نویسنده جستار: نوروز در هندوستان  (بازدیدها: 1288 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
  • امتیاز: 495
    • عاقلان دانند
نوروز در هندوستان
« : 25 مه 2010 گاه 22:48:45 »
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد


  آداب و رسوم نوروز در هند
     

فرهنگخانه : نوروز یکی از کهن ترین جشن های بجا مانده از دوران باستان است که خاستگاه آن ایران باستان بوده وزمان برگزاری آن درآغاز فصل بهار است.
صثص23235

32ق5565
در ایران وافغانستان نوروز آغاز سال نو محسوب می شود ودر برخی از کشورهای دیگرنیزتعطیل رسمی است.

 به گزارش دکتر اکبر شاه جعفری خبرنگار سامانه فرهنگخانه  در دهلی این جشن قدمتی سه هزارساله دارد وقدیمی ترین آیین ملی بشمار میرود. دربرخی متون کهن کیومرث به عنوان پایه گذار نوروز معرفی شده واما ابداع نوروز درشاهنامه باتاج گذاری جمشید درآذربایجان بوده است .

پارسیان(زرتشتیان هند)بیش از هزارسال است که این سنت ایرانی را به هندوستان منتقل کرده وتابه امروز حفظ کرده اند.پس از فروپاشی حکومت ساسانی وتسلط اعراب بر ایران بسیاری از ایرانیان زمان دین اسلام راپذیرفتند اما اقلیتی که پایدار به دین باستانی خود بودند به هند مهاجرت کردند. مهاجران درقبال پذیرش شرطهایی از طرف فرمانروای وقت ازجمله پوشش لباس محلی منطقه وصحبت به زبان محلی درآنجا سکنی گزیدند.اما درطول سالهای متمادی بسیاری ازسنتهای هندی آداب قدیمی پارسیان را از بین برده و تنها تشابه بین زرتشتیان ایران وهند برخی رسوم مذهبی ودعاهایی است که از اوستا گرفته شده است ونیز برگزاری سنت کهن نوروزاست که همزمان با نخستین روز فروردین جشن گرفته میشود.

ازرسوم کهن پارسیان می توان به روشن کردن آتش درشب نوروز،دادن سکه به عنوان عیدی،پاشیدن آب به یکدیگر درصبح نوروزاشاره کرد. پارسیان نیز سفره ای به نام هفت سین پهن میکنند.سبزه ی عدس یاگندم نماد تولد طراوت وزندگی نو است.سمنو،میوه ی خشک، شیر،عسل،سرکه به عنوان نماد طول عمر وسیر نیز به نشانه ی سلامتی در آن است.

گرچه بسیاری از عناصرسفره ی نوروزی پارسیان با سین آغازنمیشود اما آنان همچنان سنت دیرینه ی گذشتگان خود راحفظ کرده اند. از آداب این مردم است که سفره درتمام طول روز پهن است همه گرد آن جمع میشوند مادرخانواده آیینه ای روبروی تک تک اعضای خانواده نگه میدارد وهمه درآیینه لبخند میزنند این کار نماداقبال است.بیدمشک نماد تنها الهه زن درایران باستان است که به بزرگترین زن خانواده تقدیم میشود.

نوروزهمچون زبان مشترک میلیون ها انسان درآسیا،شبه قاره،خاورمیانه، قفقاز،بالکان،حوزه دریای سیاه وبسیاری نقاط دیگرجهان درآمده وبیش از ۳۰۰میلیون نفر درسراسرجهان نوروز را جشن میگیرند.
 
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد