقي و ...به همت او به يادگار مانده است. او با راه اندازي مرکز موسيقي بتهوون و فعاليت جدي در اين عرصه بيش از نيم قرن فعاليت جدي داشت و چهارشنبه ـ 25 دي ماه ـ با وجود سلامت جسمي به دليل ايست قلبي درگذشت.

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
« واپسین ویرایش: 19 ژانویه 2009 گاه 09:16:20 ازسوی atrin »
عشق یعنی بخاطر یک هدف مقدس از همه چیز گذشتن، و به پاداش، چیزی نخواستن. ( دکتر علی شریعتی)

با کسب اجازه از داریوش بزرگ:
پروردگارا، این کشور را از گزند دروغ، دشمن، خشکسالی، لیبرالیسم، امپریالیسم، صهیونیسم، پانترکیسم، قوم گرایی، زبان های محلی، و روشنفکران، بدور بدار.

dara_babak

 • گرداننده این انجمن
 • *
 • نوشتار: 2,715
 • امتیاز: 788
پاسخ : پدر نشر موسيقي ايران از دنيا رفت
« پاسخ #1 : 18 ژانویه 2009 گاه 02:48:25 »
درود
کاربر گرامی، آترین

لطفا ماخذ فراموش نشود.

سپاس
بدرود
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

dara_babak

 • گرداننده این انجمن
 • *
 • نوشتار: 2,715
 • امتیاز: 788
پاسخ : پدر نشر موسيقي ايران از دنيا رفت
« پاسخ #2 : 19 ژانویه 2009 گاه 03:12:32 »
درود

نظر به بدون ماخذ بودن نوشتار فوق، دوستان میتوانند به آردسهای زیر مراجعه فرمایند:

tabnak.ir/pages/?cid=32936 

fararu.com/vdcfv0dy.w6d1cagiiw.html

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

forum.mihandownload.com/t11099/


سپاس
بدرود
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

dara_babak

 • گرداننده این انجمن
 • *
 • نوشتار: 2,715
 • امتیاز: 788
پاسخ : پدر نشر موسيقي ايران از دنيا رفت
« پاسخ #3 : 19 ژانویه 2009 گاه 03:19:21 »
نویسنده : فرهنگ آشتي     
۲۸ دي ۱۳۸۷ [ ساعت ۱۵:۰۲:۱۴ ] 
کریم چمن‌آرا ، یکی از بنیانگذاران مرکز موسیقی بتهوون و پدر نشر موسیقی ایران شامگاه چهارشنبه - ۲۵ آذر ماه‌ ـ به علت ایست قلبی درگذشت. نمی‌دانیم اگر «کریم چمن آرا» سال ۱۳۳۲ کارش را با آن مغازه کوچک خیابان منوچهری شروع نمی‌کرد ، در حال حاضر وضعیت نشر موسیقی در ایران چگونه بود؟ هر چه بود اما، بدون شک هم اکنون آرشیو موسیقی ایران از آثار بزرگان بسیاری که در آن سال‌ها آثارشان به همت او منتشر شد، ‌خالی می‌ماند.
شاید با این حساب الان باید خوشحال بود که آتش‌سوزی عمدی و هجوم مخالفان جریان روشنفکری در سال‌های بعد از کودتای ۲۸ مرداد ، سبب شد تا «چمن آرا» عطای فروشگاه کتابش در خیابان نادری را که پاتوق نویسندگان بسیاری از جمله «صادق هدایت» بود به لقایش ببخشد و آن مغازه کوچک در خیابان منوچهری را بگیرد و صفحات موسیقی را جایگزین کتاب کند.۱۰ سال بعد از افتتاح، این فروشگاه به مغازه‌ای بزرگ‌تر در خیابان ولی‌عصر، کمی بالاتر از تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر منتقل شد. این فروشگاه در این محل به‌عنوان مرکزی فرهنگی برای همه علاقه‌مندان به انواع موسیقی تبدیل شد. اینجا هم البته مشکلات خاص خودش را برای «چمن آرا»ی بزرگ داشت. هر وقت که پای صحبت‌های او می‌نشستی ، از به آتش کشیده شدن ۱۰۰ هزار صفحه از آثار موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی در انباری مهرآباد تهران در ۲۳ خرداد ۱۳۵۹ با غم بسیار سخن می گفت و تعطیل شدن فروشگاه در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۷۱ به دستور اداره اماکن که کسب و کار این فروشگاه را از رونق انداخت تا سرانجام مغازه به علت مشکلات مالی به محلی اجاره‌ای در میدان مادر منتقل و سرانجام با بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت بسته شد.
«بابک چمن‌آرا» که در این سال‌ها بخش مهمی از فعالیت‌های عمو‌ی خود را ادامه می‌داد ، از فعالیت‌های گسترده‌ای می گوید که در آن سال ها شرکت « آهنگ روز» به مدیریت « کریم چمن‌آرا» انجام می داد و انتشار آثار اصیل ، پاپ و کلاسیک ایرانی : «عمو اگر چه در این سال‌ها به شکل مستقیم کار نشر موسیقی را انجام نمی‌داد ، اما بالای سر تمام ناشران بود».
«بابک چمن‌آرا» هم مثل خیلی های دیگر بر این اعتقاد است که اگر او نبود، بسیاری از آثاری که هم اکنون وجود دارد ، نبود: «این جمله خیلی کوتاه است. اما بار بسیاری در خود دارد . اگر او در این زمینه فعالیت نمی‌کرد ، بسیاری از کارهای جواد معروفی ، فرامرز پایور، جلیل شهناز، همایون خرم، پرویز یاحقی، محجوبی و حسین تهرانی هم‌اکنون وجود نداشت. عمو اولین کسی بود که مجموعه تک‌نوازی ضرب را در ایران منتشر کرد. در حوزه موسیقی کلاسیک نیز آثاری از مرتضی حنانه، علی رهبری و چکناواریان را به اجرا در می‌آورد.در حوزه موسیقی با کلام هم آثار بسیاری از نادرگلچین ، عبدالوهاب شهیدی و مجموعه‌های ردیف را به انتشار در آورد که هر کدام از آنان هم اکنون از برترین آثار موسیقی ایران به حساب می‌آیند».
سیامك بنایی تمبك‌نواز از قول كریم چمن‌آرا نقل کرده است: «كریم چمن‌آرا اهل حرف زدن نیست ولی اگر خاطره‌ای تعریف كند هرگز از یادمان نمی‌رود. او روزی گفت از استودیو برای ضبط اثری مشترك از فرامرز پایور و حسین تهرانی وقت رزرو كرده بودم. ضبط كار زمان كمتری از آن‌چه پیش‌بینی كرده بودیم وقت گرفت و چند ساعتی زمان اضافه داشتیم. پایور سازش را جمع كرد و رفت. ایده‌ای به خاطرم رسید. موضوعی كه قبلا ‌هم به آن فكر كرده بودم. به تهرانی گفتم چند قطعه برایم با تمبك تنها اجرا كن كه به‌صورت یك آلبوم تك‌نوازی منتشر كنم. حسین با تعجب گفت عقل از سرت پریده؟ كی پیدا می‌شه تمبك تنها بخره؟ با اصرار من این كار انجام شد. حسین چند قطعه‌ای اجرا كرد و ضبط شد. نزدیك صبح بود كه از اتاق صدابرداری خارج شد و گفت: این آهنگ لوكوموتیو رو هم برات زدم شاید چهار تا دونه از این صفحه بتونی بفروشی».
«بابک چمن‌آرا» می گوید که اگر شرکت «آهنگ روز» در دهه ۳۰ منتشر نمی‌شد و در برابر تمامی ناملایمات تاب نمی‌آورد، نشر موسیقی در ایران حال و هوایی متفاوت به خود می‌گرفت چرا که تمام شرکت‌های موسیقی در این سال‌ها از آن الگو گرفتند. کریم چمن‌آرا تا آخرین روزهای عمر خویش همچنان دغدغه نشر موسیقی داشت ، این را می توان از پی‌گیری‌هایش در این حوزه و نظارت بر فعالیت‌های شرکت‌های نشر موسیقی در این سال‌ها فهمید و با این اوصاف باید او را واقعی‌ترین «پدر نشر موسیقی» در ایران دانست. اینها در حالی است که او هیچ گاه به شکل حرفه‌ای به عنوان آهنگساز و یا نوازنده موسیقی فعالیت نکرد ، اما خدماتش در این حوزه چیزی نیست که بتوان چشم را بر آن بست . او شناخت فراوانی نسبت به موسیقی داشته و اولین فروشگاه را با کلکسیون شخصی خودش راه‌اندازی و نام «بتهوون » را نیز خود انتخاب کرده است . حالا خیلی‌ها همچنان چشم انتظار بازگشایی دوباره بتهوون هستند و بازگشت « بابک چمن‌آرا» هم این امید را بیشتر کرده است، هر چند که خود می‌گوید: « من فکر نمی‌کنم که «بتهوون‌» تعطیل شده است ، فکر می‌کنم که بعد از پنجاه سال دارد استراحت می‌کند . اما این فروشگاه باید فعالیت خود را به زودی آغاز کند ، چون این یکی از آرزوهای عمو بود و از طرفی من نمی‌توانم بیش از این جوابگوی مردم باشم».
هنوز اخبار دقیقی از مراسم خاکسپاری «کریم چمن‌آرا» منتشر نشده است ، اما همه منتظرند تا او را در قطعه هنرمندان در کنار دوستان موزیسین‌اش ببینند که تلاش‌های او ، آنان را به جامعه هنری ایران معرفی کرد.

--------------------------------------------------------------------------------
برای بسیاری از هم‌نسلان من در سنین ۱۶- ۱۵ سالگی و آن زمانی که در هنرستان موسیقی تحصیل می‌کردیم، کریم چمن‌آرا و مغازه‌اش «بتهوون» به عنوان تنها مرجعی بود که می‌توانستیم در آن آثار موسیقی روز دنیا را بیابیم و به آنها مثل یک کلاس درس گوش کنیم. او در آن سال‌ها با تلاش فراوان تمام صفحات روز دنیا را به ایران می‌آورد و در اختیار موسیقی‌دوستان و هنرمندان قرار می‌داد. به شکلی که از تمام ایران برای یافتن آثار موسیقی‌های روز به مغازه «بتهوون» و شرکت «آهنگ روز» مراجعه می‌کردند. اینها را هیچکس نمی‌تواند فراموش کند، به خصوص کسانی که از طریق گوش دادن به همین آثار با موسیقی کلاسیک آشنا شدند و آن را برای فعالیت انتخاب کردند.
کریم چمن‌آرا یکی از اولین و معدود کسانی بود که با شرکت‌های موسیقایی روز اروپا مراوده داشت و توانست آثار آنان را خریداری و به ایران وارد کند. آثار بزرگانی که همچنان پس از سال‌ها تنها مرجع شنیداری آثار موسیقی کلاسیک به حساب می‌آیند و بارها و بارها تجدید چاپ شده‌اند و این بزرگ‌ترین خدمتی است که این مرد بزرگ به موسیقی ایران و هنرمندان این رشته کرده است.
اینها البته بخشی از خدمات چمن‌آرا ست. او در تمام سال‌هایی که در زمینه نشر موسیقی فعالیت کرد با ناملایمات بسیاری دست‌وپنجه نرم کرد. در سال‌هایی که موسیقی تحت فشار فراوان بود، او به عنوان یک ناشر بزرگ بیش از دیگران با مشکل مواجه بود. مغازه‌اش بارها به آتش کشیده شد و فعالیت‌هایش محدود شد، او اما با پشتکار فراوان همچنان به فعالیت‌های خود ادامه داد و همچنان ایده‌هایی را که در ذهن داشت پیاده می‌کرد، بنابراین خدمات او به جامعه موسیقی ایران چیزی نیست که از خاطر کسی پنهان بماند.

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد -

سپاس
بدرود
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد