نویسنده جستار: کشتی رافائل  (بازدیدها: 1314 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Azar

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 2,269
  • امتیاز: 575
  • جنسیت : بانو
کشتی رافائل
« : 16 آوریل 2010 گاه 14:52:37 »
درود

نخستين طرح كشتي ?رافائل? در سال 1958 ميلادي توسط ایتالیایی ها كشيده شد و رافائل به طول 276 متر و عرض 31 متر در کشور ایتالیا ساخته شد.
در كشتي رافائل 850 خروجي راديو تلفني ، 6 استخر شنا ( سه استخر براي بزرگسالان و سه استخر دیگر براي كودكان ساخته شده بود) ، 750 كابين( در هر كابين يك حمام و توالت شيك و لوكس كه با مرمرهاي ايتاليايي تزيين شده بود وجود داشت ) ، 18 آسانسور، 30 سالن اجتماعات ، تالار نمايشي با 500 صندلي و باشگاه هاي ژيمناستيك و پرورش اندام ساخته شده بود.
 رافائل بزرگ بود و با عظمت .یک کشتی با شکوه با همه امکانات تفریحی که تو زمان خودش نظیر نداشت. یک کشتی با سالنهای سینما و تئاتر.زمینهای ورزشی .استخر .هتل .تالارهای باشکوه .رستوران ? هیچ کدوم از کشورهای پیشرفته اون زمان همچین کشتی رو نداشتن.میگن روزی که رافائل از ایتالیا به سوی ایران حرکت میکنه مردم ایتالیا با اشک رافائل رو بدرقه میکنند.چون کشورشون مثل ایران پول دار نبود و رافائلی رو که خودشون ساخته بودند مجبور بودند به ایران بفروفشند. رافائل در میان اشک و اندوه ایتالیا رو ترک کرد و زیبا و خرامان به سوی ایران پیشرفت .
در بهار  1356 رافائل با50 خدمه ی ايتاليايي و با افزايش ظرفيت در حد سكناي 1800 نفر در بندر بوشهر پهلو گرفت .
موج ها ی دریا بوق بلند و غریبی را به گوش اهالی شهر بوشهر می رساند. مردمان بندر بوشهر وقتی از پنجره ی خانه های بافت قدیم به بیرون نگاه انداختند حیرت زده ، غول سفید و باشکوهی را دیدند که به ساحل بوشهر نزدیک می شد. کسی خبر نداشت که این کشتی بزرگ و سفید که تراکم دود از دودکش های عقبش به هوا بر می خاست و بدنه اش این چنین سفید و درخشان بود ، قرار است سال ها مهمان ذهن وجان مردمان این شهر شود .
بوشهری ها که تا به حال کشتی های زیادی را دیده بودند فوج فوج می آمدند ، در ساحل جمع می شدند و با اشتیاق این کشتی زیبا را می دیدند و با زمینه ای از این کشتی عکس می گرفتند.
 از آن قصر سفید کمتر نور شکوه و آبادی به چشم می خورد. به نظر می رسید رافائل در کنار ساحل بوشهر رها شده تا به صورت یک آهن قراضه فروخته شود. زمزمه هایی نیز شنیده می شد که قرار است این کشتی توسط واسطه های غیر ایتالیاتی به ایتالیا بازگرداند شود. مرگ در سال ۱۳۶۲ تصمیماتی برای بازگرداندن رافائل و میکل آنژ به سفرهای دریایی گرفته شد اما هنوز این تصمیم عملی نشده بود که در روز پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۳۶۲ هواپیماهای عراقی بالاخره در گرماگرم بمباران خارگ و بوشهر آن را هدف موشک قرار داده و به آن آسیب جدی وارد کردند به حدی که رافائل تا نیمه در آب های کم عمق ساحلی لنگرگاه بوشهر فرورفت. به همين دليل كشتي را توسط يك يدك كش1000 متر در كنار ساحل جابجا كردند. چیزی نگذشت که یک کشتی باری به نام ?ایران سلام? (ایران سیام) ناگهان به صورت اتفاقی با آن برخورد کرد و به بدنه اش آسیب جدی رساند و کاری را که هواپیماهای عراقی آغازش کرده بودند تمام کرد؛ رافائل کاملا در اعماق خلیج فارس غرق شد و آن گاه مورد هجوم بیشتر عده ای ازغواصان محلی واقع شد . عده ای از این افراد که خبر از گنجینه های درون کشتی داشتند، آثار گرانبها و هنری ای که هنوز در کابین ها و سالن اجتماعات کشتی و رستوران هایش باقی مانده بود را به یغما بردند.بدین ترتیب کشتی اقیانوس پیمای رافائل بیشتر از هفت سال نتوانست در کنار سواحل جنوبی ایران دوام بیاورد و خیلی زود به افسانه ای غریب تبدیل شد.
در حال حاضر کشتی رافائل در ساحل بوشهر ديده نمي شود و زير7 متر آب ، در فاصله ی دو كيلومتري نيروگاه اتمي قرار گرفته است.

اما چيزي كه جالب است خاطره ی اين كشتي است كه امروزه روز باقي مانده است و بسياري با هر جذر و مد و پديدار شدن جسمي از زير آب مي گويند رافائل از آب درآمده.... در بوشهر به بهانه هاي مختلف يادي از اين كشتي مي شود . پوسترهاي اين كشتي در ابعاد بزرگ منتشر شده و به فروش مي رسد . در خيابان ساحلي شهر نيز رستوراني با معماري جديدي ساخته شده كه صاحب خوش ذوقش نامش را به ياد آن كشتي رافائل گذاشته و در آن مرغ سوخاري كنتاكي(!) عرضه مي كند. در مقابل اين محل بقاياي كشتي است كه عده اي مي گويند اين همان رافائل معروف است در صورتي كه اين تپه ی فلزي كه هر از چند مدت ،سر از آب در مي آورد بقاياي همان كشتي «ايران سلام» يا «ايران سيام» است كه 40 متر از بدنه اش بيرون آب آمده است و امروزه مكاني براي ماهيگيران شهر شده است. اما چه شد رافائل، اين جواهر گرانبهاي اقيانوس هاي گرم جهان و اين ثروت ملي ايرانيان كه زماني از كنار برج هاي دوقلوي نيويورك ،خرامان و دودكنان و بوق زنان رد مي شد ، چه پيش از غرق شدن و چه پس از فرو رفتنش در اعماق آب هاي بوشهر اين چنين مورد اهمال ما واقع شد وتنها خاطره اي و يادي مبهم از آن باقي مانده است .آيا ماجراي رافائل يك درس بزرگ براي جامعه ما براي حفظ و نگهداري آثار فرهنگي ،تاريخي اش نيست ؟ نسبت به خودمان بي رحميم همانطور كه نسبت به آثار ملي مان بي رحم تر. دقيقا براي رافائل همان اتفاقي افتاد كه امروز براي بافت قديم بوشهر و كتيبه ی سنگ نوشته خارگ روي داد. صداي بوق بلندي مي آيد، اين بار صداي بوق يك كشتي نيست ، صداي بوق بلند يك هشدار است. هشداري به همه ی ما. به خود آييم.

بعد از سال ها مسئولین تصمیم دارند آن را از سواحل بوشهر خارج کنند البته نه برای احیاء بلکه سفری دیگر در پیش است?
مقصد نهایی ذوب آهن اصفهان است!
"پايگاه خبري خليج فارس"

همچنين بنگريد به داستان كشتي رافائل در
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
بدرود

[فایل پیوست قدیمی ازسوی گرداننده زدوده شده است]
« واپسین ویرایش: 16 آوریل 2010 گاه 14:55:56 ازسوی Azar-- »
..... تا اينكه منش نيك نزد ما فرود آيد

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد