نویسنده جستار: نکوداشت نخستین بانوی زرتشتی از سوی بنیاد فرهنگی جمشید جاماسیان: توران شهریاری  (بازدیدها: 745 بار)

0 هموند و 4 میهمان درحال خواندن جستار.

3neek

• هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 378
فیروزه فرودی: بیان پرطنین و استوارش در پشتیبانی از آیین و فرهنگ زرتشتی چنان دلنشین بود که گویی در دادگاه گیتی ایستاده ام و وکیلی زبردست از شرافت و شکوه فرهنگ و تمدن ایران دفاع می کند.
از توران شهریاری حرف می زنم بانوی زرتشتی که چکامه هایش سراسر عشق و دلدادگی یه ایران وایرانیست.

از خودش می گوید هر چند که باورش از خودگذشتگیست   
در سال1310خورشيدي در يك خانواده زرتشتي و در يكي از محله‌هاي قديمي كرمان به نام محله خواجه خضر پا بدنیا  گذاشتم. پدرم شهريارميرزا از بازرگانان معتبر كرمان بود كه در سراي چهارسوق به حرفه تجارت اشتغال داشت. پدربزرگ وي نيز شادروان ميرزا بهرام از جمله ثروتمندان نيكوكار كرمان بود كه در دوران زندگی خويش در امر دستگيري و كمك به مستمندان و و نیازمندان ،چه زرتشتي و غیرزرتشتی کوتاهی نمی کرد.
 توران شهرياري در چنين خانواده نيكوكاري پرورش يافت . وي تحصيلات ابتدايي خود را در دبستان شهرياري كرمان و تحصيلات متوسطه را دبيرستان دخترانه بهمنيار همين شهر سپري كرد و سپس براي ادامه تحصيل به تهران آمد .
توران شهریار در پوشش زرتشتی- فرتور از آلبوم عکس توران شهریاری
 او تحصيلات دانشگاهي خود را در زماني كه در سراسر ايران تنها يك دانشگاه بود در دانشكده حقوق دانشگاه تهران به سال 1334 خورشيدي  زمانی که نخستین دخترش «فیروزه »را بدنیا آورد،به پايان رسانيد و در سال1342خورشيدي نيز پروانه وكالت خود را از كانون وكلاي دادگستري ايران دريافت کرد.
در آن زمان وي ششمین زن ايراني بود كه موفق به دريافت پروانه وكالت شد . شهرياري در همان حين به تحصيلات عالي خويش نيز ادامه داد و از دانشكده حقوق دانشگاه ملي (دانشگاه شهيدبهشتي امروزي) در رشته ی حقوق جزا دانش آموخته شد.
وی با سابقه ی 41سال وكالت ، در 18 اسفندماه1384خورشيدي از سوي كانون وكلاي دادگستري ايران ، به عنوان يكي از17نفر اعضاي هيات مديره اين كانون برگزيده شد.
او نخستین فرد از اقليتهاي ديني است كه به هموندی در اين هيات مديره رسيد هم چنین نامبرده تنها زن اقليت ديني است كه از سوي دفتر مشاركت امور زنان وابسته به نهاد رياست جمهوري در شمار 60 نفر زن نام آور سراسر ايران قرار گرفته و از سوي وزير فرهنگ لوح افتخار دريافت کرد.
چکامه سرایی را از کودکی آغاز کرد
سرودن چکامه را از دوران دبستان در زنگ های انشا آغاز کردم .مدیر مدرسه وقتی ذوق شعری من با خبر شد یک روز به من گفت برای مصدق یک شعر بگویم  یمکاه بعد با همراهی مدیر به حضور مصدق رفتیم و شعر را خودم برای مصدق خواندم.

از نخستین چکامه ای که سرود گفت
«زمستان گذشت و نداریم کفش       نداریم جوراب زرد و بنفش»
این شعر رو برای روانشاد پدرم گفتم که مدتی از ما دور شده بود و دلتنگی و دوری را احساسم اینگونه به واژه آورد. باقی شعر را به یاد ندارم تنها همین بیت از نخستین شعری که سرودم در خاطرم مانده است.
فعالیت های اجتماعی اش چشمگیر بود
از سال 1332 با پیشنهاد روانشاد فرنگیس یگانگی هموند سازمان زنان شدم و از دوره ی ریاست روانشاد لعل جمشیدیان سمت دبیری سازمان زنان را بردوش گرفتم و تا چند سال پس از انقلاب هم در آنجا همکاری داشتم .
از سال 1348 در کنار روانشادان موبد رستم شهزادی، موبد فیروز آذرگشسب و موبد جهانگیر اشیدری در نشست های دینی سخنرانی کردم.
در جشن های ملی و دینی چه برای سخنرانی و یا برای چکامه خوانی به دعوت نهادها ی زرتشتی و غیرزرتشتی همیشه باشنده بودم.
برای خواندن چکامه دو بار از سوی انجمن زرتشتیان به امریکا دعوت شدم از سوی رحمانف رییس جمهور تاجیکستان ،وزارت امورخارجه هند و وزارت امور اقلیت های قومی برای پرده برداری از تندیس کوروش و خواندن چکامه ی کوروش به استرالیا سفر کردم.

با آثارش آشنا شویم
گوهر ، نخستین کتاب اين بانوي شاعره است كه در سال1345خورشيدي چاپ و منتشر شده و تجديد چاپ آن نيز در آمريكا صورت گرفته‌است.
نگار زن ، در سال 1352 خورشيدي از سوي سازمان بين‌المللي زنان چاپ و منتشر شده‌است. در اين كتاب فرتور چهل و هشت زن ايراني در دوره های گوناگون تاريخ پنج هزار ساله ايران گزینش شده و چهل و هشت رباعي براي اين تصاوير سروده ‌است.
ديوان توران در سال 1379 خورشيدي چاپ و منتشر شد و در حجمي بیش از پانصد صفحه، مشتمل بر قصايد ، قطعات ، مثنوي‌ها ، غزليات ، دوبيتي‌هاي پيوسته، آفرين بادها و سوگنامه‌ها و چكامه‌هاي وي مي‌باشد.
کتاب «مهر ایران» وی بزودی در دسترس دوستداران هنر قرار می گیرد.

فرزندان شایسته ،پرورده در دامان مادری هنرمند و پدری مهربان
در سال دوم دانشکده با بهرام بهرامی از همشهریانم  ازدواج کردم که میوه ی این پیوند 3 دختر بود.فیروزه نخستین فرزندم  هم اکنون استاد دانشگاه برکلی امریکا، میترا دختر دیگرم هم در دبیرستانی در امریکا تدریس می کند و کوچکترین دخترم رکسانا  که در انگلستان تحصیلات خود را تمام کرده در ایران زندگی می کند.
چکامه هایی برای عروسی فرزندانم سرودم  و نهایت احساس مادری را در شعرم تقدیمشان کردم .
برای 4 نوه ام هم چکامه گفته ام که برایشان بسیار با ارزش است و در خاطرشان ثبت است.
برای همسرم که پدر مهربانی برای فرزندانم است تاکنون شعری نسرودم  شاید چون همه ی احساس درونیم را با آرامشی که در کنار او دارم می توانم به واژه درآوررم.

آیین نکوداشت این بانوی فرهیخته از سوی بنیاد فرهنگی جاماسیان آدینه 21 آبان ساعت 16 و 30 دقیقه در جشنگاه خسروی برپاست.

فرتورها از مازیار نیک بخش است.
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
« واپسین ویرایش: 11 نوامبر 2010 گاه 22:13:34 ازسوی 3neek »
درود بر روان درگذشتگان و نياکان که گنجينه اي به نام ايران را برايمان به يادگار گذاشتند.

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد