نویسنده جستار: رستم رادیو تلویزیون ملی ایران: "فریدون فرح اندوز"  (بازدیدها: 15830 بار)

0 هموند و 172 میهمان درحال خواندن جستار.

dara_babak

  • گرداننده این انجمن
  • *
  • نوشتار: 2,715
  • امتیاز: 788
فریدون فرح‌اندوز

فریدون فرح اندوز : راوی فیلمهای بری لیندون و محمد رسول الله

فریدون فرح‌اندوز، گوینده و برنامه ساز تلوزیونی ایران است. وی در ۹ اسفند سال ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطهٔ خود را در تهران به پایان رساند و تحصیلات عالی خود را در رشتهٔ زیست‌شناسی در دانشگاه تهران تکمیل نمود. کار را از سال ۱۳۴۵ با شرکت در نمایش‌های رادیوییِ رادیو تهران آغاز کرد. در سال ۱۳۴۶ رسماً به استخدام تلویزیون ملی ایران در آمد و تا سال ۱۳۵۷ در این رسانه خدمت کرد. فرح اندوز سالها مدیر و سردبیر بخش خبر شبکهٔ دوم تلوزیون ملی ایران بود و در کنار این سمت، به گویندگی و اجرای برنامه‌های دیگر تلویزیونی نیز می‌پرداخت.او در همین زمان با سفر به مراکز استان‌های مختلف، به افتتاح تلویزیون در این استان‌ها کمک می‌کرد. در سال ۱۳۵۴ برای گذراندن یک دورهٔ آموزشی شش ماهه در علوم ارتباطات و رادیو و تلویزیون در دانشگاه میشیگان، به آمریکا رفت. پس از بازگشت به وطن فعالیت حرفه‌ای خود را با ساختن صدها برنامهٔ تلویزیونی و مصاحبه با بسیاری از شخصیت‌های مطرح فرهنگی، ادبی، سیاسی و اجتماعی آن روزها ادامه داد.


فریدون فرح‌ اندوز در زمستان سال ۱۳۵۷ پس از انقلاب اسلامی از ادامهٔ فعالیت در تلویزیون ملی ایران باز ماند و تا پاییز ۱۳۵۸ در کنار تورج نگهبان و علیرضا میبدی، به تهیه و تولید مجلهٔ گویای «صدا» در ایران پرداخت. گویندگی فیلم‌های مستند و آنونس فیلم‌های سینمایی از دیگر فعالیت‌های او در این زمان است. حضور صدای او در جایگاه راوی فیلم «محمد رسول الله»، آخرین حضور حرفه‌ای‌اش پیش از ترک ایران در یک کار رسانه‌ای است.

فرح‌اندوز در سال ۱۳۵۸ به آمریکا مهاجرت کرد. سال ۱۳۵۹ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست و بیست و سه سال در سمت‌های مختلف در این رسانه کار کرد.

صدای فریدون فرح‌اندوز در تمام این بیست و سه سال در کنار اجرای خبر و برنامه‌های مختلف فرهنگی، ادبی و سینمایی، تحویل سال نو، نوروز و بهار را به خانه‌های ایرانیان می‌برد.

پس از کناره‌گیری از صدای آمریکا در سال ۱۳۸۲ به مطالعه، گزینش و اجرای اشعار شعرای معاصر ایران در آلبوم‌های «با سلامی دوباره» (۱۳۸۳)، «فریاد در باد» و «صدای عشق» (۱۳۸۵) پرداخت. سال ۱۳۸۵ به دعوت موسسهٔ کتاب گویا، سه اثر «ضحاک ماردوش‌»، «افسانه‌ها» و «سیمای دو زن» نوشتهٔ «علی اکبر سعیدی سیرجانی» را به صورت کتاب گویا اجرا کرد. فریدون فرح‌اندوز هم‌اکنون ساکن مریلند آمریکاست.

پانویس
زنده‌گی‌نامهٔ فریدون فرح‌اندوز به کمک خود وی و توسط ماندانا زندیان (شاعر ایرانی مقیم لس‌آنجلس) نخستین بار برای موسسهٔ کتاب گویا در لس‌آنجلس نوشته شد.


شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد« واپسین ویرایش: 23 ژانویه 2010 گاه 08:07:46 ازسوی dara_babak »
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

dara_babak

  • گرداننده این انجمن
  • *
  • نوشتار: 2,715
  • امتیاز: 788
با سلامی دوباره – فریدون فرح اندوز دیر آشنای قدیمی باز میگردد


اخبار فارسی سوئد – شانه راست نمودن پس از داغ فرزند و سپس داغ همسر و یار زندگی, کار هر کسی نیست. برای آن فرح اندوزی لازم است. خوانندگان اخبار فارسی سوئد در ژوئیه و سپس نوامبر سال ۲۰۰۲ خبر مصیبتی را که بر فریدون فرح اندوز یکی از برجسته ترین و خوش صدا ترین گویندگان تلویزیون سابق ملی ایران رفته بود مطالعه نمودند. فریدون فرح اندوز پس از آن گوشه عزلت گزید و دیگر خبری از او نبود. اما فریدون فرح اندوز سه سال و اندی پس از آن فاجعه, اینک با سلامی دوباره بازمیگردد.


فریدون فرح اندوز از خوش صدا ترین و محبوبترین گویندگان تلویزیون سابق ملی ایران در قبل از انقلاب بود که پس از انقلاب بمانند صدها تن از دیگر کارمندان این تلویزیون حاضر به همکاری با آن نشد, ایران را ترک نمود و سرانجام در رادیو صدای آمریکا در واشنگتن مشغول به کار گردید. ایرانیان ۲۵ سال دیگر پس از انقلاب نیز به جای تلویزیون ملی, جمله مشهور فریدون فرح اندوز “خانم ها, آقایان, سلام” را که او همواره برنامه های خود را با آن آغاز مینمود از رادیو صدای آمریکا میشنیدند.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۲ فریدون فرح اندوز و همسرش مریم خموش تنها فرزند و ثمره زندگی خود “نیو” را بدنبال یک تراژدی تلخ و غم انگیز از دست دادند. “نیو فرح اندوز” که فقط ۳۰ بهار از زندگی خود را پشت سر گذارده بود بدنبال خودکشی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

اما هنوز پنج ماه از این مصیبت بزرگ نگذشته بود که ضربه کاری دیگری بر پیکر فریدون فرح اندوز وارد آمد. همسر او شادروان مریم خموش که تحمل داغ از دست دادن جگرگوشه خود را نداشت تنها ۵ ماه پس از درگذشت فرزندش, خود را از ساختمانی در واشنگتن به پایین پرت کرد و به زندگی خود پایان داد. بنا به وصیت او مخارج مراسم خاکسپاری که تنها با شرکت نزدیکترین بستگان به انجام رسید به “بیناد نیو” اهدا گردید.


بدین ترتیب فریدون فرح اندوز به فاصله زمانی فقط پنج ماه ابتدا تنها فرزند و سپس شریک زندگی خود را بصورتی غم انگیز برای همیشه از دست داد. مریم خموش یکی از مشهورترین گویندگان تلویزیون ملی ایران در سالهای طلایی دهه ۷۰ (میلادی) و از همدوره های دیگر گویندگان برجسته آن زمان بمانند دلارام کشمیری و آزاده وزیری بود.

بدنبال این مصیبت موج پیامهای تسلیت و همدردی بسوی فریدون فرح اندوز سرازیر گردید و سیمین بهبهانی بزرگ بانوی شعر ایران نیز از جمله آنان بود. پس از آن فریدون فرح اندوز خاموش شد….


اكي ، ستار ، فريدون فرح اندوز و سيمين هاشمي در برنامه چشم و گوش و عقل و هوش


…. اما اینک با شادمانی خبر سلامی دوباره از فریدون فرح اندوز بدست ما رسیده است. و “سلام دوباره” نام سی دی زیبایی است که با صدای بی همتا و دلنشین فریدون فرح اندوز و با همکاری دوست نزدیک وی سهراب اخوان تولید و به بیرون آمده است. در این سی دی, فریدون فرح اندوز بغیر از دکلمه ای با صدای جاودانه ی خود تحت عنوان “سلامی دوباره”, اشعار شش تن از بزرگ شاعران ایران زمین را نیز دکلمه میکند. آن پرتو سوزان جادویی (نادر نادرپور), مسافر (فریدون مشیری), دوباره میسازمت وطن (سیمین بهبهانی), آرش کمانگیر (سیاوش کسرایی) و ترا ای کهن بوم و بر دوست دارم (مهدی اخوان ثالث) از اشعاری است که با صدای فریدون فرح اندوز گوش و روان را نوازش میدهند.

اطلاعات بیشتر و تهیه این سی دی از طریق آدرس زیر در دسترس است. در همین آدرس نیز میتوان به نمونه هایی از دکلمه این اشعار گوش سپرده و لذت برد.

لینکهای مربوط

دکلمه ای قدیمی با صدای فرح اندوز/ شعر نادر نادپور

اطلاعات بیشتر در مورد سی دی “سلامی دوباره و تهیه آن”

رویال سی دی – گنجینه موسیقی ایران در اروپ


شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد


« واپسین ویرایش: 23 ژانویه 2010 گاه 08:58:50 ازسوی dara_babak »
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد