نویسنده جستار: تخريب و سرقت کتيبه کاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان  (بازدیدها: 637 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
  • امتیاز: 495
    • عاقلان دانند
شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

تخريب و سرقت کتيبه کاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان

چندي پيش کتيبه سردرکاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان درحالي سرقت مي‌شود که به طور اتفاقي توسط يگان حفاظت محيط‌زيست دستگير و ضبط مي شود. اين‌درحالي است که وضعيت کاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان نابسامان و کتيبه سردر کاروانسرا درحين ربوده شدن به شدت آسيب دیده است.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گروه ميراث‌فرهنگي ـ چهارشنبه گذشته تعدادي از افراد سودجو با تخريب کتيبه سردر کاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان که به خط خطاط مشهور عصر صفوي استاد علي رضا عباسي نوشته شده است، صدمه اي ديگر بر پيکر صد چاک ميراث فرهنگي وارد کردند. بر اساس پيگيري هاي به عمل آمده تعدادي از سودجويان عصر چهارشنبه دوم آذرماه با استفاده از موقعيت قرارگيري کاروانسرا و دورافتاده بودن آن، طمع برداشتن و فروش کتيبه طويل اين بنا را داشتند که طي آن تعداد 5 قطعه از قطعات مياني اين کتيبه 15 قطعه اي را از جاي کنده و به ديواره اطراف آن نيز آسيب وارد کردند.
 
به‌گزارش CHN، اين کتيبه، روي پانزده قطعه سنگ يشم سبز رنگ به طول هشت متر و عرض شصت سانتي متر و در سه ضلع مدخل نصب شده است و عبارت منقور بر آن بدين شرح است : « امر فرمودند بانشاء اين رباط بندگان نواب کامياب کلب آستانه حضرت اميرالمومنين علي بن ابي طالب عليه السلام عباس الحسيني الموسوي الصفوي بهادر خان خلد الله ملکه ، و ثواب آن به روح جد بزرگوار خود پادشاه غفران پناه فردوس بارگاه شاه طهماسب انار الله برهانه هبه فرمودند . کتبه علي رضا عباسي ،1023».
 
رضا ملاحسيني دبير انجمن چارسوق کوير اردکان ضمن بيان اين مطلب گفت: چندي پيش که کتيبه سردر کاروانسراي قلعه خرگوشي اردکان توسط افرادي ناشناس ربوده شد که از روي اتفاق و خوش شانسي گشت محيط زيست نسبت به اين افراد مشکوک شده و با همکاري نيروي انتظامي، اين افراد در همان شب دستگير و پنج قطعه کنده شده کتيبه نيز ضبط شد. درحال‌حاضر اين قطعات در اختيار سازمان ميراث فرهنگي يزد قرار گرفته است.
 
وي افزود: کاروانسراي قلعه خرگوشي که مابين اصفهان و يزد (شهرهاي ورزنه، عقدا و ندوشن) قرار گرفته، به واسطه دوري از مناطق مسکون هر روز بر ميزان تخريب آن افزوده مي شود و اگر به همين روند پيش رود مسلماً از اين بناي باشکوه صفوي جز نامي در ميان کتابها چيزي باقي نخواهد ماند.
 
ملاحسيني در ادامه تاکيد مي‌کند:چند سال پيش و در پي بيم از ربوده شدن کتيبه کوچکتر اين کاروانسرا، کتيبه مزبور به موزه مردم شناسي اردکان منتقل شد و پس از ربوده شدن چند کتيبه ديگر، ميراث فرهنگي اردکان بسياري از کتيبه هاي شهرستان را جمع آوري نمود تا پس از ساخت نمونه مولاژ آن، اصل کتيبه در اختيار موزه مردم شناسي اردکان قرار گيرد. ضروري است حال که امکان حفاظت از کتيبه ها در محل فراهم نيست، براي جلوگيري از تخريب و سرقت آن بقيه اين کتيبه گرانقدر جمع آوري و همراه با قطعات ضبط شده که هم اکنون در يزد نگهداري مي شود، به اردکان منتقل شده و در موزه مردمشناسي اردکان براي استفاده عموم نگهداري شود.
 
اين درحالي‌است که به گفته اين فعال ميراث‌فرهنگي، کارشناسان ميراث فرهنگي هزينه مرمت اين بنا را چيزي بالغ بر چند صد ميليون تومان برآورد مي کنند که اين مبلغ از بودجه ميراث فرهنگي شهرستان اردکان فراتر بوده و عملاً سازمان ميراث فرهنگي بازسازي و احياء اين بنا را منوط به مشارکت بخش خصوصي مي داند که با توجه به موقعيت قرار گيري اين بنا تا کنون سرمايه گذاران بخش خصوصي رغبتي نشان نداده اند.
 
هم اکنون در اين مسير چند بناي منحصر بفرد ديگري نيز وجود دارد که کاروانسراي يغميش با قدمتي نزديک به 800 سال از شاخص ترين آنها ست که حال روزي بهتر از خرگوشي ندارند.
 
- شهرستان اردکان با وسعت بيش از 24 هزار کيلومتر مربع و داشتن 3 شهر و صدها روستاي تاريخي و داشتن بيش از 230 بناي ثبت شده در فهرست آثار ملي تنها داراي نمايندگي ميراث فرهنگي است که تعداد کارمندان آن به تعداد انگشتان يک دست هم نمي رسد و عملاً اين سازمان براي حفاظت از اين تعداد بناي تاريخي در اين پهنه گسترده با کمبود شديد منابع مالي، نيروي انساني و تجهيزات روبروست؛ پيگيري هاي مکرر به عمل آمده در خصوص اعطاي نمايندگي ميراث فرهنگي به بخش هاي تاريخي عقدا و خرانق تا کنون نتيجه اي نداشته است.
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد