نویسنده جستار: گویش‌های رایج کردی در کردستان جمع‌آوری می‌شود  (بازدیدها: 618 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Supreme

  • کوشاترین های امرداد
  • *
  • نوشتار: 1,653
  • امتیاز: 495
    • عاقلان دانند

گویش‌های رایج کردی در کردستان جمع‌آوری می‌شود مسئول پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی کردستان گفت: گویش‌های رایج زبان کردی در کردستان جمع آوری می‌شود.
 


امیر صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، اظهار کرد: با توجه به غنای زبان کُردی در استان کردستان و تنوع زیاد در گویش‌ها و زیرگویش‌های این زبان و هم‌چنین پراکندگی آن در سطح استان، لازم بود تا طرحی جهت جمع‌آوری، ثبت و حفظ این گویش‌ها اجرا شود.
 


وی ادامه داد: در این طرح 10 شهرستان استان مورد بررسی قرار گرفت و انتخاب روستاهای هر شهرستان بر اساس تعداد گویش‌های متنوع آن شهرستان و شاخص بودن یک روستا در هر کدام از گویش‌ها بوده است. به عنوان مثال در شهرستان کامیاران، سه گویش اصلی وجود دارد که ما نیز بر این اساس، روستای مارنج، روستای وندرنی سفلی که لهجه کلهری دارند و روستای طا که گویش هورامی دارند برای این منظور انتخاب کردیم.
 


مسئول پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی کردستان تصریح کرد: لغت‌های مورد استفاده نزدیک به 900 لغت است که در حوزه‌های خویشاوندی، کشاورزی،‌ دامداری، فرآورده‌های لبنی، دستبافته‌ها، بدن، حیوانات،‌ زمان و طبیعت، صداها، ساخت بنا و معماری، طب سنتی و بیماری‌ها، وسایل منزل، آبیاری، تاکستان، گیاهان و میوه‌ها، فعل و مصدر، اسم و صفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 


وی بیان کرد: در جداول هر گروه ابتدا لغت فارسی سپس معادل کُردی آن با نوشتار کُردی و نوشتار لاتین آورده شده است.
 


صادقی اظهار کرد: در بخش دیگری از این پژوهش، تحلیل داده‌ها صورت گرفته که هر شهرستان به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در این بخش دستور زبان کُردی با تکیه بر واژه‌های هر لهجه به صورت مفصل آمده که شامل اسم و انواع آن، صفت و انواع آن، ضمیر و انواع آن، انواع مصدر، انواع فعل، اصوات و نداها و قید است.
 


وی خاطرنشان کرد: جمع آوری گویش‌های استان کردستان (تمامی شهرستان‌ها) در پنج جلد، جمع‌آوری و در آرشیو اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نگهداری می‌شود.
 شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشدگویش-های-رایج-کردی-در-کردستان-جمع-آوری-می-شود
پارسی زبانان سراسر جهان، همبسته شوید!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد