نویسنده جستار: «اركستر موسيقي مهرنوازان» به رهبري استاد فرهاد فخرالديني  (بازدیدها: 2327 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
  • نوشتار: 2,715
گزارشی از اولین شب اجرای «اركستر مهرنوازان»       

فرهاد فخرالدینی بعد از دو سال و نیم دوری از صحنه موسیقی،
این بار با همراهی تار كیوان ساكت و آواز سالار عقیلی، سالن «میلاد» را پر از ملودی های ایرانی كرد.

فرهاد فخرالدینی بعد از دو سال و نیم دوری از صحنه موسیقی، این بار با همراهی تار كیوان ساكت و آواز سالار عقیلی، سالن «میلاد» را پر از ملودی های ایرانی كرد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شامگاه گذشته ـ ۲۶ مهرماه ـ تالار میلاد نمایشگاه بین المللی تهران مملو از جمعیتی بود كه بار دیگر مشتاق شنیدن ملودی های ایرانی با رهبری فرهاد فخر الدینی بودند.

این هنرمند پیشكسوت كه از دو سال و نیم پیش رهبری اركستر ملی تهران را رها كرده و تا شب گذشته در صحنه موسیقی حضور پیدا نكرده بود،این بار با همراهی اركستر «مهرنوازان» و با چرخش دست هایش بر صحنه موسیقی ساز و آواز را در هم دمید.

برنامه با تاخیر كوتاهی، با قطعه بی كلام «شورآفرین» از ساخته های علی اكبر قربانی آغاز شد و به دنبال آن با حضور سالار عقیلی، نوای «آتش عشق» با ملودی از فریدون حافظی، شعر اسماعیل فرزانه و اركستراسیون شهرام توكلی در سالن میلاد پیچید.

سپس قطعه ی «بادبان كاغذی» از ساخته های محسن حسینی با شعری از بیژن ارژن و قطعه ی «باشباهنگ» از ساخته های مازیار حیدری با شعری از فریدون مشیری توسط گروه ۴۵ نفره مهرنوازان اجرا شد.

در ادامه،سالار عقیلی سالن را ترك كرد و كیوان ساكت با تار خود «افسوس» را تك نوازی كرد.

در این اجرا بدون حضور خواننده،اشعار توسط سعید محبت پناه از پشت صحنه دكلمه شد.

سپس «راپسودی چهارگاه» از ساخته های كیوان ساكت با تك نوازی تار این هنرمند نواخته شد و بار دیگر سالار عقیلی به صحنه آمد و آوازش قطعه «شب» از منصور نریمان با شعری از محمد سعید میرزایی و اركستراسیون شهرام توكلی را همراهی كرد.

قطعه «خوشه چین» از ساخته های جاوادانه روح الله خالقی با شعر كریم فكور و اركستراسیون شهرام توكلی و همچنین قطعه «دختر كولی» با ملودی عباس شاپوری و شعر معین كرمانشاهی و اركستراسیون شهرام توكلی پایان بخش نخست این كنسرت بود.

به گزارش ایسنا، اركستر مهرنوازان كه در بدو تاسیس رهبری آن را فرهاد فخرالدینی برعهده دارد، شب گذشته و در اولین اجرای خود شاهد حضور بسیاری از نوازندگان قدیمی اركستر ملی سابق بود.

بیات ، خورشید فر، علی رحیمیان و بسیاری از نوازندگان قدیمی در این اجرا بار دیگر فخرالدینی را همراهی كردند.

در فاصله استراحت كوتاهی كه میان بخش اول و دوم برنامه درنظر گرفته شده بود، محمد سریر و علی ترابی در بازدید از پشت صحنه اجرا با فرهاد فخرالدینی دیدار كردند.

اما بخش دوم این اجرا با قطعه «حالا چرا» از ساخته های روح الله خالقی با شعری از شهریار و اركستراسیون فرهاد فخرالدینی آغاز شد و در ادامه قطعه «دگر چه خواهی» از ساخته های حبیب الله بدیعی با شعری از نواب صفا و اركستراسیون شهرام توكلی نواخته شد.

«كنسرتو تار» نیز در این بخش با ساز و آواز سالار عقیلی و كیوان ساكت آغاز شد و با رهبری فخرالدینی ادامه پیدا كرد.

سپس قطعه كردی «یك خانه پرزمستان» از ساخته های كیوان ساكت با آواز كردی سالار عقیلی در تالار طنین انداز شد و بعد از آن هم قطعه «گیسو» ساخته فریدون حافظی با شعری از ناصر شریفی و اركستراسیون فخرالدینی به صدا درآمد.

بخش پایانی این اجرا قطعه «خاك مهرآئین» از ساخته های علی اكبر قربانی با شعر اسماعیل فرزانه بود.

در پایان این اجرا با تشویق پی در پی تماشاگران، گروه بار دیگر بر صحنه حاضر شد و سالار عقیلی خطاب به جمع گفت: دوست داشتیم سرود «وطنم» را اجرا كنیم اما به احترام اركستر مهرنوازان و جناب فخرالدینی برای پایان این شب نوای «ای ایران» را سر خواهیم داد.

در اجرای این قطعه نوستالژیك ،تماشاگران ایستادند و فخرالدینی رو به مردم رهبری كرد.

به گزارش ایسنا، در نخستین شب از اجرای اركستر مهرنوازان محمد سریر ، علی ترابی ، مینو فرشچی، سیمین بهبانی ، محمدجلیل عندلیبی ، علی اكبر قربانی و... حضور داشتند.

این اجرا امشب و فردا شب(۲۷ و ۲۸ مهرماه) نیز ساعت ۲۱ در تالار میلاد نمایشگاه بین المللی ادامه خواهد داشت.

گزارش : خبرگزارى ايسنا (شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد)

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

« واپسین ویرایش: 07 دسامبر 2011 گاه 03:03:18 ازسوی dara_babak »
پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
فرهاد فخرالدینی از ارکستر مهرنوازان می‌گوید

فرهاد فخرالدینی گفت: ارکستر مهرنوازان متشکل از هنرمندان ارکستر ملی دو سال پیش و ارکستری کاملا حرفه ای و نمونه است.

به گزارش مجله موسیقی ملودی فرهاد فخرالدینی رهبر این ارکستر گفت: بعد از تعطیلی ارکستر موسیقی ملی دائما به فکر از سرگرفتن فعالیتهای این ارکستر بدون وابستگی به دفتر موسیقی ارشاد بودم ، دوستان خوبم در خانه موسیقی و موزه موسیقی نیز پی گیر مسئله بودند که خوشبختانه به پیشنهاد سالار عقیلی خواننده خوش صدای کشورمان و محمد حسین تفرشی تهیه کننده با ذوق و علاقمند، ارکستر مهرنوازان را که یک ارکستر موسیقی ملی است، تشکیل دادیم. من ۱۱ سال برای ارکستر ملی زحمت کشیدم و به اتفاق همکاران عزیزم رپرتوار ارزشمندی فراهم کردیم که مجموعه ای از آثار موسیقی ملی است.

به نقل از روابط عمومی ارکستر مهرنوازان فخرالدینی با بیان اینکه هدف همیشگی من کار برای موسیقی بوده، اظهار داشت: من از جوانی در این رشته کار کرده ام و در شرایطی که وضع موسیقی رضایت بخش نبود ارکستر موسیقی ملی را با همت مرکز موسیقی وقت تشکیل دادم. ما قطعات فراوانی برای اجرا در اختیار داریم.برای اولین کنسرتمان که در تاریخ ۲۶، ۲۷ و ۲۸ مهرماه جاری در مکان نمایشگاه بین المللی تهران – سالن میلاد،اجرا خواهد شد ، ۱۶ قطعه آماده کرده ایم که هشت قطعه آن جدید و بقیه از آثاری است که قبلا آنها را اجرا کرده ایم. به عقیده من این آثار بخشی از گنجینه موسیقی ملی ایران هستند که باید بارها و بارها اجرا شوند.

فخرالدینی در خاتمه خاطر نشان کرد: در این کنسرت قطعاتی از آثار آهنگسازان مطرح موسیقی ملی ایران را با صدای دلنشین هنرمند گرامی سالار عقیلی و تکنوازی نوازنده با تکنیک و چیره دست تار کیوان ساکت اجرا خواهیم کرد.

پاید کشور به فره اش جاودان         ایرانیان   پیوسته   شادان          همواره یزدان بود او را نگهبان                                                                                                        خداوند نگهدار ایران باد                                 باشد که سراسر کیهان را صلح و آرامش فرا گیرد

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
فخرالدینی: خودم به ارکستر ملی برنگشتم

نشست خبری ارکستر موسیقی مهرنوازان صبح امروز با حضور فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر، سالار عقیلی خواننده و سرپرست، کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده تار و محمد حسین مقدس تفرشی مدیر و تهیه کننده ارکستر در خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این نشست تفرشی مدیر ارکستر درخصوص پیدایش ارکستر مهرنوازان گفت: فروردین ماه امسال طی صحبتی با سالار عقیلی تصمیم به گردآوری یک ارکستر بزرگ کردیم به گونه ای که بحث تشکیل این ارکستر قبل از سفر سالار به مراکش مطرح و در همین حین مذاکراتی را با استاد فخرالدینی صورت دادیم.

وی ادامه داد: در طول سفر سالار عقیلی مقدمات ثبت ارکستر فراهم و پایه های اصلی آن شکل گرفت که البته در روند این جریانات، قطعات و رپرتوار تعیین و ملزومات ارکستر را جناب فخرالدینی به ما دیکته کردند.

*تفرشی: زمان کنسرت ارکستر مهرنوازان از اول خردادماه تعیین شد

تهیه کننده ارکستر مهرنوازان افزود: از همان زمانی که مقدمات شکل گیری ارکستر انجام می شد دیگر موارد اجرایی از جمله تعیین تاریخ برگزاری کنسرت و اجاره سالن نیز انجام شد که بعد از صدور شماره ثبت ارکستر ، ما در خواست برگزاری کنسرت را کردیم.

وی افزود: با اعلام ثبت ارکستر مهرنوازان در ارشاد، در تاریخ ۱ خرداد،سالن میلاد نمایشگاه را برای تاریخ های ۲۶ تا ۲۸ مهرماه رزو کردیم.

*فخرالدینی: هرگز مقابل هنرمندان قرار نگرفته ام

فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر مهرنوازن در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از حضورش در جمع اهالی رسانه گفت: من در تمام طول زندگی هنری ام هرگز مقابل هنرمندان قرار نگرفتم و همیشه در کنارشان بودم که متأسفانه یک جور دیگر برداشت شده و در رسانه ها از دعوای دو ارکستر مهرنوازان و ملی صحبت می کنند که اصلا مقوله ای چون دعوا هیچ گاه در زندگی من مطرح نبوده است.

رهبر سابق ارکستر ملی گفت: من تمام زندگی ام را وقف تربیت هنرمندان کرده ام و نوازندگانی که هم اکنون در ارکستر ملی کنونی ساز می زنند فرزندان و نوه های من هستند و من هیچ گاه از هنرمندان ناراحت نبوده ام و شاید تنها گله ام از مسئولان بوده است.

این آهنگساز ادامه داد: موسیقی ما مشکلات فراوانی دارد که همه هنرمندان از شما اهالی رسانه انتظار دارند کمک شان کنید و موجبات دلسردی را برایشان فراهم نکنید.

فخرالدینی در ادامه صحبت های خود با اشاره به سؤالاتی که طی چند سال اخیر مطرح شده و بی پاسخ مانده، اظهار داشت: همیشه این سؤال مطرح بوده که ارکستر ملی از آثار دیگر آهنگسازان استفاده نمی کند و حتی درخواست آنها را نیز برای اجرای قطعاتشان رد می کنند که در این سوالات نام عزیزانی چون مشکاتیان و علیزاده نیز برده شده، که باید بگویم هرگز این اتفاق نیفتاده و هیچگاه چنین چیزی رخ نداده چرا که این دو نفر از دوستان و همکاران قدیمی من هستند و هر موقع کاری داشتند چه زمانی که رهبر ارکستر ملی رادیو تلویزیون و چه ارکستر ملی ارشاد بودم، برایشان انجام دادم.

*فخرالدینی: هنرمند در برخی شرایط حاضر به فعالیت نیست

رهبر ارکستر مهرنوازان در خصوص کناره گیری خود از ارکستر ملی گفت: یک هنرمند در شرایطی به این نتیجه می رسد که نمی تواند در صحنه ظاهر شود دو سال و اندی پیش نیر برای ما در شرایطی کنسرت گذاشته بودند که روی صحنه رفتن برایمان مقدور نبود.

وی ادامه داد:در آن زمان ارکستر ملی قصد داشت با کیوان ساکت و خوانندگی سینا سرلک کنسرتی را برگزار کند که متأسفانه زمان مناسبی نبود و مسئول وقت آن زمان نیز اصرار به برگزاری داشت که این الزام و اصرار من را ناراحت کرد که دیگر اجرا نکردیم .البته بعد از آن جریان کار ها قابل جبران بود اما متأسفانه اتفاقات دیگری افتاد که به عدم برگشتم مصمم تر شوم.

*فخرالدینی: دوستان اصرار به بازگشتم به ارکستر ملی را داشتند اما من خودم برنگشتم

در خصوص عدم بازگشت خود به ارکستر ملی گفت: همه تلاش کردند که من به ارکستر برگردم اما من خود نمی خواستم برگردم و آنها هیچ تقصیری در این زمینه نداشتند.

*فخرالدینی:نام ارکستر ملی را من تعیین کردم

فخرالدینی با بیان این که عنوان ارکستر ملی از سال ۷۷ به وسیله بنده نامگذاری شده بیان داشت: من مؤسس ارکستر ملی بودم که با کمک دوستانم در مرکز موسیقی و معاونت هنری ارشاد آن را تشکیل دادم. هیچ ارکستری تا آن سال عنوان ملی را نداشت چرا که در سال ۱۳۰۲ ارکستر مدرسه عالی موسیقی توسط علی نقی وزیری، ارکستر انجمن موسیقی ایران توسط آقای خالقی و ارکستر رادیو تلویزیون ملی ایران تشکیل شده بود که من در سال ۷۷ ارکستری را با عنوان موسیقی ملی تشکیل دادم که تا دو سال و اندی پیش فعال بود و هم اکنون با اعضای جوان تر و یک تعداد از نوازندگان سابق کار خود را آغاز کرده است.

*فخرالدینی: ارکستر مهرنوازان کاملا حرفه ای است

وی ادامه داد: ارکستر مهرنوازان نمونه و کاملا حرفه ای است و کسانیکه سمت استادی نسبت به بچه های ارکستر ملی دارند در این ارکستر حضور دارند و می توانم بگویم که اعضای این کنسرت همگی اعضای اصلی ارکستر ملی دو سال پیش است.

*ساکت:مهرنوازان موسیقی ملی را شایسته تر به دنیا عرضه می کند

در ادامه این نشست کیوان ساکت سولیست تار ارکستر مهرنوازان نیز گفت: جمع شدن این تعداد نوازنده را در قالب ارکستر مهرنوازان را به فال نیک می گیرم و مطمئن هستم که با این کنسرت تأثیری در نسل جوان جامعه ایجاد خواهیم کرد و موانعی که سر راه رشد موسیقی وجود دارد کنار می رود و می توانیم موسیقی ملی را در سطح شایسته تر به دنیا عرضه کنیم.

این آهنگساز با اشاره به حضور سالار عقیلی به عنوان خواننده در ارکستر مهرنوازان گفت: وقتی با سالار عقیلی به روی صحنه هستم خیالم از بابت همه چیز راحت است این مسئله درباره آقای ساکت هم صدق می کند و من خوشحالم که با این دوستان به روی صحنه می روم.

*احتمال حضور خوانندگان غیر ایرانی با ارکستر مهرنوازان

رهبر ارکستر مهرنوازان با اشاره به حضور دیگر خوانندگان موسیقی در این ارکستر بیان داشت:با ادامه فعالیت های ارکستر قطعا خواست باطنی سالار عقیلی نیز اجرای همه قطعات به خوانندگی خودش نخواهد بود و در آِینده تصمیم خواهیم داشت از خوانندگان دیگر استفاده کنیم حتی احتمال حضور خوانندگان دیگر کشورها نیز در ارکستر ما وجود دارد .

وی افزود: امیدوار هستم این بار نیز با کمک دوستان چهره های جوان را به عرصه موسیقی معرفی کنیم.

*سالار عقیلی: قرار نیست من خواننده تمامی اجراهای ارکستر باشم

در ادامه این نشست سالار عقیلی با بیان اینکه ارکستر ملی متعلق به ملت است اظهار داشت: این ارکستر ملک شخصی من نیست و قرار نیست من در تمام اجراها با آن بخوانم پس در اجراهای بعدی از خواننده های دیگر نیز بهره خواهیم برد.

*فخرالدینی: موازی کاری اجرایی از رپرتوار موجود، از سوی ارکستر ملی خواهد بود

فرهاد فخرالدینی نیز با اشاره به رپرتوار اجرایی در این کنسرت گفت: با توجه به رپرتواری که من در دفتر موسیقی با کمک دوستانم جمع آوری کردم ،یک آرشیو با ارزش را بوجود آوردم و اگر کار موازی بخواهد با ارکستر ملی صورت بگیرد بوسیله آن ارکستر و با کمک از آن آرشیوی که من تهیه کردم خواهد بود که البته من خوشحال هستم و با آرشیو ۲۰۰ قطعه ای که نسخه اصلی آن در دست من است ما این کنسرت را نیز به روی صحنه خواهیم برد.

وی افزود: در این اجرا ۷ قطعه جدید در کنار ۸ قطعه از آثار آرشیو گذشته را اجرا خواهیم کرد که از این میان سه قطعه از ساخته های کیوان ساکت است.

*عقیلی: همزمانی اجرای ارکستر مهرنوازان و ملی هیچ اشکالی ندارد

سالار عقیلی با اشاره به همزمانی این اجرا با ارکستر ملی گفت: متأسفانه در این سالها موسیقی آنطور که باید و شاید در میان مردم جا نیفتاده چرا که تا چند سال گذشته تعداد کمی کنسرت برگزار می شد اما هم اکنون شاهد تعدد کنسرت ها هستیم .

وی ادامه داد: به نظر من هم زمانی اجرای ارکستر ملی و مهرنوازان هیچ اشکالی ندارد .من نمی دانم چرا این دو ارکستر را روبروی هم قرار می دهند همه اعضای آنها از جمله بردیا کیارس از دوستان من هستند و ما فقط شب آخر اجرایمان با آنها تداخل یافته است.

*ساکت: سازبندی دو ارکستر متفاوت است

کیوان ساکت نیز در باره سازبندی دو ارکستر مهرنوازان و ملی گفت: ساز بندی دو ارکستر شبیه هم نیست و شکل قطعات و ارکستراسیون با آن شیوه ای مورد قبول اساتید گذشته بوده، صورت گرفته و من خوشحالم که در یک زمان مشخص این همه کنسرت برگزار می شود چرا که ما آنقدر کمبود اجرا و هنرمندان را در صحنه داریم که هر چقدر اجرا بیشتر شود اسباب خرسندی ما نیز فراهم می شود.

*نوای موسیقی کردی در ارکستر مهرنوازان

در ادامه این نشست فرهاد فخرالدینی در خصوص استفاده از موسیقی محلی در اجرای ارکستر مهرنوازان گفت: ما در این اجرا قطعه یک خانه پرز مستان را با تنظیم خیلی خوب که دارای تم کردی است،اجرا خواهیم کرد که ویژگی های خود موسیقی کردستان در آن حفظ شده است.

*تفرشی: اجرای ارکستر مهرنوازان منتشر می شود

در ادامه تفرشی مدیر ارکستر مهرنوازان در خصوص انتشار صوتی و تصویری این اجرا گفت: نیت من به جای گذاشتن یک مجموعه صوتی و تصویری از هنر فاخر و ملی ایران است. در ایام برگزاری کنسرت اجرا با کیفیت خوبی ضبط خواهد شد و ما این مجموعه را با رعایت حقوق خواننده ، و نوازنده ها به صورت صوتی و تصویری منتشر خواهیم کرد.

*مهرنوازان آثاری از خالقی، فخرالدینی، ساکت و ... را می نوازد

وی با اشاره به قطعات اجرایی این ارکستر گفت: شور آفرین از علی اکبر قربانی، آتش عشق از فریدون حافظی با شعر اسماعیل فرزانه و ارکستراسیون شهرام توکلی، بادبان کاغذی از محسن حسینی با شعر بیژن ارژن، با شباهنگ از مازیار حیدری بر روی شعری از فریدون مشیری، افسوس از ساخته های کیوان ساکت و با تک نوازی خود ایشان، راپسودی چهارگاه از کیوان ساکت، شب از منصور نریمان بر روی شعری از محمد سعید میرزایی با تنظیم ارکستراسیون شهرام توکلی، خوشه چین از روح الله خالقی با شعری از کریم فکور و ارکستراسیون شهرام توکلی، دختر کولی از عباس شاپوری با شعری از معینی کرمانشاهی با ارکستراسیون توکلی را در بخش اول و قطعاتی چون حالا چرا از ساخته های روح الله خالقی بر اساس شعری از شهریار با ارکستراسیون فرهاد فخرالدینی، دگر چه خواهی از حبیب الله بدیعی با شعری از نواب صفا و ارکستراسیون شهرام توکلی، کنسرتو تار از فرهاد فخرالدینی با تکنوازی کیوان ساکت، یک خانه پرز مستان از کیوان ساکت، گیسو از فریدون حافظی با شعری از میرناصر شریفی و ارکستراسیون فرهاد فخرالدینی و خاک مهر آئین از علی اکبر قربانی با شعری از اسماعیل فرزانه اجرا خواهد شد.

*فخرالدینی: نسل جوان آثار گذشته را نشنیده اند

در ادامه این نشست فخرالدینی با اشاره به اجرای آثار قدیمی در ارکستر گفت: زمانیکه روح الله خالقی کارش را شروع کرد ساخته هایی از عارف و شیدا و قدما را اجرا می کرد که بدینوسیله نسل آن زمان با این آهنگسازان آشنا شدند اما بخشی از این آثار در زمانی اجرا شده اند که نسل جوان ما از آن بی اطلاع هستند.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا معمول است که یک آهنگ را چندین بار می نوازند ما هم اکنون نزدیک به ۲۰۰ قطعه در آرشیو داریم که برای زمان حال حاضر تازگی دارد.

*فخرالدینی: تلاش شده نوازندگان ارکستر مهرنوازان حقوق خوبی دریافت کنند

وی در خصوص دستمزد نوازندگان ارکستر مهرنوازان گفت: همیشه ارکستر ملی دستمزدهای کمی داشته و من در طول سال ها تلاش کردم که این دستمزدها را افزایش دهم آقای تفرشی نیز تا آنجا که می شده کوشش کردند که به هنرمندان عزیز دستمزد خوبی را پرداخت کنند ناگفته نماند که اعضای کنسرت کنونی برای پول نیامده اند.

این آهنگساز ادامه داد: همبستگی خاصی بین نوازندگان وجود دارد و همه با شور و شوق کارشان را انجام می دهند و علاقه نوازنده ها موجبات دلگرمی من و دوستانم را فراهم کرده است.

تفرشی نیز در این باره گفت: زمانی که بحث دعوت از نوازنده ها صورت گرفت ما نتوانستیم در خدمت همه دوستان باشیم و با دعوتی که انجام شد ۴۵ نفر از بهترین نوازنده ها را که هر کدام سمت استادی داشتند دعوت کردیم .

وی افزود: در این مدت تنها چیزی که از سوی نوازنده ها مطرح نشده بحث حقوق و پرداخت هاست که با توجه به دغدغه آقای فخرالدینی در این زمینه ما برای جلسات تمرین و شب های برگزاری کنسرت حقوقی برای نوازنده ها در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: این برنامه به صورت شخصی اداره می شود و ما هیچ اسپانسری برای آن نداشته ایم در صورتی که هزینه برگزار ما چیزی کمتر از ارکستر صدا و سیما و ارکستر ملی نیست.

*اجرای ارکستر مهرنوازان در تهران و شهرستان ها

تهیه کننده ارکستر مهرنوازان در پایان این نشست با اشاره به برنامه های آتی ارکستر گفت: صلاح بر این است که ما اولین قدم مان را به سلامت برداریم. به عقیده من این ارکستر و اجرا کاملا پسند اهالی موسیقی قرار خواهد گرفت و ما برنامه ریزی هایی را برای بعد از محرم و صفر در تهران و نیز شهرستان ها و نیز برنامه های فصلی را در فضاهای باز شهرستان هایی که چنین امکانی را دارند برگزار خواهیم کرد.ما جدولی برای برنامه ها تعیین کرده ایم و این ارکستر به نیت یکی دو شب اجرا تشکیل نشده است.
به گزارش فارس، ارکستر موسیقی مهرنوازان به رهبری فرهاد فخرالدینی و خوانندگی سالار عقیلی ۲۶ تا ۲۸ مهرماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران به روی صحنه می رود.

خبرگزارى فارس

« واپسین ویرایش: 21 اكتبر 2011 گاه 17:52:28 ازسوی dara_babak »

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
فخرالديني در تشريح جزييات كنسرت اركستر «مهرنوازان»:
هيچ گاه در زندگي‌ام مقابل هنرمندان قرار نگرفتم

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - موسيقي

اعضاي كنسرت «مهرنوازان» در نشست خبري امروز، ضمن تشريح برنامه‌هاي اين كنسرت موسيقي، به دلايل كناره‌گيري فرهاد فخرالديني از رهبري اركستر ملي پرداختند.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌محمد حسن مقدس تفرشي، مدير اجرايي اركستر مهرنوازان در نشست صبح امروز- 23 مهرماه - كه در خانه هنرمندان ايران برپا شد، درباره زمينه‌هاي شكل‌گيري اين گروه توضيح داد: فروردين ماه سال جاري طي مذاكراتي كه با سالار عقيلي براي گردآوري اركستر بزرگي داشتيم زمينه‌هاي اصلي راه‌اندازي اركستر مهرنوازان با همراهي اين هنرمند و با حضور استاد فخرالديني شكل گرفت و رپرتوآر و ملزومات برنامه از سوي اين رهبر اركستر به ما ديكته شد.

او اضافه كرد: مقدمات اداري اركستر طي چند ماه انجام شد و در همان فاصله تاريخ اجرا و هماهنگي‌هاي سالن‌ نيز صورت گرفت، به طوري كه بعد از ثبت اركستر درخواست برگزاري اولين برنامه گروه را اعلام كرديم.

به گفته‌ی تفرشي، بحث تشكيل اركستر مهرنوازان پيش از سفر سالار عقيلي به مراكش در ارديبهشت ماه به نتيجه رسيده بود و در طول سفر اين هنرمند مقدمات ثبت اركستر فراهم و اول خردادماه سالن ميلاد براي سه شب اجراي اين گروه با حضور 45 نوازنده رزرو شد.

فرهاد فخرالديني ، رهبر اركستر مهرنوازان نيز در بخش ديگري از اين نشست با اظهار خوشحالي از حضور دوباره خود در ميان دوستداران موسيقي گفت: در تمام طول زندگي هنري‌ام هرگز مقابل هنرمندان قرار نگرفتم بلكه همواره كنار آنها بودم اما متاسفانه تمام اتفاقات به گونه‌ی ديگري برداشت شد و در رسانه‌ها از دعواي دو اركستر سخن رفت اما چنين چيزي در زندگي من مطرح نبوده است.

او خاطر نشان كرد: در تمام اين سالها روزگار خود را وقف تربيت هنرمندان كردم و كساني كه امروز در اركستر ملي ساز مي‌زنند همگي فرزندان من محسوب مي‌شوند. هنرمندان را دوست دارم و شايد تنها گلايه‌ام در اين مدت از مسؤولان باشد.

به گزارش ايسنا، رهبر اركستر مهرنوازان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مشكلات فراواني كه پيش روي هنرمندان حوزه موسيقي قرار دارد، بيان كرد: ما از شما اهالي رسانه انتظار داريم تا به كمك ما بياييد و موجبات دلسردي‌مان را فراهم نكنيد، زيرا برگزاري كنسرت به تنهايي ساده نيست و مدتها براي ساخت يك قطعه و اجراي آن زمان لازم است.

او سپس با اشاره به پرسش‌هاي متعددي كه در تمام اين سالها درباره عدم اجراي قطعات ساير هنرمندان در كنسرت‌هاي اركستر ملي و اركستر مهرنوازان از او شده، اين چنين پاسخ داد: هنرمندان همه دوستان من هستند و چه زماني كه رهبري اركستر ملي و يا اركستر راديو و تلويزيون را بر عهده داشتم، قطعات بسياري از اين اساتيد به صحنه بردم و فكر نمي‌كنم چنين گفته‌اي اتفاق افتاده باشد.

فخرالديني با اشاره به گلايه‌ی ديگري كه نسبت به اجراي قطعات تكراري در برنامه‌هاي اركستر مطرح شده بود،‌توضيح داد: زماني كه زنده ياد خالقي رهبري گلها ر ا بر عهده گرفت در شروع كارش قطعاتي از شيدا و عارف اجرا كرد و ما كه جوان بوديم از اين طريق با اين قطعات و اين اساتيد آشنا شديم و از آنها لذت برديم، لذا اجراي چنين قطعاتي در طول زمان براي نسل جوان بي‌اطلاع ، ضروري است و در همه جاي دنيا معمول است كه يك قطعه را بارها اجرا كنند. علاوه بر آن بيش از 200 قطعه در آرشيو وجود دارد كه هر بار با اركستراسيون و تنظيم جديد نواخته مي‌شود پس نمي‌توانيم نسبت به اجراي قطعات قديمي بي تفاوت باشيم.

فخرالديني سپس درباره دلايل كناره‌گيري خود از اركستر موسيقي ملي بعد از سالها تلاش گفت: هنرمند روحيه حساسي دارد و در شرايطي فكر مي‌كند كه امكان حضور در صحنه را ندارد. آن زمان هم در شرايط ويژه‌اي براي ما كنسرت گذاشتند كه حاضر به اجراي آن نبوديم ، اما مسئول وقت اصرار بر اين اجراي حتمي داشت و اين اتفاق بنده را آزرده خاطر كرد.

او اضافه كرد: طي صحبت‌هايي كه با كيوان ساكت در آن زمان داشتم همه گروه موافق بودند كه آن زمان اجرا نرويم و اين كار را كرديم .بعد از آن اتفاق هم اين وضعيت قابل جبران بود اما اشتباهات ديگري رخ داد كه ترجيح مي‌دهم وارد جزئيات آن نشوم، اما همه چيز من را مصمم كرد كه به اركستر ملي باز نگردم.

فخرالديني توضيح داد: همه تلاش كردند كه من دوباره برگردم. حتي مسئولاني بودند كه تمايل به اين همكاري داشتند اما به شخصه آمادگي نداشتم و نخواستم كه دوباره به اركستر برگردم تا امروز كه با حضور نوازندگان برجسته‌اي اركستر مهرنوازان را شكل دادم .

اين آهنگساز راه‌اندازي اركستر ملي و انتخاب اين واژه را از دستاوردهاي خود دانست و افزود: آن زمان كنسرت‌هاي انجمن موسيقي ملي اجرا مي‌شد اما بعد از كناره‌گيري آقاي طالبي اركستر «گلها» تشكيل شد كه چند سال بعد خود من هم به عنوان نوازنده در آن اركستر فعال شدم. در فاصله سال‌هاي 52 تا 55 هم رهبري اركستر ملي راديو و تلويزيون را بر عهده داشتم و به دلايلي خودم كناره گيري كردم تا اينكه سال 77 اركستر موسيقي ملي را تشكيل دادم.

او اركستر مهرنوازان را در ادامه همين روند، يك اركستر نمونه و كاملا حرفه‌اي دانست و افزود: امروز كساني كه سمت استادي دارند در اين اركستر حضور پيدا كرده‌اند و اعضاي اركستر همان نوازندگان اركستر ملي چند سال پيش هستند.

كيوان ساكت نيز در ادامه اين نشست گفت: حدود 13-14 سال پيش كه به واحد سرود صدا و سيما براي اجراي برنامه‌اي به سبك گلهاي جاويدان دعوت شدم، طي چند برنامه كه بعدا به دلايل مشكلات پيش رو آن را رها كردم با سالار عقيلي همكاري داشتيم. بعد از آن هم همكاري‌هاي ديگري براي ما رقم خورد و كنسرت‌هاي موفقي را به صحنه برديم. در گروه وزيري نيز در كنار يكديگر كار كرديم اما از آن تا همين چند ماه اخير فرصت كار مجدد براي ما به وجود نيامد و اين فرصت دوباره را براي حضور در كنار استاد فخرالديني و سالار عقيلي به فال نيك مي‌گيرم و مطمئن هستم اين اجرا تاثير خود را در هر چه علاقمند كردن نسل موسييقي خواهد داشت.

او اظهار اميدواري كرد تا هرچه زودتر موانع موجود بر سر راه رشد موسيقي برطرف شود تا موسيقي را در يك درجه شايسته به هنرمندان عرضه كند.

فخرالديني نيز درباره همكاري خود با سالار عقيلي و كيوان ساكت گفت: وقتي با سالار عقيلي در صحنه هستم مي‌دانم كه همه كارها به خوبي انجام مي‌شود و نبايد نگراني داشت. كيوان ساكت هم نيازي به تعريف ندارد زيرا چابك نوازي است كه همواره دوست داشتم با او برنامه داشته باشم و متاسفانه چند سال امكان اين همكاري فراهم نشد اما خوشحالم كه امروز مجددا اين فرصت دست داد تا با همراهي اين هنرمندان در اركستر مهرنوازان كار موفقي ارائه دهيم.

او در پاسخ به همكاري خود با ديگر خوانندگان در اجراهاي اركستر مهرنوازان و احتمال معرفي هنرمندان جوان به جامعه موسيقي گفت: خوشبختانه در حال حاضر سالار عقيلي در كنار ما حضور دارد و اين اتفاق خوبي است اما قطعا خواست باطني سالار هم بر اين نخواهد بود كه در تمام اجراها حضور داشته باشد. ما در حال حاضر كاري را شروع كرده‌ايم و اگر مشكلات پيش رو كم باشد اين مسير را ادامه خواهيم داد و براي برنامه‌هاي بعدي با همكاري گروه تصميم گيري خواهيم كرد و اميدوارم با كمك اين دوستان بار ديگر بتوانيم چهره‌هاي جديدي را به جامعه موسيقي معرفي كنيم.

سالار عقيلي نيز در همين رابطه توضيح داد: زماني كه خدمت استاد فخرالديني در اركستر موسيقي ملي حضور داشتم، معتقد بودم اركستر موسيقي ملي براي يك ملت است و ملك شخصي بنده محسوب نمي‌شود كه بخواهم همواره در آن بخوانم و حضور داشته باشم. در اركستر مهرنوازان نيز روال به همين گونه است و حتي اگر بتوانيم از حضور خوانندگان ديگر و حتي چهره‌هاي بين المللي بهره خواهيم گرفت.

به گزارش ايسنا، رهبر اركستر مهرنوازان در بخش ديگري از نشست درباره برنامه‌هاي اجرايي اين گروه و موازي بودن آن با اجراهاي اركستر موسيقي ملي گفت: ما راه خود را ادامه خواهيم داد اما با توجه به رپرتوآري كه سالها پيش با كمك دوستان در قالب آرشيو با ارزشي در دفتر موسيقي جمع‌آوري شد فكر مي‌كنم اگر موازي كاري وجود داشته باشد بر اساس آن آرشيو توسط اركستر موسيقي ملي جديد صورت خواهد گرفت و اين اصلا ناراحت كننده نيست.

فخرالديني ادامه داد: ما محدوديتي براي آنها قائل نيستيم و ممكن است به طور موازي حركت كنيم اما در اجراي مهرماه اركستر مهر نوازان هفت قطعه‌ی جديد اجراها خواهد شد كه سه قطعه آن از ساخته‌هاي كيوان ساكت است و هشت قطعه نيز از كارهاي قديمي آن آرشيو انتخاب شده كه برخي از آنها به پيشنهاد آهنگسازانشان تنظيم مجدد شده‌ است و قطعا بسيار زيبا و دلنشين خواهد بود.

سالار عقيلي در بخش ديگري از نشست، در پاسخ به همزمان بودن اجراي اين دو اركستر و مشكلاتي كه به واسطه آن به وجود خواهد آمد گفت:‌ متاسفانه در ايران موسيقي آن طور كه بايد و شايد در ميان مردم و دولت جا نيفتاده است و به آن بها داده نمي‌شود، به طوري كه در اين چند سال اخير كه حجم كنسرت‌ها بالا رفته نبايد از اين هم زماني‌ها ناراحت شد چه بسا كه در كشوري همچون اتريش در يك شب حدود 100 كنسرت همزمان برگزار مي‌شود بدون اينكه هيچ تداخلي با هم داشته باشند، پس شما چرا اينگونه فكر مي‌كنيد؟

او اضافه كرد: متاسفانه اين موضوع را روبروي هم قرار مي‌دهند، در حالي كه ما با اعضاي اركستر ملي دوست هستيم و اجراي هر دو گروه هيچ منافاتي با هم ندارد. تمام آنها عزيزان ما هستند و نمي‌فهمم چرا چنين داستاني به وجود آمده است ،زيرا ما براي تمام آنهايي كه در موسيقي كار مي‌كنند احترام قائل هستيم و اين اركستر را تنها به اين دليل تشكيل داديم تا بار ديگر فرهاد فخرالديني در صحنه حاضر شود و مخاطبان موسيقي از حضور ايشان محروم نگردند.

كيوان ساكت هم در اين زمينه بيان كرد: اركستر ملي به دليل كناره‌گيري استاد فخرالديني منحل شد و تا مدتي وجود خارجي نداشت تا اينكه اركستر فعلي بعد از مدتي وقفه آغاز به كار كرد. فعاليت آنها هيچ تداخلي با اجراي گروه مهرنوازان نخواهد داشت و از سوي ديگر سازبندي اين دو اركستر شبيه به هم نيست زيرا اركستر مهرنوازان با توجه به بافت قطعات به تعريفي كه استاد وزيري، خالقي و امثال آنها از اركستر ملي داشتند وفادار است.

او با اظهار تعجب از صحبت‌هاي مطرح شده درباره همزماني اين دو اجرا گفت: چرا ناراحت همزمان بودن اجراي اين دو اركستر هستيد در حالي كه ما آنقدر كمبود اجرا و حضور هنرمندان را در صحنه داريم كه هرچه بيشتر شاهد اجرا باشيم بايد باعث خرسندي ما گردد. پس بياييد از اين اتفاق استقبال كنيم و اين بار نيمه پر ليوان را ببينيم. ما به شخصه به تمام كساني كه در راه اعتلاي فرهنگ و موسيقي گام بر مي‌دارند درود مي‌فرستيم.

فخرالديني نيز در بخش ديگري از نشست درباره احتمال اجراي قطعاتي بر اساس ملودي‌هاي محلي گفت: در همين كنسرت مهرماه قطعه‌ی «يك خانه پر ز مستان» را از ساخته‌هاي كيوان ساكت داريم كه بر اساس يك ملودي كردي تنظيم شده و تمام ويژگي‌هاي موسيقي كردستان و جنب و جوش اين موسيقي در آن ديده مي‌شود. قطعا در ساير برنامه‌هاي اين اركستر هم چنين قطعاتي را اجرا خواهيم كرد.

مقدسي تفرشي نيز در بخش ديگري از نشست گفت: جمع‌آوري و تشكيل اين اركستر پنجاه نفره براي يك شب و يك اجرا نبوده بلكه براي يك برنامه متداوم شكل گرفته است و اميدواريم همزمان با اجراي گروه بتوانيم آلبوم صوتي اين كنسرت را هم فراهم كنيم زيرا يكي از نيت‌هاي ما به جاي گذاشتن مجموعه صوتي و تصويري از هنر ايران و موسيقي فاخر و ملي اين كشور است.

او با معرفي قطعاتي كه براي اين اجرا پيش‌بيني شده، گفت: در بخش نخست قطعات «شور آفرين» از علي اکبر قرباني، «آتش عشق» از فريدون حافظي با شعر اسماعيل فرزانه و ارکستراسيون شهرام توکلي، «بادبان کاغذي» از محسن حسيني با شعر بيژن ارژن، «با شباهنگ» از مازيار حيدري بر روي شعري از فريدون مشيري، «افسوس» از ساخته‌هاي کيوان ساکت و با تک‌نوازي او، «راپسودي چهارگاه» از کيوان ساکت، «شب» از منصور نريمان بر روي شعري از محمد سعيد ميرزايي با تنظيم ارکستراسيون شهرام توکلي، «خوشه‌چين» از روح‌الله خالقي با شعري از کريم فکور و ارکستراسيون شهرام توکلي، «دختر کولي» از عباس شاپوري با شعري از معيني کرمانشاهي با ارکستراسيون توکلي اجرا مي‌شود.

به گفته‌ی مدير اركستر مهرنوازان، در بخش دوم اين كنسرت قطعاتي چون «حالا چرا» از ساخته‌هاي روح‌الله خالقي بر اساس شعري از شهريار با ارکستراسيون فرهاد فخرالديني، «دگر چه خواهي» از حبيب‌الله بديعي با شعري از نواب صفا و ارکستراسيون شهرام توکلي، «کنسرتو تار» از فرهاد فخرالديني با تکنوازي کيوان ساکت، «يک خانه پر ز مستان» از کيوان ساکت، «گيسو» از فريدون حافظي با شعري از ميرناصر شريفي و ارکستراسيون فرهاد فخرالديني و «خاک مهرآئين» از علي اکبر قرباني با شعري از اسماعيل فرزانه اجرا خواهد شد.

او همچنين درباره پرداخت حقوق اعضاي اركستر مهرنوازان گفت: همواره اين موضوع براي ما مطرح بوده اما دستمزد نوازندگان و هنرمندان هميشه رقم ناچيزي است و تمام نوازندگاني كه امروز در اين اركستر حضور پيدا كرده‌اند، هيچ كدام به دستمزد فكر نكرده‌اند بلكه به برگزاري يك كنسرت با كيفيت انديشيده‌اند و شور و اشتياق قابل وصف آنها در خلال كنسرت ديده خواهد شد.

او گفت: صلاح بر اين است كه ابتدا قدم اول را به سلامت برداريم هرچند كه استقبال عمومي از فروش گيشه كاملا مشهود است و اين اجرا كاملا پسند اهالي موسيقي خواهد بود. برنامه‌ريزي‌هايي نيز براي اجراي بعد از ماه محرم و صفر در تهران و ساير شهرستان‌ها انجام شده كه اميدوارم محقق شوند.

اركستر مهرنوازان در تاريخ‌هاي 26،27 و 28 مهرماه ساعت 21 در سالن ميلاد نمياشگاه بين‌المللي تهران به صحنه مي‌روند.

انتهاي پيام
كد خبر: 9007-16408

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
گزارش مهر /

ارکستر های مهرنوازان و موسیقی ملی دوئل فرهنگی ندارند

فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر مهر نوازان گفت : در طول زندگی خود هرگز مقابل هنرمندان قرار نگرفته و همواره در کنار و دوشادوش آنها قدم برداشته ام؛ ولی متاسفانه از حضور ارکستر مهرنوازان در کنار ارکستر موسیقی ملی به عنوان دعوا بین هنرمندان و یا دوئل فرهنگی نام برده می شود که اصلا اینگونه نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد فخرالدینی که پس از دو سال دوری از رسانه های جمعی، بار دیگر در میان اهالی موسیقی حاضر شد و ضمن بیان این مطلب در نشست رسانه ای که صبح امروز با حضور کیوان سالکت نوازنده تار، سالار عقیلی خواننده و محمد حسین مقدس تفرشی مدیر ارکستر مهرنوازان در خانه هنرمندان برگزار شد با اشاره به این نکته که نیمی از عمر حرفه ای خود را صرف تربیت هنرمندان فعال در عرصه موسیقی کرده است گفت : هنرمندانی که هم اکنون در عرصه های مختلف هنر موسیقی اصیل ایرانی فعال هستند اغلب از شاگردان من بودند که مانند فرزندان و نوه های من هستند با این اوصاف من چگونه می توانم مقابل فرزندان خود قرار گیرم؛ چراکه من همه هنرمندان را دوست دارم البته ممکن است از مسئولان در موارد متعدد گله کرده باشم ولی از هنرمندان هرگز چون آنها دوست و همکار من هستند.     

وی  در ادامه افزود : موسیقی در سرزمین ما همواره با مشکلات و مسائل بی شماری مواجه بوده است و در حال حاضر هم همینگونه است بنابراین از شما انتظاردارم کمک کنید و موجبات دلسری هنرمندان را با خبرسازی های نامناسب فراهم نکنید .

این آهنگساز در ادامه با اشاره به این مطلب که بسیار شنیده است که در زمان مدیریت اش در ارکستر موسیقی ملی آثار آهنگسازان را اجرا نمی کرده است گفت : در زمانی که رهبری ارکستر موسیقی ملی را به عهده داشتم برخی از آهنگسازان که اتفاقا از دوستان من نیز هستند می گفتند که فخرالدینی آثار آنها را در ارکستر موسیقی ملی اجرا نمی کند درحالی که هرگز چنین نبوده و نیست من مثال می زنم آقای مشکاتیان که دوست و رفیق من بوده است هیچگاه هیچ اثری نیاورد برای اجرا که من جواب منفی بدهم ، آقای علیزاه که برای من بسیارعزیز است هم به همین ترتیب بود منتها نکته ای که مطرح است من در مدت زمانی که در ارکستر بودم هیچ یک از عزیزان اثری برای اجرا در اختیارارکستر قرار نداد وبهتر است از خود آنها پرسیده شود که آیا اثری برای فخرالدینی بردید که او اجرا نکرد ؟ من در تمام مدتی که درارکستر موسیقی ملی فعال بودم تمام سعی خود را کردم که آثار آهنگسازان را در این ارکستر اجرا کنم و بین هیچ هنرمندی هم تبعیض قائل نبودم .

رهبر ارکستر موسیقی مهرنوازان در ادامه افزود : در صحبت هایی که در نشست ارکستر موسیقی ملی مطرح شده بود از محمد سریر گله کرده بودند که موضع خوبی نسبت به اجرای تقریبا همزمان این دو ارکستر نگرفته است در حالی که چنین نیست آقای سریر و یا آقای مرادخانی همواره نگاه سازنده به هنر موسیقی داشته اند زمانی که من از اداره ارکستر موسیقی ملی کناره گرفتم اعضای شورای عالی موسیقی آقای شجریان ، داود گنجه ای و دیگر اعضا در کنارم بودند و مرا دلداری می دادند ولی متاسفانه در حال حاضر صحبت های مطرح شده است که آنها را نیز دلگیر کرده است.   

فرهاد فخرالدینی در ادامه صحبت های خود با اشاره به تاریخچه تاسیس ارکستر موسیقی ملی گفت : ارکستر موسیقی ملی از سال 1377 به وسیله من نام گذاری شد و با کمک و مساعدت مرکز موسیقی و معاون هنری کار خود را آغاز کرد پیش از این در گذشته مدرسه عالی موسیقی به وسیله وزیری تشکیل شد که وزیری در آن ارکستر سازهای موسیقی ایرانی و کلاسیک را کنار هم گذاشت و در سال 1323 روح الله خالقی انجمن موسیقی ملی را تشکیل داد و در آن دوران هنرمندان به نام در آن ارکستر فعالیت می کردند و بعدها در سال 1338 خالقی ارکستر گلها را تشکیل داد که خود من نوازنده آن بودم ؛ ارکستر صبا هم به مدیریت حسین دهلوی تاسیس شد که بعدها به عنوان ارکستر رودکی تغییر نام داد . این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 1350 ارکستر رادیو تشکیل شد و از سال 1352 تا 58 خودمن به عنوان رهبر در ارکستر حاضر شدم و به میل خودم نیز از ارکستر بیرون آمدم تا اینکه در سال 1377 ارکستر موسیقی را تشکیل دادم و در حال حاضر هم برای موفقیت ارکستر موسیقی ملی آرزوی موفقیت می کنم.

رهبر ارکستر موسیقی مهرنوازان در ادامه افزود : ارکستر نوپای مهرنوازان یک ارکستر کاملا حرفه ای است و هنرمندانی که سمت استادی دارند و اعضای اصلی ارکستر موسیقی در دو سال گذشته بودند در حال حاضر در مهرنوازان حضور دارند.

پس از پایان بخش نخست از صحبت های فخرالدینی، تفرشی مدیر ارکستر مهرنوازان به کم و کیف تاسیس این ارکستر اشاره کرد و گفت : فروردین ماه سال جاری صحبتی با عقیلی انجام دادم برای گردآوری ارکستر بزرگ وگزینه هایی مطرح شد که در راس این گزینه های استاد فخرالدینی بود وپس از انجام این صحبت بود که پایه های اصلی ارکستر شکل گرفت قطعات و رپرتوار آماده شد و به مراحل ثبت اداری ارکستر نزدیک شدیم و نهایت ارکستر با 45 نوازنده که اعضای اصلی ارکستر را تشکیل می دادند آغاز به کار کرد و در اول خردادماه سالن تمایشگاه میلاد را برای اجرا در تاریخ 26، 27 و 28 مهرماه رزرو کردیم؛ امروز هم ارکستر آماده ای در دست کار داریم .

کیوان ساکت نوازنده تار که در این اجرا قطعاتی را به صورت تکنوازی همراه با ارکستر انجام می دهد درخصوص همکاری خود با ارکستر مهرنوازان گفت : اجرای در کنار استاد فخرالدینی و سالار عقیلی را به فال نیک می گیرم و مطمئن هستم که این کنسرت تاثیر بسزایی بر روی نسل جوان از مخاطبان موسیقی ایرانی خواهد گذاشت و امیدوارم موانع از سر راه هنر موسیقی برداشته شود.

سالار عقیلی خواننده این ارکستر درباره چرایی تشکیل ارکستر مهرنوازان گفت : ارکستر موسیقی مهرنوازان یک تشکیلات کاملا خصوصی است و تلاش مصمم من برای اشکیل این ارکستر در درجه اول بازگرداندن استاد فخرالدینی به روی صحنه و دیدار با دوستدارانش بود ؛ ضمن اینکه ارکستر موسیقی ملی مال مردم است و ملک شخصی کسی محسوب نمی شود و همانگونه که در آن ارکستر از خوانندگان مهمان دعوت به همکاری می کردیم در این اجرا نیز از خوانندگانی که صلاحیت داشته باشند دعوت می کنیم در ارکستر حضور داشته باشند.

فخرالدینی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه فعالیت ارکستر مهرنوازان تا چه اندازه با فعالیت ارکستر موسیقی ملی موازی است گفت : ما راه خودمان را می رویم و آنها نیز راه خود را می روند که من برای آنها نیز آرزوی موفقیت می کنم اما آنچه مسلم است در طول سالها فعالیت مستمر من در ارکستر موسیقی سابق آرشیو غنی را در اختیار دفتر موسیقی قرار دارم که البته اصل این رپرتوارها که بسیار ارزشمند است نیز در دسترس خودم قرار دارد و خوب طبیعی است که از این آرشیو استفاده خواهم کرد و حال اگر از این زاویه به موضوع نگریسته شود بله کار موازی نیز انجام خواهیم داد چراکه می دانم ارکستر موسیقی ملی که در حال حاضر فعالیت می کند از این رپرتوار نیزاستفاده می کند .

رهبر ارکستر موسیقی ملی در پاسخ به این سئوال که آیا همزمانی اجرای ارکستر مهرنوازان با ارکستر موسیقی ملی باعث ریزش مخاطب نمی شود گفت: هر گروه هنری با ایده های ناب خود فعالیت می کند بنابراین دلیلی ندارد که فکر کنیم همزمانی این دو ارکستر باعث دیده نشدن اجرای هریک از ارکسترها می شود ومنافاتی با یکدیگر ندارد.

کیوان ساکت در خصوص این نکته که این تداخل به دلیل سازبندی شبیه به یکدیگر است گفت : سازبندی ارکستر موسیقی ملی با ارکستر مهرنوازان متفاوت است و ما سعی کردیم که به تعریفی که خالقی و وزیری از ارکستر موسیقی ملی داشتند وفادار بمانیم در نتیجه سازبندی ها یا یکدیگر فرق می کند ؛ ضمن اینکه باید ابراز خوشحالی کرد که کنسرت های متعددی در حال برگزاری است و من تاکید می کنم که غرور و افتخار بر همه کسانی که در راه فرهنگ و هنر موسیقی قدم بر می دارند و زنده باد موسیقی ایرانی.

فخرالدینی در پایان صحبت های خود با اشاره به این مطلب که چرا از ارکستر موسیقی ملی کناره گرفت گفت : هنرمند روحیه حساسی دارد و شرایطی پیش می آید که گمان می کند نمی تواند در صحنه حاضر باشد و مسئولان در شرایطی برای من کنسرت گذاشته بودند که مردم جامعه به لحاظ روحی حال خوبی نداشتند و مسئولان وقت هم اصرار بر برگزاری این کنسرت داشتند ولی من زیر بار نرفتم چراکه معتقدم درست نبود که در آن شرایط خاص روی صحنه بروم؛ البته بعد از آن هم قابل جبران بود اما به دلیل اشتباهاتی که از سوی مسئولان رخ داد  من مصمم تر شدم که برنگردم و فکر می کنم بهترین تصمیم ممکن را گرفتم.

لازم به ذکر است کنسرت ارکستر موسیقی مهرنوازان در تاریخ 26 ، 27 و 28 مهرماه در دو بخش برگزا می شود به این ترتیب که در بخش نخست این اجرا قطعاتی چون "شور آفرین" از ساخته های علی اکبر قربانی، "آتش عشق" به آهنگسازی فریدون حافظی بر اساس شعری از اسماعیل فرزانه ، "بادبان کاغری"، از ساخته های محسن حسینی بر اساس شعری از بیژن ارژن "،" با شباهنگ " از ساخته های مازیار حیدری و بر اساس شعری از فریدون مشیری، "افسوس" و "راپسودی چهارگاه" به آهنگسازی کیوان ساکت ، "شب " بر اساس شعری از محمد سعید میرزایی به آهنگسازی منصور نریمان، "خوشه چین" براساس شعری از کریم فکور به آهنگسازی روح اله خالقی و دختر کوبی براساس شعری از رحیم معینی کرمانشاهی به آهنگسازی عباس شاپوری به روی صحنه می رود.

بخش دوم این کنسرت قطعات " حالا چرا" از آثار روح الله خالقی بر شعری از محمد حسین شهریار، دگر چه خواهی از آثار حبیبن الله بدیعی براساس شعری از نواب صفا، کنسرتو تار قسمت اول از ساخته های فرهاد فخرالنی با تکنوازی تار کیوان ساکت، "گیسو" براساس ساخته های فریدون حافظی و براساس شعری از میرناصر شریفی و"خاک مهرآیین از ساخته های علی اکبر قربانی با شاعری از اسماعیل فرزانه اجرا می شود.             

dara_babak

• گرداننده این انجمن
  • *
Sunday 23rd of October 2011 10:32:54 ________ -      آبان-۰۱ / ۱۳۹۰

گفت‌وگو با فرهاد فخرالديني رهبر اركستر موسيقي مهرنوازان

نخستین بار روح‌الله خالقی در مدرسه عالی موسیقی ارکستری را تشکیل داد که در سال 1323 به اجرای برنامه پرداخت. در آن ارکستر موسیقیدانانی همچون ابوالحسن صبا، عبدالعلی وزیری و غلامحسین بنان حضور داشتند. در سال 1338 خالقی، سرپرستی ارکستر گل‌ها را برعهده گرفت و مدتی بعد از فعالیت‌های این ارکستر، فرهاد فخرالدینی به عنوان نوازنده در این ارکستر حضور داشت. این مقدمه فعالیت فخرالدینی در ارکستر بود. او در ادامه فعالیت‌های حرفه‌یی‌اش به عنوان موزیسین، خود بارها چوب رهبری را در دست گرفت.
چه آن زمان که ارکستر بزرگ رادیو و تلویزیون را رهبری می‌کرد و چه زمانی که سال‌ها رهبری ارکستر موسیقی ملی را برعهده داشت. او در سال‌های فعالیتش در این ارکستر علاوه بر آنکه به عنوان یک رهبر با دانش برنامه‌های متعددی را روی صحنه برد، مدیریت خود را نیز به گونه‌یی بر این ارکستر اعمال کرد که هیچگاه با مشکلات مشابه ارکستر سمفونیک – یکی دیگر از ارکسترهای دولتی- روبرو نشد. دو سال و اندی قبل اما فخرالدینی به دلایلی کاملا اجتماعی دست از فعالیت کشید تا هم‌اکنون که با ارکستر مهرنوازان بار دیگر به صحنه بازگشته است.

شما در ارکستری که آقای خالقی رهبری می‌کرد به عنوان نوازنده حضور داشتید و حالا به عنوان رهبر ارکستر مهرنوازان فعالیت می‌کنید. اصلا می‌توان مشابهتی میان این دو ارکستر مشاهده کرد؟
آن زمان که آقای خالقی ارکستر گل‌ها را تشکیل دادند یا زمانی که قبل از آن ارکستر انجمن موسیقی ملی را تشکیل داده بودند، بیشتر نوزاندگان ارکستر کسانی بودند که در زمینه موسیقی ایرانی کار کرده بودند و به همین خاطر است که بسیاری از این نوازندگان حس خوبی داشتند، چون موسیقی ایرانی را خوب می‌شناختند، مثلا وقتی در ارکستر انجمن موسیقی نوازنده‌یی چون استاد ابوالحسن صبا نوازندگی می‌کند، طبیعی است که کسی به اندازه او به جزییات و ریزه کاری‌های موسیقی ایرانی آشنا نیست.

حتی کسان دیگری در ارکستر مشغول فعالیت بودند که ساز غربی بسیار مشکلی ‌مثل کلارینت نواختند، اما صداهای موسیقی ایرانی را به خوبی می‌شناختند و فواصل موسیقی ایرانی و گام‌های آن را به اندازه‌یی راحت می‌نواختند که هر کس که آن قطعات را می‌شنید، حیرت می‌کرد. چون درجات موسیقی ایرانی نسبت به موسیقی اعتدال یافته غرب متفاوت است. در گام‌ها و مقام‌های موسیقی ایرانی فواصل خاصی وجود دارد که هیچ کس بهتر از قدما که با موسیقی ایرانی آشنایی کامل داشتند، نمی‌توانستند از پس اجرای آن برآیند. بخاطر همین عوامل است که موسیقی‌ای که آنها می‌نواختند، بسیار با حس بود. اما در ارکستر گل‌ها نوازندگان هم تکنیک غربی را دیگر یاد گرفته بودند و هم با موسیقی ایرانی آشنایی خوبی داشتند. من هم یکی از این نوازندگان بودم که در سال 1344 به عنوان نوازنده وارد این ارکستر شده بودم.

از تجربه نوازندگی در آن ارکستر می‌گویید؟
ارکستر، ارکستر خاصی بود و نوای مخصوص به خود را داشت. می‌توان گفت که این ارکستر صدای دلنشینی داشت که در نوع خود تکرار ناشدنی است. یعنی با طبع ایرانی‌ها خیلی سازگاری داشت و به همین خاطر است که همچنان قطعاتی که توسط آن ارکستر خلق شده است، جزو خاطره‌انگیزترین قطعات و همچنین ماندگارترین آنان است.

در همان زمان ارکستر دیگری به نام «فارابی» هم تشکیل شده بود که آقای «مرتضی حنانه» به عنوان رهبر در آن فعالیت داشت. ایشان در ارکستری که پایه‌گذاری کرده بود، بیشتر به جنبه‌های تکنیکی کار توجه داشت که کار با تکنیک نزدیک به موسیقی غرب اجرا شود. ولی آقای خالقی به هویت توجه بسیاری داشت تا موسیقی ایرانی به بهترین شکل ممکن با ارکستر اجرا شود.

تاکیدتان روی ارکستر به چه علت است؟ این را از این جهت می‌پرسم که به هر حال روح موسیقی ایرانی سازگاری چندانی با ارکستراسیون ندارد.
همواره اساس موسیقی ایرانی بر پایه تک نوازی بوده است یا در بهترین شرایط گروه‌های کوچک تشکیل می‌شد که موسیقیدانان در آن می‌نواختند. در چنین شرایطی آقای خالقی میل داشتند تا موسیقی ایرانی را به شکل شکوهمندی ارایه دهند، ولی در عین حال می‌خواستند این اتفاق در شرایطی رخ دهد که هویت موسیقی ایرانی با مشکلی مواجه نشود.

این مساله‌یی بسیار مهم برای او محسوب می‌شد و به همین خاطر است که آنچه در ارکستر گل‌ها باید توسط تمام نوازندگان و کسانی که می‌خواستند با آن همکاری داشته باشند، رعایت می‌شد، حفظ این هویت بود، نه برتری تکنیک از نظر ارزش‌های موسیقی جهانی. توجه به زیبایی‌های خاص موسیقی ایرانی مهم‌ترین دغدغه‌یی بود که استاد خالقی در این ارکستر آن را دنبال می‌کرد.

همانطور که شما اشاره کردید، ارکستر گل‌ها نمونه بارز هویت موسیقی ایرانی است. چه اتفاقی در این ارکستر رخ می‌داد که با وجودی که سازهای غربی در آن حضوری پررنگ دارند، این نتیجه حاصل می‌شود و از آن مهم‌تر چرا دیگر آن اتفاق به آن شکل و شکوه هرگز رخ نداد؟
در هر نت موسیقی ایرانی کلی تزیینات دارد و کسانی می‌توانند این تزیینات و حالات و زیبایی‌ها را ضمن نوازندگی بیافرینند که با موسیقی ایرانی در متعالی‌ترین شکل ممکن آن آشنایی داشته باشند. این مساله‌یی بود که هم استاد خالقی و هم نوازندگان آن ارکستر به خوبی با آن آشنایی داشتند.

نگاه شما به کدام یک از این دو ارکستر- ارکستر گل‌ها و همچنین فارابی – نزدیک‌تر است؟ چه آن زمان که نزدیک به یک دهه ارکستر موسیقی ملی را رهبری می‌کردید و چه هم‌اکنون که با ارکستر مهرنوازان فعالیت دارید؟
برای من هر دو جنبه دارای اهمیت است. من از آقای خالقی یکی – دو نسل جلوترم. از آن طرف چون با موسیقی غربی و تکنیک‌هایی که در این نوع موسیقی وجود دارد، آشنا شدم، خواه ناخواه این مساله بر فعالیت‌های من تاثیر گذاشت. من با مطالعه پارتیتورهایی که در اختیار داشتم، با تکنیک‌های جهانی آشنایی پیدا کردم و در این میان هارمونی را به شکل پیچیده‌تری کار کردم و سال‌ها تدریس کردم.

علاوه بر آن «کنترپوان» را سال‌ها خوانده و به دیگران آموزش دادم. فرم موسیقایی، ارکستراسیون و… دیگر مسائلی بود که من به آنها در این سال‌ها توجه داشتم. طبیعی است که در آن سال‌ها من جوان بودم و همچنان اعتقاد دارم که یک جوان زمانی که وارد حوزه‌یی برای فعالیت می‌شود، دلش می‌خواهد تا هر آنچه را که می‌داند و به اصطلاح در چنته دارد، بروز دهد. شاید من هم یکی از اینها بودم. به تدریج فهمیدم که این مقدار مطلبی که می‌خواهم برای یک آهنگ به کار ببرم، شاید ضرورت نداشته باشد. اینکه چیزهای فراوانی را بار یک ملودی کنم.

ما استادی داشتیم که در اینجا بد نیست که یادی از او بکنم. استاد «ملیک اصلانیان» همیشه به ما می‌گفت که باری را که برای یک وانت در نظر می‌گیرید، به اندازه یک کامیون نباشد. من از او آموختم که نباید زیاده از حد مبالغه کرد و این حرف درستی است که من در تمام سال‌های فعالیتم بویژه زمانی که قرار بود قطعه‌یی را بنویسم، به آن توجه داشتم. رفته رفته فهمیدم که این حکیمانه‌ترین چیزی است که می‌توان در موسیقی به آن توجه داشت.

خودتان معتقدید در این سال‌ها ارکسترهایی که به تبع گل‌ها تشکیل شد، توانست آن موفقیت را تکرار کند؟
درست است که در این سال‌ها ارکسترها متحول شده است، اما من این مساله را به این شکل ارزیابی می‌کنم که این اتفاق کاملا طبیعی است و چاره‌یی در آن وجود ندارد. باید همینطور باشد. ولی اجرای قطعات موسیقی قدیم ایران را با یک تکنیک پیشرفته‌تر نسبت به قبل داریم به اجرا درمی‌آوریم. این بسیار مورد پسند من است، اما در این زمینه مبالغه نمی‌کنیم. یعنی ما از آن خودنمایی‌هایی که بعضی وقت‌ها خود را در موسیقی غرب نشان می‌دهد، حتی‌‌الامکان اجتناب می‌کنیم.

آقای فخرالدینی به نظر می‌رسد که این راه، رهپویان چندانی ندارد. دلیل این ماجرا این است که ارکستری که شما پایه‌گذاری کردید، نمونه چندان دیگری با این حجم واندازه ندارد. حتی ارکستر موسیقی ملی نیز در این دو سال و اندی که شما از آن فاصله گرفتید، فعالیتی نداشت تا اینکه به تازگی بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفته است و طبیعی است که هم‌اکنون نمی‌توان قضاوتی درباره آن داشت.
در حال حاضر من بسیار خوشحالم که دورانی را گذرانده‌ام که در بین شاگردانم کسانی پیدا شدند چون شهرام توکلی، علی اکبر قربانی و مازیار حیدری که یار و یاور من در ارکستر موسیقی ملی ایران و همچنین ارکستر مهرنوازان هستند. علاوه بر آن این افراد آهنگسازان بسیار برجسته‌یی شده‌اند.

یعنی با آگاهی کامل و دانش دقیق کارهایی برای ارکستر می‌آورند که من و همچنین تمامی نوازندگان از اجرای آن لذت می‌بریم. اینها خودشان به مرحله‌یی رسیده‌اند که مشغول تدریس هستند و توجه به این ماجرا، این نکته را مشخص می‌کند که این اتفاق در چندین نسل در حال گردش است. به هر حال همین که ما توانسته‌ایم این راه را ادامه دهیم، برای من بسیار نکته مسرت بخشی است.

شما ساز تخصصی خودتان «ویولن» است. به نظر می‌رسد که این ساز به نسبت سازهای دیگر سهم بیشتری را در ارکستر دارد. در زمان ارکستر موسیقی ملی وضع به همین گونه بود و حالا هم در ارکستر مهرنوازان می‌توان این برتری را مشاهده کرد.
این ماجرا ربطی به اینکه این ساز، ساز تخصصی من است، ندارد. در تمامی ارکسترها وضع به همین منوال است. در ارکستر سمفونیک هم اگر دقت کنید، تعداد ویولن‌ها و سازهای زهی بیش از دیگران است. در ارکستر گل‌ها بیشتر سازها زهی بودند و در این میان مثلا حضور سازهای بادی بسیار اندک بود.

سازهای زهی ایرانی چطور؟
اصلا نداشتیم. در ارکستر گل‌ها تنها دو نوازنده تار حضور داشتند که بد نیست در همین جا از آنها یاد کنیم. یکی از آنان نوازنده برجسته تار استاد نصرالله زرین پنجه و دیگری آقای حبیب‌الله صالحی بود.
الان تعداد سازهای ایرانی در ارکستر مهرنوازان نسبت به ارکستر گل‌ها بیشتر شده است، اما باز هم در مقایسه با سازهای غربی تعداد آنها کمتر است.
آخر سازهای ایرانی مشکلات خاص خودشان را دارند و اگر زیاد باشند، مزاحمت ایجاد می‌کنند.

چرا؟
چون سازهای ایرانی حفظ کوکشان کار بسیار سختی است. برای مثال سیم‌ها و خرک تار که روی ساز است، وصل به پوست ساز است. این پوست نسبت به چوب که روی سازهای زهی غربی است، دارای مشکل کوک است. چون در مقابل سرما و گرما خیلی حساس است و در نتیجه انقباض و انبساط پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا کوک به هم بریزد. البته ما در ارکستر موسیقی ملی هفت تا هشت تار داشتم، اما در اینجا کمتر است، چون ما از لحاظ اقتصادی مقداری در مضیقه بودیم و علاوه بر آن ما در حال حاضر این امکان را داریم که با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی صدای سازها را تقویت کنیم.

در گذشته ما هرگز سالنی که حدود 2 هزار نفر جمعیت در آن جای گیرد نداشتیم که بگوییم کنسرت‌ها در سالن‌هایی اینچنینی برگزار می‌شد. معمولا برنامه‌های موسیقی در سالن‌هایی با گنجایش 100 تا 150 نفر برگزار می‌شد تا اینکه یکی، دو سالن ساخته شد که از جمله آنان می‌توان به تالار فرهنگ اشاره کرد که فکر نمی‌کنم بیش از 500 نفر گنجایش داشت و بعد هم تالار فارابی و رودکی در دل اداره هنرهای زیبای کشور ساخته شد.

زمانی که تالار رودکی که هم‌اکنون به اسم تالار وحدت شناخته می‌شود، ساخته شد، بسیاری گمان کردند که بزرگ‌ترین تالاری است که می‌تواند وجود داشته باشد. در این سال‌ها سالن‌های متعددی با ظرفیت‌های بالا ساخته شده است که اگر چه هیچ کدامشان استانداردهای لازم برای اجرای موسیقی را ندارند، اما می‌توانند مخاطبان بسیاری را در خود جای دهند.

اما گروه‌ها و ارکسترها ناگزیر به اجرا در همین سالن‌ها هستند.
بله، چون ما سالن استاندارد که برای اجرای موسیقی ساخته شده باشد، جز تالار وحدت نداریم. به همین خاطر است که یکی از مهم‌ترین مشکلات ما برای اجرای موسیقی نبود سالن است و خدا را شکر کسی هم نیست که دلش بخواهد برای موسیقی کاری انجام دهد. (خنده)

شما در کنار فعالیت‌هایی که به عنوان آهنگساز داشته‌اید و آثاری که در این زمینه خلق کرده‌اید، به نظر می‌رسد که سال‌ها از عمر خود را به عنوان رهبر ارکستر موسیقی ملی گذراندید. حالا از مشکلات پیش آمده بگذریم و اینکه خواه ناخواه بخشی از انگیزه ترک ارکستر توسط شما یک اقدام اجتماعی بود که در نوع خود امری بی‌سابقه و بدیعی است، اما مساله‌یی که دیده می‌شود، این است که در سال‌های فعالیت ارکستر موسیقی ملی هیچ کس دغدغه آن را نداشت که آثار ارکستر را ضبط و منتشر کند. این باعث افسوستان نیست؟
چرا نیست؟ عمری است که از من به هدر رفته است. می‌توانست تمام صحنه‌ها و اجراهایی که داشتیم، به یادگار بماند و نماند. من در آن سال‌ها مدام این مسائل را مطرح می‌کردم، اما کسی گوش شنوایی نداشت.

اصلا آرشیوی از اجراهای ارکستر هست؟
نه، آرشیو بسیار ناقص است و آن هم تصویری نیست. مایه تاسف است. من بارها این مساله را گفتم و گفتم و گفتم و مدام هم سر تکان می‌دادند که انجام می‌دهیم. مدام وعده دادند که این مساله درست می‌شود، اما هرگز این اتفاق نیفتاد. می‌دانید به هر حال اگر بخواهم خیلی ساده بگویم این است که به موسیقی روی خوش نشان نمی‌دهند.

بهترین نمونه‌اش اینکه ما هنوز در تلویزیونمان برنامه موسیقی نداریم. هنوز که هنوز است از نشان دادن ساز اجتناب می‌کنند. یا اینکه وسط صحبت گوینده در رادیو اثری بدون مقدمه و بی‌اینکه نام آهنگساز، خواننده یا نوازنده‌های آن ذکر شود، پخش می‌شود. چه چیزی از این بدتر که موسیقی را یک‌باره قطع می‌کنند و دوباره به صحبت خود ادامه می‌دهند، بی‌اینکه توجهی داشته باشند که آغاز و پایان این قطعه کجاست؟

خب از این بحث اگر بگذریم، با این مساله مواجه می‌شویم که شما در طول سال‌های فعالیت ارکستر موسیقی ملی هیچگاه تعصب خاصی به ملودی خاصی نداشتید. در صورت ادامه فعالیت ارکستر مهرنوازان این مساله ادامه خواهد یافت؟
قطعا. موسیقی‌هایی که ما در ارکستر استفاده کردیم همه‌شان ملی بودند، حتی آن هنگام که برای مثال قطعات آذری را به اجرا درآوردیم. به اعتقاد من موسیقی ملی ما شامل موسیقی‌ای است که در تهران اجرا می‌شود، در اصفهان و آذربایجان و هر نقطه دیگری از کشور ما. اگر ما قبول داریم که ایران متشکل از این قوم‌هاست، پس موسیقی‌شان هم می‌تواند جزو موسیقی ملی ایران باشد.

برای مثال در همین برنامه ارکستر مهرنوازان یک قطعه کردی بسیار زیبا به اجرا درآمد که آقای «کیوان ساکت» روی آن کار کرده‌اند. آهنگ کردی با شعر مولانا تلفیق شده است که کار بسیار زیبایی است. همیشه این سوال مطرح بوده که ارکستر ملی از آثار دیگر آهنگسازان استفاده نمی‌کند و حتی درخواست آنها را نیز برای اجرای قطعاتشان رد می‌کنند که حرفی است که هیچ پایه و اساسی ندارد، چون من چه زمانی که رهبر ارکستر ملی رادیو تلویزیون و چه ارکستر ملی ارشاد بودم، به اجرای قطعات آهنگسازان ایرانی بویژه آهنگسازان معاصر توجه بسیاری داشتم.

شما در سال‌های رهبری ارکستر موسیقی ملی چندین صدای جدید معرفی کردید. کسانی که اگرچه ممکن است قبل از ارکستر نیز به عنوان خواننده فعالیت داشته باشند، اما خواندن در ارکستر موسیقی ملی نقطه عطفی در فعالیت‌هایشان شد و بعد از آن نیز شکوفاتر شدند. این اتفاق چگونه رخ می‌داد و چرا برای مثال این جریان در معرفی نوازنده‌ها روی نداد؟
در بخش نوازنده‌ها نیز اتفاقا این اتفاق رخ داد، چون من همیشه دنبال این بودم که چهره‌های جدیدی را معرفی کنم. همچنان نیز به این مساله اعتقاد دارم و اگر کسی را بیابم که استعداد شگرفی داشته باشد، بدون شک تلاش خود را خواهم کرد تا از او حمایت کرده و به جامعه موسیقی معرفی‌اش کنم. زمانی که ما در تالار وحدت فعالیت می‌کردیم، هر کم و کسری‌ای که گروه‌ها از نظر خواننده یا نوازنده داشتند، سراغ ما می‌آمدند.

برای مثال برنامه‌های بسیاری در آن برهه زمانی با استفاده از خوانندگان ارکستر موسیقی ملی انجام شد. این امر هم طبیعی بود، اعضای ارکستر با این ارکستر فعالیت داشتند و ورزیده و با تجربه شده بودند. دیگر فرقی نمی‌کرد که قرار باشد با کدام ارکستر کار کنند، ارکستر سمفونیک تهران یا ارکستر سمفونیک آلمان یا هر ارکستر دیگری. الان آقای «سالار عقیلی» خواننده‌یی است که وقتی با او روی صحنه هستم، خیالم راحت است که او کار خودش را خوب بلد است و دیگر نگران نیستم که او یک ضرب را خراب کند.

برای همین است که کار ما کاملا حرفه‌یی است. اما همانطور که من پیشتر هم گفتم، به طور قطع خواست باطنی سالار عقیلی نیز اجرای همه قطعات به خوانندگی خودش نخواهد بود و در آِینده تصمیم خواهیم داشت از خوانندگان دیگر استفاده کنیم حتی احتمال حضور خوانندگان دیگر کشورها نیز در ارکستر ما وجود دارد. یعنی امیدوار هستم این‌بار نیز با کمک دوستان چهره‌های جوان را به عرصه موسیقی معرفی کنیم.

امیدی هست که این ارکستر به فعالیت‌های خود ادامه دهد یا ممکن است با مشکلاتی مشابه دیگر ارکسترهای خصوصی مواجه شود.
هنوز نمی‌دانم. امیدوارم که بتوانیم به فعالیت هایمان ادامه دهیم. ارکستر مهرنوازان نمونه و کاملا حرفه‌یی است و کسانیکه سمت استادی نسبت به بچه‌های ارکستر ملی دارند در این ارکستر حضور دارند و می‌توانم بگویم که اعضای این کنسرت همگی اعضای اصلی ارکستر ملی دو سال پیش است.

گردآوری:پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیا

نویسنده: -
 منبع: روزنامه اعتماد

« واپسین ویرایش: 07 دسامبر 2011 گاه 02:51:49 ازسوی dara_babak »

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد