نویسنده جستار: استاد علینقی وزیری  (بازدیدها: 2128 بار)

0 هموند و 3 میهمان درحال خواندن جستار.

Pasha

 • گرداننده امرداد
 • *
 • نوشتار: 8,071
 • امتیاز: 2838
 • جنسیت : آقا
  • تارنمای امرداد
استاد علینقی وزیری
« : 29 اوت 2005 گاه 10:06:07 »
درود
علینقی وزیری(دلیر دنیای نو)


علینقی وزیری فرزند موسی خان میرپنج در سال 1261 خورشیدی متولد شد. او نوازنده بزرگ تا رو آغازکننده ی حرکت تجددخواهی در موسیقی ایران است. ابتدا به راهنمایی دایی خود به نواختن تار پرداخت و با کسب فیض از محضر استادان بزرگ، به مقام هنرمندی رسید. وزیری در جوانی از مشروطه خواهان بود و سوابق خدمات نظامی بسیاری داشت، ولی به عشق موسیقی، از سابقه خدمات خود چشم پوشید و یکسره به موسیقی روی آورد.

وی با کمک مصطفی قلی خان بیات راهی اروپا شد و مدت پنج سال در آلمان و فرانسه به تحصیل موسیقی پرداخت و در بازگشت با فکر پیشرفت موسیقی ایران، مدرسه عالی موسیقی را دایر کرد. در این مدرسه علوم موسیقی غربی و اصول موسیقی ایرانی آموخته می شد و سعی بر این بود که موسیقی ایرانی با کمک تکنیک غربی، زندگی تازه ای بیابد و با موسیقی بین المللی همگام شود. بعد از تشکیل مدرسه، ارکستر مدرسه، و کلوب موزیکال از اعضا و شاگردان مدرسه تشکیل شد و کنسرتهای متعددی برگزار گردید. وزیری در چهار کنفرانس معروف خود به سال 1304 خورشیدی اهداف خود را برشمرد و تا سال 1313 خدمات بسیاری انجام داد از جمله تاسیس سینما صنعتی برای بانوان، نوشتن کتاب های آموزشی برای تار و ویولن و تئوری موسیقی ایرانی و سرودهای مدارس و ریاست مدرسه موزیک و ریاست مدرسه موسیقار. در سال 1313 به علت اختلاف با سردمداران وقت بر کنار شد و بعد از چند سال، دوباره به خدمات دولتی برگشت و استادی دانشگاه را پذیرفت. او پایه گذار رشته باستان شناسی ودارای  کرسی تاریخ هنر و زیباشناسی بود.

 وزیری در سال 1320 مجددا به ریاست امور موسیقی کشور رسید و برنامه های متعددی را در این زمینه سرپرستی کرد و از سال 1325 به بعد دیگر وقف مطالعات علمی شد و در سال 1350 با سمت استاد ممتاز از دانشگاه تهران بازنشسته گردید.در سال 1352 با فروش مایملک و دارایی خود بنیاد جوایز موسیقی ملی ایران را تاسیس کردکه هدف آن اعطای بورسیه به دانشجویان بی بضاعت و با استعداد و تشویق افراد به تحقیق در گام های سازنده موسیقی ایران و ساختمان سازهای ایرانی بود. آثار وزیری بسیار زیاد و پرتنوع هستند و قسمتی از آنها با اجرای ارکستر مدرسه عالی موسیقی به رهبری او در صفحه ضبط شده اند و بانو روح انگیز خوانندگی آنها را بر عهده داشته است.

قسمتی نیز در سال های بعد توسط شاگرد وفادار او روح الله خالقی بازسازی شد و با ارکسترهای بزرگ در رادیو اجرا و ضبط گردید. در آثار او وجود نوعی هارمونی ویژه موسیقی ایرانی،ملودی های زیبا مدولاسیون های مناسب و تلفیق خاصی از موسیقی و شعر شنیده می شود. متاسفانه بیشتر آثار وزیری اجرا نشده است. از آثار او می توان نیمه شب، دلتنگ، خریدار تو، دخترک ژولیده، و بند باز را نام برد. قطعات او برای تار با ساز خود او در صفحه ضبط شده و گواهی است بر توانایی بسیاری که این استاد چیره دست در تار نوازی داشته است. کتاب های او عبارتند از: دستور تار، دستور جدید تار و سه تار، دستور ویولن(2جلد)، سرودهای مدارس، سرودهایی از پندهای سعدی، خواندنیهای کودکان(5جلد)، موسیقی نظری(3جلد)، زیباشناسی در هنر طبیعت (2جلد)، مقالات و سخنرانی های او به کوشش سید علیرضا میر علی نقی در کتاب «موسیقی نامه وزیری» جمع و تدوین گشته است.

وزیری از استادان بزرگی است که موافقان و مخالفان زیادی دارد. موافقانش او را پدر موسیقی نوین ایرانی می دانند و مخالفانش او را مخرب سنت ها و ارزش های هنری استادان قدیم می شمرند.
بهر حال تردیدی نیست که علینقی وزیری نابغه بزرگ و تاثیرگذاری بوده است. وی در تاریخ 17/6/1358 در تهران درگذشت و در مقبره خانوادگی در بهشت زهرا در کنار برادر و خواهرش دفن گردید.

صبوری کن سايه ی پا در گريزِ پسين،
خورشيد
برای بازآمدن است که می رود...
به یقین سپيده دم سرخواهد زد و
خورشيد باز خواهد گشت
و واژه های ممنوع نيز وزيدن خواهند گرفت...

Fatemeh_Irani

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 503
 • امتیاز: 215
سرود ای وطن از استاد علي نقي وزيري
« پاسخ #1 : 08 مارس 2009 گاه 13:12:18 »
ای وطن !

استاد علی نقی وزیری، موسیقی‌دان برجسته ایرانی و از پیشگامان آهنگ‌سازی برای ارکستر در ایران بود. او که سال ها در  کلوپ موزیکال، مدرسه عالی موسیقی و دانشگاه تهران به آموزش تئوری و عملی موسیقی مشغول بود، کوشید تا برای نخستین بار "درس سرود" در برنامه درسی دانش آموزان دوره دبستان گنجانده شود. استاد علینقی وزیری سال ها کوشید تا با ساختن سرودها و مارش های ملی میهنی ، نغمه مهر میهن را در میان ایرانیان بگستراند. یکی از ساخته های او " سرود نفت " بود که به مناسبت ملی شدن صنعت نفت ایران ساخت و یک بار از رادیو ایران در آن زمان پخش شد. از استاد وزیری قطعه های همراه با آواز چون "سرود پاینده ایران" و "سرود مهر ایران"، "خاک ایران" ، " ای وطن" و قطعه های بدون آواز همچون "مارش ظفر" ، "مارش ایران" و "مارش اصفهان" به یادگار مانده است. سرود " ای وطن" یکی از ساخته های استاد علی نقی وزیری، آمیخته ای از موسیقی سنتی و مارش است که به خاطر جمله پردازی درست و استفاده بجا از نغمه زیبای دشتی پس از گذشت سال ها همچنان ارزش های هنری خود را حفظ نموده و شور آفرین است. اجرای تازه ای از سرود " ای وطن" در شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشددر دسترس شماست و متن آن در ادامه آمده است:

کشور ما، کشور ایران بُود

مسکن شیران و دلیران بُود

رستم دستان جهان پهلوان

مظهرعشق و آزادی در جهان

ای وطن، ای حب تو آیین من

دوستی ات کیش من و دین من

دولت اقبال تو پاینده باد

نام بلندت به جهان زنده باد

بی تو وجود من یک دم مباد

سایه ی تو از سر من کم مباد


شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد