نویسنده جستار: چرا ترک وطن؟  (بازدیدها: 1450 بار)

0 هموند و 4 میهمان درحال خواندن جستار.

babak parsii

• کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 819
چرا ترک وطن؟
« : 28 ژانویه 2010 گاه 20:53:49 »
از خاک پاک ایـن وطن ، همکیش من ، ای خویش من        گویم کنون با تو سخن، همکیش من، ای خویش من

رخت سفر کردی به تن ، همکیش من ، ای خویش من        کردی چـرا ترک وطن، همکیش من، ای خویش من

همکیش من ، ای خویش من ، باز آ چرا ترک وطن ؟

این سـرزمین مـادری ، دارد سـخن های نهان                   آنـرا بباید بـاز گفـت ، از بهر هـر پـیـر و جوان

از روزگار بندگی ، از حمله بیگانگان                         از دشمنان بد کنش ، از آن مغول ، از تازیان

ازلذت آزادگی ، از شادی خرد و کلان                          از کورش و از داریوش ، آن نیک مردان جهان

ای دوست ، ای همکیش من ، این پند را همواره دان         مردان بی تاریخ و دین ، هرگز نباشند در امان

مـا عـاشق ایـران زمـیـن ، مـا از نـژاد آریـا             ما از تبار رستمیم ، آن مرد ناب و بی ریا

در موسم جنگاوری ، با دشمن جور و جفا            تاریخ گواه آن بود ، جانها بکردیم ما فدا

مردان شیر و باوفا ، زنهای پاک و باخدا             بسیار در تاریخ ما ، ماندند از دوران بجا

ای دوست ، ای همکیش من ، این عهد خود را کن ادا        زیستن با صلح و صفا ، کوشا در راه اشا

دیـروز تو در پـیش من ، بـار سفـر را بسته ای                امروز آن سوی جهان ، دور از وطن بنشسته ای

هر گاه که بینم من ترا ، لبخند به لبها بسته ای               اما ز پشت آن نقاب ، در خویشتن بشکسته ای

رفتی زنی از ریشه غم ، شادی نشانی دسته ای                باور ندارم که کنون ، از درد و غمها رسته ای

ای دوست ، ای همکیش من ، ساکت چرا بنشسته ای            حرف دلت را بـاز گـو ، از بـهر چه تـو خسته ای

بر هم نهادی چشم خویش ،از ناکجا ساختی حباب               تنها نمودی همرهان ، در رفتنت کردی شتاب

رویای شیرین چون عسل ، بسیارها دیدی به خواب                تا چشم خود بگشودی ، دیدی تمامی بود سراب

آن زنــدگی دلنشین ، بـا دست خـود کردی خراب                 غربت ، جدایی ، دوری ، شد همنشینت با عذاب

ای دوست ، ای همکیش من،تنها تو گو این یک جواب              این هجرت و ترک وطن ، آخر به بود روی حساب؟

آرزویم روشن است ، همواره باشی شاد شاد              در هـر زمان و هـر مکان ، نامـت بلند آوازه بـاد  من

هرگز نگردی تیره روز ، اهریمن از تو دور باد               بخت و امید و حال نیک ، بر جان تو فرخنده باد

من چشم در راه توام ، راهت زمهر ، پر نور باد               پاک از گزند و هر بدی ، روز و شبت همواره باد

من میهنم چون جان بود ، همواره آن پاینده باد       نام وطـن، ایـران زمـین، هرگــز فراموشـت مباد

سروده ای از شاعری زرتشتی
فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک سپارند
تا اجزای بدنم خاک ایران را تشکیل دهد
کوروش بزرگ

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد