نویسنده جستار: بزرگداشت موثرترین خاندان در هنر ایران  (بازدیدها: 975 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
  • امتیاز: 495
    • عاقلان دانند
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد


بزرگداشت موثرترین خاندان در هنر ایرانفرهنگ > تجسمی  - سه شنبه 14 اردیبهشت ماه بزرگداشت یکی دیگر از اعضای خاندان تجویدی در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، پس از برگزاری بزرگداشت مرحوم دهلوی، استاد قلم‌زنی و محسن محسنی طراح فرش، در سومین برنامه سلسله پاسداشت فرزانگان هنر ایران، ابتدا بزرگداشت علی اکبر مختار تجویدی در فرهنگستان هنر برگزار شد و سه شنبه 14 اردیبشهت به پاسداشت هنر هادی تجویدی اختصاص خواهد داشت. بزرگداشت علی تجویدی یک دیگر از اعضای خاندان تجویدی نیز روز چهارم خرداد برگزار خواهد شد. کارشناسان و هنرمندان درباره این خاندان به نکات جالبی اشاره ​کنند:


علی‌اکبر مختار تجویدی، هنرمند و هنرشناس
محمدعلی رجبی عضو گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر درباره خاندان تجویدب می گوید: «خاندان محمدعلی سلطان‌الکتاب،‌ خوشنویس،‌ مذهب و موسیقی‌شناس اصفهانی به همراه فرزندان و نوادگانش سلسله‌ای موثر را در عرصه تاریخ هنر ایران به ثبت رساندند. پسران سلطان الکتاب از هادی تجویدی گرفته تا مهدی تائب و فرزندان هادی تجویدی علی، محمد و علی‌اکبر، هنرمندان بودند که به جاودانگی در هنر ایران دست یافتند. هادی تجویدی احیاگر هنر نگارگری ایرانی بود که شاگردانی چون محمدعلی زاویه، ابوطالب مقیمی، علی کریمی و علی مطیع تربیت کرد و پایه‌گذار مکتب نگارگری تهران شد.


مهدی تجویدی که نقاش و شاعری خوش ذوق بود و در اشعارش «تائب» تخلص می‌کرد، پسر او احمد موسیقی‌دان بود. فرزند دیگر هادی، ‌علی تجویدی موسیقی‌دان و آهنگساز برجسته معاصر بود. پسر دیگرش محمد تجویدی نقاش و نگارگر نام آشنایی است که از هنر گرافیک در نگارگری به خوبی استفاده کرده است. محمدرضا تائب هنرمند نگارگر و نقاش معاصر است که آثار وی پس از انقلاب اسلامی مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است و علی‌اکبر تجویدی هنرشناس و هنرمند دیگری از این خاندان است که آبرو و اعتباری فراملی برای خاندان و مملکت خود کسب کرده است.»

دبیر علمی بزرگداشت خاندان تجویدی معتقد است: «علی‌اکبر مختار تجویدی شخصیت او از جنبه‌های مختلف ارزشمند است. نخست آن‌که وی هنرمندی است که در زمان جوانی در زمینه نقاشی فعالیت داشته و آثار فراوانی دارد. همچنین اخذ دکترا در زمینه باستان شناسی، همکاری با هانری کربن، سال‌ها استادی دانشگاه و انجام تحقیقات فراوان در این زمینه از جمله عواملی است که به برجستگی این هنرمند افزوده است.»

به گفته رجبی این هنرمند از جمله شاگردان مرحوم علامه طباطبایی بوده‌ و فردی بسیار معتقد به مبانی اسلامی است. او تسلط کامل به زبان عربی و ادبیات فارسی داشته و در زمینه حکمت اسلامی نیز تحقیقات فراوانی انجام داده است.


هادی تجویدی؛ نگارگر چیره‌دست
هادی تجویدی از استادان گران‌قدر هنر نگارگری معاصر ایران بود، که پس از قریب سه سده وقفه و رکود از عهد صفوی تا پهلوی، هنر نگارگری را احیاء کرد. سید محمود افتخاری، نویسنده کتاب «نگاهی به آثار و احوال استاد هادی تجویدی»، هادی تجویدی را از هنرمندان به نام اسلامی ‌در حوزه نگارگری و از پیش‌گامان مکتب تهران می‌داند و معتقد است: « هادی خان تجویدی، علاوه بر نقاشی و نگارگری، در رشته پرتره سازی و موسیقی نیز توانا بودند. چندین پرتره عالی از ایشان هم اکنون در موزه هنرهای ملی موجود است که مهم‌ترین این آثار پرتره سلطان محمود است که در اصل متعلق به موزه هنرهای معاصر است، ولی برای نمایش به نمایشگاه فرهنگستان هنر انتقال پیدا کرده است.»

او درباره دیگر اعضای خاندان تجویدی و نقش آن‌ها در فرهنگ و هنر ایران گفت: «استاد محمد تجویدی از دیگر اعضای این خاندان، کسی است که اکثر کتاب‌های خیام، مولانا و حافظ را که طی یک قرن اخیر چاپ شده‌اند را تصویرسازی کرده‌اند. او نقاشی زبر دست نیز بوده و در زمینه نقاشی مینیاتور کار می‌کرده.

او همچنین به کارهای گرافیکی روی جلد مجلات و کتاب‌ها نیز می‌پرداخت و در زمینه نقاشی مدرن نیز صاحب سبک بود. استاد علی تجویدی، برادر بزرگ ایشان یا پسر دوم‌ هادی خان، نوازنده ویولن بود و در زمینه موسیقی ایرانی حرف اول را می‌زد. اکبر آقای تجویدی که هم اکنون در قید حیات هستند نیز علاوه بر اینکه تالیفات زیادی در زمینه نقاشی ایرانی دارند، استاد هنر در دانشگاه سوربن نیز هستند.»


علی تجویدی، ویولون نواز خلاق
شاهین فرهت درباره علی تجویدی معتقد است: «مرحوم علی تجویدی را می‌توانیم به عنوان یکی از مهم‌ترین تصنیف سازان ایران بعد از دوره قاجار بدانیم. اگر ما در دوره معاصر موسیقی را مورد بررسی قرار دهیم، به اندازه تعداد انگشتان دستمان کارهای ماندگار در زمینه تصنیف سازی نداریم. ما در تاریخ موسیقی ایران کسانی چون شیدا، عارف، مهدی خالقی، مجید وفادار و همایون خرم را داریم و از میان این استادان، علی تجویدی از جمله کسانی است که، دارای مکتب خاص خود بود.

فرهت درباره تصنیف‌سازی علی تجویدی گفت: «او ملودی‌هایی را خلق می‌کرد که می‌توانست در روح و ذهن انسان اثر ماندگاری از خود باقی بگذارد. تجویدی در مقام تصنیف سازی در تاریخ موسیقی ایران، جزء طراز اول‌ها قرار دارد.»

این استاد موسیقی درباره توجه علی تجویدی به ساز ویلون گفت: «بعضی از موسیقیدانان بر این اعتقاد هستند که ویولن، سازی است که با موسیقی ایرانی همخوانی ندارد و اصولا آن را برای اجرای موسیقی ایرانی ساز جالبی نمی‌دانند؛ اما کسی مانند استاد تجویدی با خلاقیتی که در حوزه موسیقی داشت، نشان داد که این اعتقاد درست نیست و با ویلن می‌توان، تمامی فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی را، به راحتی اجرا کرد.»

فرهت درباره آشنایی تجویدی با دیگر سازها گفت: «شایستگی‌های استاد تجویدی کم نیستند. باید متذکر شد ایشان به جهت علاقه و عشقی که به موسیقی داشتند، همواره تلاش می‌کردند در این حیطه دانش و آگاهی بدست آوردند. البته استاد به جز ویولن، به سازهای دیگری چون تار هم اشراف داشتند؛ اما حوزه تخصصی ایشان ویولن بود. همچنین با موسیقی‌های غربی نیز آشنایی داشتند و دوره‌هایی نیز در این زمینه دیده بودند.»

عضو پیوسته فرهنگستان هنر، درباره آثار خاص و جاویدان علی تجویدی گفت: «تصنیف سازی از جمله موسیقی‌های تک صدایی یا مونوفونیک است، اما ایشان به لحاظ دارا بودن دانش، آگاهی و خلاقیت، توانستند تصنیف‌های ماندگاری چون «یادکودکی» از خود بر جای بگذارند. در این اثر سیر آهنگ از بیات اصفهان به سه گاه و سپس به شور و برگشت فرود به بیات اصفهان است، که اوج خلاقیت و عشق و علاقه استاد را نشان می‌دهد.»

مراسم تجلیل از خاندان تجویدی، از 7 اردیبهشت تا 6 خرداد به مدت یک ماه برگزار خواهد شد و هر هفته به یکی از هنرمندان این خاندان اختصاص خواهد داشت. بزرگداشن هادی تجویدی 14 اردیبهشت و علی تجویدی چهارم خرداد، برگزار خواهدشد. علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این مراسم به نشانی ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولی‌عصر، تقاطع طالقانی، شماره 1552 مراجعه کنند.
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد