نویسنده جستار: هنر 400 ساله کرمان دردست زنان افغان  (بازدیدها: 816 بار)

0 هموند و 2 میهمان درحال خواندن جستار.

yazdan_s

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 7,037
  • امتیاز: 903
  • جنسیت : آقا
    • یزدان صفایی
هنر 400 ساله کرمان دردست زنان افغان
« : 25 ژوئن 2011 گاه 20:42:21 »
مدتهاست که زنان کرماني با "پته‌دوزي" هنر400 ساله اين شهر وداع کرده و عطا و لقايش را به دست زنان افغان سپرده‌اند. کارشناسان صنايع دستي معتقدند عدم حمايت و گراني مواد اوليه باعث شده پته کرمان سرنوشتي چون قالي کرمان پيدا کند.


پته کرمان رو به فراموشي

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه صنايع دستي ـ پته کرمان هم به جرگه قالي کرمان پيوست. زنان کرماني ديگر سوزن به دست نمي گيرند و طرح و نقش بر پارچه هاي پشمي بزنند. چرا که هزينه هاي اين هنر ـ صنعت بسيار بالاست و از حمايت حداقلي نيز برخوردار نيستند. به طوري که هنر 400 ساله شان را به دست زنان افاغنه سپرده‌اند تا با کمترين دستمزد بازار پته را در دست گيرند.
 
سمانه ساعدي کارشناس پته کرمان ضمن بيان اين مطلب به CHN گفت: پته به عنوان يکي از صنايع دستي (رودوزي ـ سوزن دوزي) کرمان، حاصل دستان هنرمند بانوان کرماني است. اما در حال حاضر توليدکنندگان آن را زنان افغان تشکيل مي‌دهند. آنها به دليل سرعت دوخت و دوز و قانع بودن به دستمزد کم در واقع بازار بي‌رونق پته را در دست گرفتند.
 
وي افزود: پته کرمان اگر با اين شيوه و روال ادامه پيدا کند قطعا به سرنوشت قالي کرمان دچار خواهد شد. جوان ها و زنان امروزي کرمان ديگر راغب به توليد پته نيستند چرا که مواد اوليه آن پشم است و تامين مواد اوليه بسيار گران است. از سوي ديگر دستمزدهاي آن نيز بسيار ناچيزاست. همين عوامل باعث شده که از توليد پته دوري کنند.
 
وي که يکي از توليدکنندگان پته به شمار مي رود درخصوص چگونگي حفظ اين هنر- صنعت  ادامه داد: با توجه به شرايط فعلي سعي کرديم کاربرد و طرح پته را تغيير دهيم از آنجايي که اندازه پته ها بسيار بزرگ است و هزينه هاي آن نيز بالا، ترجيح داديم طرح ها را کوچک و با کاربردي کردن آن سعي کرديم زنان و جوانان امروزي را ترغيب به توليد پته کنيم و قدرت خريد مردم را افزايش دهيم.
 
به گفته ساعدي تا زمانيکه بازار داخلي پته معرفي نشود و گروه هاي حمايت از زنان و توليدات خانگي شکل نگيرد پته و صنايع دستي بانوان توسعه پيدا نخواهد کرد.
 
پته يکي از صنايع دستي (رودوزي- سوزن دوزي) کرمان است که قدمتي بيش از 400 سال دارد. اما در حال حاضر بدليل عدم حمايت از صنف زنان و هنرمندان پته هيچ جايگاهي شايسته در صنايع دستي ايران و جهان پيدا نکرده است.

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد