نویسنده جستار: از سری جنایات متفقین در ایران  (بازدیدها: 1074 بار)

0 هموند و 4 میهمان درحال خواندن جستار.

rasti1

  • هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 363
  • امتیاز: 80
از سری جنایات متفقین در ایران
« : 24 فوریه 2011 گاه 00:59:27 »
جنایت متفقین !!!(آپادانا تکه تکه شد)
هنگامی که خود چندین سال پیش از آپادانا بازدید کردم با سر ستونها و ستونهای تکه تکه شده ی زیادی مواجه شدم ولی گمان میبردم بی مهری زمانه یا شاید حفاری های سود جویانه 1 یا 2 قرن اخیر و خروج آثار از ایران آپادانا را به این روز انداخته و جز پاره ای سرستون و ته ستون شکسته و فونداسیون یا پی آن چیزی باقی نگذاشته است تا اینکه با حقیقت تلخ وشکفت انگیزی مواجه شدم. در جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین سرزمین ما را اشغال و پهلوی اول را سرنگون کردند و در مدتی که سامانه و دولتی در کار نبود لکه های سیاهی در میراث فرهنگی ما ثبت شد.

این سربازان متمدن به نقوش برجسته داریوش کبیر در بیستون به عنوان هدف تمرینی و تفریح تیر اندازی میکردند و صدمات زیادی به آن وارد کردند اما نمیدانستم جنایت آپادانا با بیستون قابل مقایسه نیست.!!!!

دشت خوزستان ادامه دشت میان رودان در شرق است و سنگ در این پهنه بسیار کم یاب است سربازان متفقین چون برای انتقال تجهیزات خود نیاز به راه و پل داشتند و برای این به سنگ و شن نیاز مند بودند...با و حشیگری تمام به کاخ داریوش هجوم آوردند. بستر شنی کاخ غارت شد!!ستونها و سرستون ها با دینامیت ترکانده شد!!این سربازان عصر جدید سنگ و شن مورد نیاز جاده سازی خود را با سر ستونها و ستون ها و پی کاخ داریوش تامین کردند و با این جنایت یاد آشوریان متجاوز زنده شد آن هم در قرن بیستم!!دیگر از آپادانا چیز قابل توجهی باقی نمانده است. دیواره ها و سر ستون های زیبایش در موزه لوور و آنچه باقی مانده بود با دینامیت تکه تکه شد

تالار کاخ داریوش زیر علف های هرز پنهان مانده و چراگاه اغنام و احشام شده است.آیا آپادانا بدون این که اسرارش را بر ما فاش کند خداحافظی میکند؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


منبع : نوشته یک کارشناس تاریخ در انجمن پژوهشی جنگ جهانی دوم

« واپسین ویرایش: 24 فوریه 2011 گاه 18:54:50 ازسوی rasti1 »
سپاس اهورامزدا را

درود بر تمام آفریده های اهورامزدا(خدا)

نیک بی اندیشیم و گفتار و کردار نیک داشته باشیم


 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد