نویسنده جستار: سلسه آل بويه در نگاهی کوتاه  (بازدیدها: 599 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

korosh-bozorg

  • هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 181
  • امتیاز: 1
  • جنسیت : آقا
    • صفای اشک وفای غم
سلسه آل بويه در نگاهی کوتاه
« : 07 اوت 2012 گاه 04:49:04 »
     آل بويه نام خود را از «بويه‏» گرفتند كه پدر بنيادگذاران‏ اين سلسله بود. جد ايشان ابو شجاع بويه پسر فناخسرو (پناه‏خسرو) نام داشت.
    وى سه فرزند به نام هاى على، حسن و احمد داشت. ابوشجاع بر اثر تنگدستى، هر سه فرزندش را در ارتش حكومت ((مرداويج )) وارد كرد. اين سه فرزند، چنان لياقتى از خود نشان دادند كه به سمت فرماندهى سپاه منصوب گرديده، شهرت فراوانى را به دست آوردند و سرانجام از اطاعت مرداويج، سر پيچى كرده و ادعاى استقلال نمودند. على (عماد الدوله) پسر بزرگ ابوشجاع، نخستين پادشاه از سلسله آل بويه است، كه در زمان پادشاهى مرداويج، به فرماندهى كرخ از توابع خوزستان منصوب گرديد.
    آل بويه به فاصله كوتاهى نواحى مختلف ايران را به تصرف در آوردند و از جنوب غربى ايران خود را به بغداد رسانده (334ق) و به جاى سرنگونى خلافت عباسى تنها به تعويض خليفه «المطيع» به جاى «المستكفى» اكتفا كردند. آل بويه رانخستین سلسله قدرتمند شيعه مي دانند. ابن كثير مى گويد: تيره آل بويه، همه شيعه و رافضى بوده اند. براساس برخى مدارك، مراسم سوگوارى ماه محرم از زمان سلسله آل بويه (قرن چهارم هجرى) پا گرفت. فتح بغداد توسط آل بويه، به شيعيان امكان داد بتوانند مراسم عزادارى در سوگ سالار شهيدان و ياران او را آشكارا برگزار كنند. به نقل از ابن اثير اين جريان تا پس از چند سده يعنى تا دوره صفويه كه مذهب شيعه، مذهب رسمى ايران شد، ادامه يافت.
    بوئيان نمونه بارز امراى مستولى در ميان سلسله‏ هاى ايرانى بودند تا این که طغرل سلجوقی، نیشابور، گرگان و طبرستان و ... را فتح کرد. طغرل، در سال 447 ق بغداد را از ملک رحیم دیلمی، آخرین حاکم آل بویه گرفت و این سلسله را برانداخت و خاندان سلجوقی رابنیان نهاد.
فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک بسپارند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد(کوروش بزرگ)

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد