نویسنده جستار: آهنگ‌ساز و سنتورنواز ايراني هنرمند سال نروژ شد  (بازدیدها: 853 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

iran banoo

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,613
  • امتیاز: 737
   
آهنگ‌ساز و سنتورنواز ايراني هنرمند سال نروژ شد


شهرداري اسلو پايتخت نروژ به جاويد افسري‌راد، آهنگ‌ساز ايراني و نوازنده‌ی سنتور عنوان هنرمند سال اين شهر را اعطا داده است.

به گزارش بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين آهنگ‌ساز 44 ساله، سال گذشته نيز از سوي راديو تلويزيون نروژ به‌عنوان آهنگساز سال برگزيده شده بود.


شبكه‌ی خبري بي‌بي‌سي گزارش داده است، فابيان استانگ، شهردار اسلو در برنامه‌ی اهداي جايزه هنرمند سال اين شهر به افسري‌راد گفته است که اين هنرمند ايراني به‌دليل فعاليتي که در آهنگ‌سازي و گسترش موسيقي داشته به‌عنوان هنرمند سال برگزيده شده است.

شهردار اسلو، افسري‌راد را نوازنده‌اي چيره‌دست، آهنگ‌سازي خلاق و هنرمندي با ارزش خوانده و گفته است که وي از پيشتازان موسيقي ملل در نروژ است و اجراي طرح‌هاي متعدد او در زمينه‌ی چندفرهنگي قابل تقدير است.


افسري‌راد نوازندگي سنتور را از نوجواني در اصفهان آغاز کرده و شاگرد استاداني چون فرامرز پايور و پرويز مشکاتيان بوده و اكنون دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی موسيقي از دانشگاه اسلو است.


اين گزارش مي‌افزايد كه جاويد افسري‌راد همراه با گروه سازهاي کوبه‌يي ضرباهنگ براي اجراي هشت کنسرت در آمريکا به‌سر مي‌برد و به همين دليل مراسم اهداي جايزه و لوح تقدير بدون حضور خودش برگزار شده است.


در اين مراسم، جوايزي نيز به سه هنرمند نروژي و يک گروه تئاتر آفريقايي به‌خاطر فعاليتشان در يک سال گذشته در شهر اسلو اهدا شد.


آثار به اجرا درآمده در اين کنسرت براساس سروده‌هاي مولانا جلال‌الدين محمد بلخي ساخته شده و سالار عقيلي خوانندگي اين آثار را برعهده داشت.


اين گزارش اضافه مي‌كند، گروه ضربانگ که جاويد افسري‌راد به‌همراه آن در آمريکا به سر مي برد، از مهمترين گروه‌هاي سازهاي کوبه‌يي ايراني است و افسري‌راد تنها نوازنده ساز ملوديک آن است.


اين گروه از شامگاه پنجشنبه با اجرايي در مرکز فرهنگي شيکاگو دوره کنسرت‌هاي خود را در آمريکا شروع کرده‌اند.

پژمان حدادي، عليرضا پيروزنيا، بهنام و رضا ساماني و مهرداد اعرابي از نوازندگان سازهاي کوبه‌يي ايراني، ديگر اعضاي گروه ضربانگ در کنسرت‌هاي آمريکا و کانادا هستند و مرشد مهرگان با ضرب و زنگ زورخانه و آواز آنان را همراهي مي‌کند.


اين گروه هشت کنسرت در شهرهاي آمريکا اجرا مي‌کند و سپس براي برگزاري سه کنسرت به کانادا خواهد رفت.

منبع:خبرگزاري ايسنا

انسان باشیم , آزاده باشیم , ایرانی باشیم.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوخت لاله، مُرد ليلي ، خشک شد سَرو ِسهي ز آگهي مان جهل ماند و جهل ماند از آگهي (معلم)

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد