نویسنده جستار: شجريان، «صراحی» و «بم‌ساز» را در دانشگاه سوربون معرفی کرد  (بازدیدها: 1068 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

lotr

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,204
  • امتیاز: 654
  • جنسیت : آقا

محمدرضا شجريان سازهايش را در فرانسه معرفی کرد
شجريان، «صراحی» و «بم‌ساز» را در دانشگاه سوربون معرفی کردموسیقی ما- محمدرضا شجریان هفته گذشته در کنفرانس علمی موسیقی‌شناسی در شهر پاریس حضور پیدا کرد و در کنار بزرگان موسیقی و سازشناس دنیا به معرفی علمی و عملی سازهای «تندر» (بم‌ساز) و «صراحی» پرداخت.

بنابراين گزارش، این همایش که در ارتباط با علوم مربوط به موسیقی از جمله زیبایی‌شناسی، تاریخ موسیقی، علم ریاضیات و ادبیات و سازسازی و سازشناسی، هر‌ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود، امسال در دانشگاه سوربن و پیر-ماری کوری و با حمایت انجمن CNRS و موزه موزیک و انجمن آکوستیک فرانسه برگزار شد.

محمدرضا شجریان در این کنفرانس دو مقاله ارائه کرد که هر 2 مورد توجه داوران از کلیه نقاط جهان قرار گرفت.

موضوع مقاله‌های ارائه شده، معرفی سازهای «تندر» و «صراحی» و بحث بر‌روی ساخت و صدادهی و همچنین فیزیک و آکوستیک این سازها از نظر علمی است و بررسی آن‌ها با فرمول‌های ارتعاش و آکوستیک و تجزیه وتحلیل شکل موج‌ها و هارمونیک‌های صوتی این سازها و اثبات علمی تجربیات استاد در این زمینه است.

هم‌چنين یکی از مقالات در قالب پوستر و دیگری به صورت شفاهی ارائه شد که بسیار مورد توجه حضار که همگی از اساتید دانشگاه‌های برتر جهان بودند، قرار گرفت.

بعد از مراسم اختتامیه، محمدرضا شجریان به دعوت رییس مرکز تحقیقات سازشناسی و آوا‌شناسی دانشگاه سوربن از آن مرکز بازدید كرد و در آن‌جا از صدای این هنرمند ایرانی نمونه‌هایی به عنوان مرجع، برای کار تحقیقاتی در مورد تحریر ایرانی ضبط شد.


منبع : ايسنا
به نام آنکه شب را به روز تبدیل میکند تا کودکی از هراس به آرامش برسد. (لتر)

اگر همه انسانها يكسان بينديشند و تنها يك تن با نظر همه مخالف باشد ، كار عموم در خاموش كردن اجباري آن يك تن به همان اندازه نارواست كه ،‌اگر او قدرت داشت و نوع بشر را به زور خاموش مي كرد(میل)

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد