نویسنده جستار: انجمن زرتشتیان تهران  (بازدیدها: 1163 بار)

0 هموند و 2 میهمان درحال خواندن جستار.

Pasha

  • گرداننده امرداد
  • *
  • نوشتار: 8,071
  • امتیاز: 2838
  • جنسیت : آقا
    • تارنمای امرداد
انجمن زرتشتیان تهران
« : 23 فوریه 2010 گاه 20:09:47 »

به یاری اهورامزدا

انجمن زرتشتیان تهران:در سال  1324 خورشیدی  (1945م) که مشروطیت بر قرار شده بود و نهضتی مخصوص ایجاد شد و واژه‌هایی چون برابری و برادری در اذهان جاری شد و هر گوشه انجمنی دایر شد، ضرورت ایجاب نمود که انجمن زرتشتیان تهران هم دایر شود .
به همین سبب نخستین بار در تاریخ 1325خورشیدی (1946م) در کاروانسرای مشیر خلوت از عده‌ای زرتشتیان کاروانسرانشین جمع  شده و انتخاب 12 نفر اعضاء برای دو سال به عنوان اعضای انجمن زرتشتیان تهران به عمل می آید.
محل تشکیل جلسات  این انجمن جدید گاهی در بالاخانه حجره ارباب جمشید در سرای مشیر خلوت و گاهی در بالا خانه منزل ارباب جمشید معروف به وکالتخانه پارسیان بود.

امروزه در تهران 7 انجمن و یا سازمان رسمی و نیمه رسمی برای انجام امور جاری اجتماعی و سیاسی و دینی و هنری و فرهنگی  زرتشتیان فعالیت می‌کنند.

1-انجمن زرتشتیان تهران
2- سازمان و باشگاه جوانان تهران(فروهر)
3-انجمن موبدان تهران
4- کانون دانشجویان زرتشتی
5- سازمان زنان زرتشتی
6-انجمن زرتشتیان تفت و توابع مقیم تهران
7-انجمن زرتشتیان شریف‌آبادی‌های مقیم مرکز( کانون اشا)
8- بنیاد فرهنگی و هنری جمشید

نخستین این انجمن‌ها که به نام «‌انجمن زرتشتیان تهران »‌معروف است بیشترین تعداد عضویت را از سوی زرتشتیان به خود اختصاص داده است.

این انجمن که می توان گفت عضویت بیشتر زرتشتیان پایتخت را به خود اختصاص داده است ، خود دارای کمیسیون‌ها و اجزای متفاوت و گوناگون است. هیات مدیره‌این انجمن که طبق اساسنامه‌ای که در سال 69 آخرین تغییراتش به تصویب مجمع همگانی رسیده است ، از 21 نفر از زرتشتیان واجد شرایط تشکیل می شود که هر سه سال یکبار توسط انتخاباتی کتبی به این مقام می‌رسند. هر سه سال یکبار در جامعه‌زرتشتی شور و حال دیگری به جریان می‌افتد که نشانه‌های رقابت های سرسختانه در آن به خوبی مشهود است.

سرپرستی بیشتر امور اجتماعی زرتشتیان بر عهده این انجمن سپرده شدهاست و مدارس ویژه زرتشتیان تهران همگی باید زیر نظر  هیات مدیره آن اداره شوند. سرویس رفت و آمد دانش‌آموزان زرتشتی نیز توسط این انجمن اداره می‌شود.

هر کس در جامعه  زرتشتی بخواهد زمین و یا ملکی را برای انجام امور در راه خیر اهدا کند معمولاٌ آن را به این انجمن می دهد. بنابراین بیشترین تعداد موقوفات زرتشتیان در اختیار انجمن زرتشتیان تهران می باشد. به همین خاطر کمیسیون موقوفات این انجمن از فعال‌ترین کمیسیون‌های آن است. دادن وام‌های دانشجویی و کمک هزینه‌های مسکن و خرج بیمارستان از دیگر خدمات این انجمن است.

به همین سبب انتخابات هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران به تمام معنا درای شور و حال انتخاباتی استو در بیشتر موارد از انتخابات نمایندگی پارلمان نیز مهم‌تر است.
برای تصویت عملکرد این هیات مدیره هر ساله مجمع عمومی با شرکت تعدادی از زرتشتیان تشکیل می‌شود. مجمعی که در سال 1382 برگزار شد شرکت کنندگان زیادی نداشت. اعضای هیات مدیره این انجمن علت عدم مشارکت مردم در این مجامع را این می دانند که زتشتیان عادت کرده اند هر سه سال یکبار به عده‌ای رأی بدهند و دیگر کاری به کارشان نداشته باشند . البته بعد از آنکه با تعدادی از مردم سؤالاتی را در این زمینه مطرح کردم به این نتیجه رسیدم که بی‌تفاوتی مردم در این باره می تواند علل دیگری هم داشته باشد.

در انتخابات در مجمع اول تعدادی به عنوان ناظر انتخابات برگزیده می‌شوند .و سپس رئیس انجمن گزارش عملکرد هیات مدیره را می دهد . سپس هر یک از شرکت کنندگان برگه‌های آرای خود را با نوشتن نام نمایندگان مورد علاقه‌شان داخل صندوق‌هایی که به همین خاطر آماده شده است می‌اندازند. البته در هنگام ورود کارمندان انجمن زرتشتیان بعد از مهر کردن کارت عضویت شرکت کنندگان در انجمن زرتشتیان تهران به آنها برگه‌های رای‌گیری را می‌دهند.


صبوری کن سايه ی پا در گريزِ پسين،
خورشيد
برای بازآمدن است که می رود...
به یقین سپيده دم سرخواهد زد و
خورشيد باز خواهد گشت
و واژه های ممنوع نيز وزيدن خواهند گرفت...

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد