نویسنده جستار: درگذشت ساراماگو  (بازدیدها: 599 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
  • امتیاز: 495
    • عاقلان دانند
درگذشت ساراماگو
« : 19 ژوئن 2010 گاه 21:48:25 »
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد


نيم‌نگاهي به زندگي و دنياي «ژوزه ساراماگو»   


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و ادب - ادبيات

«ژوزه ساراماگو»، نويسنده، روزنامه‌نگار و نمايشنامه‌نويس معروف پرتغالي و برنده‌ی نوبل ادبيات بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبر درگذشت «ژوزه ساراماگو» در روز جمعه موجب ناراحتي شديد محافل ادبي و طرفداران اين نويسنده‌ی پرتغالي شد كه در سن 87 سالگي در جزيره قناري اسپانيا، به‌دور از كشور مادري‌اش دارفاني را وداع گفت.

وي متولد 16 نوامبر 1922 در روستاي در شمال ليسبون پرتغال بود كه در دو سالگي به‌همراه خانواده‌اش به ليسبون مهاجرت كردند كه چندماه پس از آن برادر بزرگ خود را از دست داد.

ساراماگو در نوجواني به‌عنوان دستيار مكانيك و آهنگر مشغول به‌كار شد و پس از آن به مترجمي و سرانجام روزنامه‌نگاري روي آورد. وي به پشتوانه‌ درآمد روزنامه‌نگاري و مترجمي وارد دنياي نويسندگي شد و اولين كتاب خود را بانام «كشور گناه» در سال 1947 به چاپ رساند.

شهرت اوليه «ساراماگو» در سال 1982 با انتشار رمان «بالتازار و بلومندا» رقم خورد كه جايزه‌ی ادبي "پن" پرتغال را براي او به‌همراه آورد.

«ساراماگو» در اكتبر 1998 پيش از سفر به فرانكفورت براي حضور در نمايشگاه كتاب اطلاع يافت كه برنده نوبل ادبيات خواهد شد، هرچند كسب اين جايزه نيز موجب نشد تا از گزند انتقادات در كشورش در امان بماند.

در سال 2006 در جريان جنگ لبنان، وي به‌همراه تعدادي از چهره‌هاي سرشناس ازجمله «هارولد پينتر»، «نائومي كلين» و «نوام چامسكي» ضمن محكوم كردن اين اقدام نظامي، آن را تصميمي سياسي در جهت تضعيف دولت فلسطين دانست.

رمان‌هاي «ساراماگو» كه به به 25 زبان دنيا ترجمه شده‌اند، اغلب سناريوهاي تخيلي دارند كه بارزترين آن‌ها «بلم سنگي» در سال 1986 است. وي در سال 1984 با رمان «سال مرگ ريكاردو ريس» جايزه ادبي پن و جايزه داستان خارجي اينديپندنت را كسب كرد.

ساراماگو در آثارش رويكرد تندي نسبت به مذهب داشته است، چنانكه در سال 1992 پس از چاپ كتاب «انجيل به روايت عيسي مسيح»، وزير كشور پرتغال وي را از فهرست نامزدهاي جايزه ادبي اروپا حذف كرد.

دنياي سينما نيز از آثار «ساراماگو» بهره گرفته است كه نمونه بارز آن در سال 2007 بود كه فيلم «كوري» اقتباس از رمان معروف اين نويسنده به كارگرداني «فرناندو ميرلس» در افتتاحيه جشنواره كن نمايش يافت.

او در آثارش بيشتر به دولت‌هاي مستبد، نابرابري‌هاي اجتماعي و مقدسات مذهبي پرداخته است. كتاب «كوري» را مي‌توان معروف‌ترين اثر او دانست كه براي اولين‌بار در ايران در سال 1378 ترجمه شد. «‌غار»، «سال مرگ ريكاردو»، «همه‌ی نام‌ها» و «بالتازار و بلموندا» از ديگر آثار اين نويسنده‌ی معروف پرتغالي هستند.

انتهاي پيام
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد