نویسنده جستار: دوستان هواخواه موسيقی دستگاهی...  (بازدیدها: 3273 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

godfather

• کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 2,103
پاسخ : دوستان هواخواه موسيقی دستگاهی...
« پاسخ #10 : 21 ژانویه 2010 گاه 17:12:19 »
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
درود به گادفادر گرامی...
عرضم به خدمتتون که گلچينی از موسيقی سنتی دارم...
مثل پنجاه سال موسيقی....قديمی اما طلا ( Old But Gold ) ... که هر کدوم از اينها شامل ده ها آهنگ نآب قديميه،از خواننده هايی مثل: دلکش،بنان،ضلّی،تاج اصفهانی،عبدلعلی وزيری،اکبر گلپايگانی،حسين قوامی،ايرج،الهه،پوران،هايده،مهستی،و....
گلچين تار و ستار و سنتور و نی و عود،گرچه زياد نيستن...
و پراکنده از خواننده های ديگه ی قديمی...
اين پيشنهاد گفت و گو رو برای اين گفتم که تاپيک بی استفاده نمونه و دوستان علاقه مند تبادل انديشه کنن...
ولی هر چی شما بگی همون کارو ميکنيم گادفادر عزيز...شما لب تر کن

درود
من شرمندم این پست رو الان دیدم
با پوزش
3نیک جان من دنبال کارهایی از مرحوم تاج می گردم
و هم چنین نی نوازیهای آقای موسوی
نمی دانم در مجموعه شما هست یا نه

3neek

• هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 378
« پاسخ #11 : 21 ژانویه 2010 گاه 19:52:19 »
درود
من شرمندم این پست رو الان دیدم
با پوزش
3نیک جان من دنبال کارهایی از مرحوم تاج می گردم
و هم چنین نی نوازیهای آقای موسوی
نمی دانم در مجموعه شما هست یا نه
درود بر گادفادر شيردل... :hi:

راستش از استاد تاج اصفهانی آهنقای زيادی ندارم گرچه زياد هم دنبال آن گشتم...بيشتر از چند آهنگ و يک کليپ تصويری ندارم...
نی از استاد کسايی دارم و گلچينی هم دارم که از کارهای آقای موسوی نيز در آن هست...

من هم دنبال کارهای استاد تاج هستم...زمانی که پيدا کردم بی درنگ تقديم شما ميکنم... :give_rose:

« واپسین ویرایش: 09 اوت 2010 گاه 16:33:56 ازسوی 3neek »
درود بر روان درگذشتگان و نياکان که گنجينه اي به نام ايران را برايمان به يادگار گذاشتند.

3neek

• هموند بسیار کوشا
  • *
« پاسخ #12 : 27 فوریه 2010 گاه 22:53:03 »
درود

3 نیک عزیز،
پیشنهاد خوبی نموده بودید، ولی خوب، برای اغاز بحث و ادامه یافتن آن، باید اول، پشتکار داشت، و نا امید نشد. یعنی اگر در پاسخگویی ها، تاخیری صورت گرفت، نباید موجب سوء تفاهم و یا دلزدگی گردد.

پس اگر مایل بودید که به گفتگو ادامه دهید، تا هر کجا که خواستید، من همراهی تان خواهم کرد.

سپاس _ بدرود
درود بر دارا_بابک گرامی...من اين نوشته را پس از پاسخ گادفادر ديدم و امروز اتفاقی ديدم که پاسخ داديد!
شرمنده اگر دير پاسخ دادم...
من خيلی دوست دارم در باره ی موسيقی دستگاهی ايران زمين بيشتر بدونم...به ويژه که شما استاد گرامی در اين زمينه زبردست هستيد و ميتوانيد مارا بهره مند کنيد...

سپاس پيشاپيش از شما...اکنون بايد از جايی آغاز کنيم...کجايش را شما بگوييد؟؟؟

درود بر روان درگذشتگان و نياکان که گنجينه اي به نام ايران را برايمان به يادگار گذاشتند.

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
  • نوشتار: 2,715
« پاسخ #13 : 11 آوریل 2010 گاه 09:17:49 »
درود بر دارا_بابک گرامی...من اين نوشته را پس از پاسخ گادفادر ديدم و امروز اتفاقی ديدم که پاسخ داديد!
شرمنده اگر دير پاسخ دادم...
من خيلی دوست دارم در باره ی موسيقی دستگاهی ايران زمين بيشتر بدونم...به ويژه که شما استاد گرامی در اين زمينه زبردست هستيد و ميتوانيد مارا بهره مند کنيد...

سپاس پيشاپيش از شما...اکنون بايد از جايی آغاز کنيم...کجايش را شما بگوييد؟؟؟

درود

3 نیک گرامی

همانطور که خدمتتان عرض کردم، من هنگامی پاسخ شما ر ادیدم که ، در جایی بودم و کیبورد فارسی هم در دسترس نداشتم،
بنابراین ، تنها سپاس گزاری  کردم.

و اینک پاسختان:
شما از هر دری که بخواهید ( در مقوله ی موسیقی) و علاقه داشته باشید ، که صحبت نمایید، بنده در حد توان و آگاهی ام، در خدمت شما دوست گرامی هستم. برای من تفاوتی نمیکند که راجع به چه قسمت موسیقی و ... سخن رانده شود.

بنابراین، شما بگویید و یا سئوال بفرمایید و یا ارائه ی طریق بنمایید، من نیز به دنبالتان خواهم آمد.
از محبت و مهر شما نیز، بسیار سپاسمندم.

ضمنا درخواست میکنم راجع به ان کتاب زیبایی که قبلا به همراه داشتید ، در معرفی کتابها ( اگر موجود نیست) ، دوستان امردادی را ، اگاه گردانید.

سپاس _بدرود
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

3neek

• هموند بسیار کوشا
  • *
« پاسخ #14 : 11 آوریل 2010 گاه 12:24:48 »
درود بر دارا_بابک گرامی  :hi:
سپاس از شما که همراهی در اين تاپيک را پذيرفتيد...چشم،اگر در بخش نسک ها و کتابها نبود آنرا به دوستان ديگر معرفی می کنم.

موسيقی،به ويژه موسيقی ايرانی درهای زيادی دارد و آغاز کردن آن کار آسانی نيست ولی چون خيلی علاقه دارم در باره ی موسيقی محلی و ناحيه اي ايران بدانم،اينگونه آغاز کنيم بهتر است،البته با اجازه ی شما...
دوستان ديگر هم اگر در گفت و گو باشند خوشحال می شويم...

پرسش نخست: موسيقی نواحی يا محلی همان مقامی است؟
و اگر شما پيشنهادی درباره ی يک ناحيه يا بخش از ايران را داريد که آغاز کنيم بفرماييد...
سپاس

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
  • نوشتار: 2,715
« پاسخ #15 : 28 آوریل 2010 گاه 04:32:04 »
درود

3 نیک ارجمند

با پوزش از دیر کرد، به خاطر هزار و یک دلیل.
من دقیقا متوجه پرسش جنابعالی نشدم،
اگر درست دریافته باشم،  سئوال این است که آیا موسیقی نواحی همان موسیقی مقامی است یا خیر؟

اگر سئوال این است،
پاسخ ان را میتوان بدین صورت گفت که: تقریبا بلی،

امروزه به موسیقی نواحی مختلف ایران ، اصطلاحا موسیقی مقامی میگویند،
این واژه را در برابر موسیقی دستگاهی ( سنتی) میگویند.

زیرا موسیقی سنتی در واقع یک سری مقامهای مختلف هستند که در واقع طی دورانهای متوالی و طی زمان، مرتب شده اند و به اصطلاح ردیف شده اند، که به ان موسیقی ردیف هم میگویند.

علت این نامگذاری  هم این  است که ردیف شده اند و بصورت کلاسه بندی در امده اند.

انها نیز دارای مقامهایی هستند، ولی بسیار منظم تر و ... به واقع، مقانهایی هستند که ز سراسر مملکت گرد هم اورده شده اند، و تشکیل دستگاه داده اند. و البته تفاوت ها و تغییراتی هم پیدا کرده اند.

هر دستگاه دارای گوشه هایی است که از نام انها میتوان دریافت نامهای مختلف مکانها، و یا اشخاص و ... از سراسر کشور بوده اند.

اما در برابر این موسیقی دستگاهی، موسیقی های نواحی  نیز به صورت مقامهای محلی کماکان به زندگی خود در  4 چوب نواحی محدود  اقوام ، ادامه داده اند.

پس موسیقی دستگاهی ( سنتی) همان مقامها هستند که گرد هم امده اند و ردیف شده اند و کلاسه بندی هستند و بصورت کلاسیک و شهری در امده اند و نیز حالت ملی پیدا کرده اند .
اما موسیقی نواحی  همان موسیقی های محلی و یا  مقامهایی هستند که در موسیقی های نواحی و فولکلور در  4 چوبب قومیتها و  مکانهای کوچکتر پدید امده و  در همان محدوده به زندگی و تکامل خود ادامه داده اند.

در حالیکه ممکن است  همان مقامهای محلی را به گونه تغییر یافته و متفاوت در موسیقی دستگاهی هم بتوان یافت.

این قسمت اخر کمی پیچیده است و نیاز  به دانستن فواصل بین نتها و گامهای مختلف، موسیقایی می باشد.
که اگر لازم شد در حد امکان  ( بصورت تئوریک) تشریح خواهد شد.

امیدوارم که پاسخ خود را تا حدی گرفته باشید.
آماده ی ادامه سخن هستم.

سپاس _بدرود
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

3neek

• هموند بسیار کوشا
  • *
« پاسخ #16 : 06 مه 2010 گاه 23:14:21 »
سپاس گزارم دارا_بابک گرامی

پاسخ پرسش پيشينم را گرفتم،سپاس. :)

دير زمانيست پرسشی درباره ی موسيقی کردها و لرها و بختياری ها انديشه ام را دربر گرفته،آن هم اين است:
که اگر به ژرفا و ذات موسيقی کردی نگاه کنيم،موسيقی شادی آور و پويايی را می يابيم و بيشتر نواها و آهنگ های کردی،شاد است و به هنگام شنيدن آن به انسان احساس تازگی و جوانی دست ميدهد ( من که خودم اينگونه ام)...ولی در نواحی بختياری و لر نشين موسيقی غم انگيزی را ميبينيم يا بهتر است اينگونه بگويم،بيشتر سروده هايشان غمگين است (بگذريم از آهنگ هايی که مثلا در عروسی ها خوانده می شود) و البته شماری ديگر...گرچه من خودم عاشق و دلداده ی موسيقی بختياری ام،
خواستم بپرسم با اينکه اين دو قوم يعنی بختياری/لری و کردی،از نگر جغرافيايی از هم دور نيستند و به هم نزديکند،و هر دو از يک پشت و نژاد هستند،چرا اينقدر فاصله بين موسيقی آنها نمايان است؟؟
البته اين پرسشی نيست که پاسخی روشن داشته باشد،تنها می خواستم بدانم نگرش شما استاد گرامی چيست؟

سپاس
« واپسین ویرایش: 06 مه 2010 گاه 23:16:39 ازسوی 3neek »

پیروز

• کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 812
« پاسخ #17 : 08 مه 2010 گاه 21:31:47 »
بازگویه
بختياری و لر نشين موسيقی غم انگيزی را ميبينيم يا بهتر است اينگونه بگويم،بيشتر سروده هايشان غمگين است (بگذريم از آهنگ هايی که مثلا در عروسی ها خوانده می شود) و البته شماری ديگر...گرچه من خودم عاشق و دلداده ی موسيقی بختياری ام،
درود
البته محسن جان من فکر می کنم موسیقی لری مثل موسیقی بختیاری غم انگیز نیست و در موسیقی لری بخاطر وجود ساز کمانچه، موسیقی بیشتر رزمی و حماسی است تا غمگین البته من این را از روی تجربه زندگی بین این اقوام گفتم.
سپاس

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد