نویسنده جستار: از سری جنایات متفقین در ایران  (بازدیدها: 1074 بار)

0 هموند و 4 میهمان درحال خواندن جستار.

rasti1

• هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 363
از سری جنایات متفقین در ایران
« : 24 فوریه 2011 گاه 00:59:27 »
جنایت متفقین !!!(آپادانا تکه تکه شد)
هنگامی که خود چندین سال پیش از آپادانا بازدید کردم با سر ستونها و ستونهای تکه تکه شده ی زیادی مواجه شدم ولی گمان میبردم بی مهری زمانه یا شاید حفاری های سود جویانه 1 یا 2 قرن اخیر و خروج آثار از ایران آپادانا را به این روز انداخته و جز پاره ای سرستون و ته ستون شکسته و فونداسیون یا پی آن چیزی باقی نگذاشته است تا اینکه با حقیقت تلخ وشکفت انگیزی مواجه شدم. در جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین سرزمین ما را اشغال و پهلوی اول را سرنگون کردند و در مدتی که سامانه و دولتی در کار نبود لکه های سیاهی در میراث فرهنگی ما ثبت شد.

این سربازان متمدن به نقوش برجسته داریوش کبیر در بیستون به عنوان هدف تمرینی و تفریح تیر اندازی میکردند و صدمات زیادی به آن وارد کردند اما نمیدانستم جنایت آپادانا با بیستون قابل مقایسه نیست.!!!!

دشت خوزستان ادامه دشت میان رودان در شرق است و سنگ در این پهنه بسیار کم یاب است سربازان متفقین چون برای انتقال تجهیزات خود نیاز به راه و پل داشتند و برای این به سنگ و شن نیاز مند بودند...

با و حشیگری تمام به کاخ داریوش هجوم آوردند. بستر شنی کاخ غارت شد!!ستونها و سرستون ها با دینامیت ترکانده شد!!این سربازان عصر جدید سنگ و شن مورد نیاز جاده سازی خود را با سر ستونها و ستون ها و پی کاخ داریوش تامین کردند و با این جنایت یاد آشوریان متجاوز زنده شد آن هم در قرن بیستم!!

دیگر از آپادانا چیز قابل توجهی باقی نمانده است. دیواره ها و سر ستون های زیبایش در موزه لوور و آنچه باقی مانده بود با دینامیت تکه تکه شد

تالار کاخ داریوش زیر علف های هرز پنهان مانده و چراگاه اغنام و احشام شده است.

آیا آپادانا بدون این که اسرارش را بر ما فاش کند خداحافظی میکند؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

منبع : نوشته یک کارشناس تاریخ در انجمن پژوهشی جنگ جهانی دوم

« واپسین ویرایش: 24 فوریه 2011 گاه 18:54:50 ازسوی rasti1 »
سپاس اهورامزدا را

درود بر تمام آفریده های اهورامزدا(خدا)

نیک بی اندیشیم و گفتار و کردار نیک داشته باشیم

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو