نویسنده جستار: ملاک ستاره بودن آرتیسته چیست؟  (بازدیدها: 946 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

ariano

  • هموند
  • *
  • نوشتار: 10
  • امتیاز: 0
    • http://www.persiancinema.mihanblog.com
ملاک ستاره بودن آرتیسته چیست؟
« : 27 فوریه 2006 گاه 15:13:22 »
ملاک ستاره بودن آرتیسته چیست؟!

قصد دارم برای افرادی که مقابل دوربین به ایفای نقش می پردازند ـ صرف نظر از ستاره، بازیگر یا اجراکار بودن ـ واژه ای مناسب  در نظر بگیرم؛ واژه ای که بتواند شامل حال همه شان شود. نوشته های متعلق به روزگار پیشین را مرور می کنم و به « آرتیسته» می رسم. برای منظور من کلمه ی مناسبی است.  افراد فوق الذکر را «آرتیسته» می نامم.  
روزی در پشت صحنه ی یک سریال، به یکی از بزرگان بازیگری سینمای ایران که دستی به قلم دارد، فهرست پولسازترین آرتیسته های سینمای ایران تا بهمن ماه 1384 را نشان دادم.  او لفظ پولساز را نپسندید و توضیح داد در سینمای پیش از انقلاب می توانستیم افرادی چون رضا بیک ایمانوردی و ... را پولساز بنامیم. ولی در سینمای بعد از انقلاب چنین چیزی معنائی ندارد. البته به دلیل فاصله های کوتاه میان برداشت ها، فرصت بحث طولانی درین باره پیش نیامد. امیدوارم مقاله سینمائی بعدی اش برای مجلات سینمائی  راجع به این موضوع باشد.
من نیز با او هم عقیده ام. هیچ بازیگری به خودی خود نمی تواند عامل فروش بالای فیلمی شود. اگر چنین است چرا فیلم های « زمانه » ، « بالای شهر، پائین شهر » و « گل یخ » رضا گلزار نفروختند؟!
همچنین، تابستان امسال « نوک برج » با بازی ستارگانی چون محمدرضا فروتن و نیکی کریمی اکران شد و به فروش قابل توجهی دست پیدا نکرد.  حتی حضور پرویز پرستوئی که محبوبیت فراوانی میان مخاطبان دارد ، نتوانست باعث پرفروش شدن فیلم « کافه ترانزیت » شود ـ که البته فیلم زیبائی بود.

حال، فهرست وار به آرتیسته هائی که مجموع فروش فیلم هایشان بالاتر از همتایانشان بوده نگاهی می اندازیم :


1. امین حیائی
تعداد فیلم ها : 5
مجموع فروش : دو میلیارد و 903 میلیون
 
2. محمدرضا فروتن
تعداد فیلم ها : 4
مجموع فروش : یک میلیارد و 833 میلیون
 
3. جواد رضویان
تعداد فیلم ها : 2
مجموع فروش : یک میلیارد و 784 میلیون
 
4. مریلا زارعی
تعداد فیلم ها : 3
مجموع فروش : یک میلیارد و 621 میلیون

5. مجید صالحی
تعداد فیلم ها : 2
مجموع فروش : یک میلیارد و 354 میلیون

6. مهناز افشار
تعداد فیلم ها : 2
مجموع فروش : یک میلیارد و 245 میلیون

7. الناز شاکردوست
تعداد فیلم ها : 3
مجموع فروش : یک میلیارد و 230 میلیون

8. شقایق فراهانی
تعداد فیلم ها : 1
مجموع فروش : یک میلیارد و 50 میلیون

9. محمدرضا شریفی نیا
تعداد فیلم ها : 2
مجموع فروش : 937 میلیون

10. لیلا حاتمی
تعداد فیلم ها : 2
مجموع فروش : 932 میلیون فهرست فوق، ملاک بسیاری از تهیه کنندگان و مطبوعاتی ها برای ستاره است؛خنده دار نیست؟!  از تهیه کنندگان به دلیل خاستگاه غیرفرهنگی شان انتظار زیادی ندارم، ولی شرم بر مطبوعاتی هائی که چنین طرز تفکری دارند!  سال گذشته، در صدر فهرستی مشابه همین، رضا گلزار قرار داشت و بر اساس آن اغلب تهیه کنندگان و مطبوعاتی ها با بیانی کودکانه رضا گلزار را ستاره ای پولساز نامیدند.  یکسال گذشت و گل یخ اکران شد و گلزار نشان داد که عملاَ نه ستاره است و نه پولساز.  بنابراین، اول شدن او در سال گذشته را باید یک تصادف قلمداد کرد، زیرا او در فهرست امسال هیچ جائی ندارد.
البته شاید بگوئید چون یک فیلم از او اکران شده، شانسی برای قرار گرفتن در این جدول نداشته، ولی اگر به رده هشتم فهرست نگاهی بیندازید، در می یابید که شقایق فراهانی با یک فیلم در آن حضور دارد!

در میان بازیگران زن نیز، وضعیت جالبی پدید آمده است. تهیه کنندگان برای اینکه بانوی اول سینمای ایران، هدیه تهرانی، را به زیر بکشند، رقیب های زیادی برای وی تراشیدند و جدیدترین آنها الناز شاکردوست :!:  :?:  بود. اغلب تهیه کنندگان عقیده داشتند وی با فیلم های نخستش به سرعت محبوب و شهره آفاق می شود و هدیه تهرانی را از گردونه ی سینمای ایران حذف می کند. اما فهرست فوق نشان می دهد که تهیه کنندگان محترم سینمای ایران در رقیب تراشی برای هدیه تهرانی مرتکب چه اشتباهی وحشتناکی شده اند.  فرد مورد نظرشان نه پولساز از آب در آمد و نه میان منتقدان و مخاطبان به جایگاهی دست یافت. و در فهرست فوق مریلا زارعی و مهناز افشار نسبت به شاکردوست در رده های بالاتری قرار دارند؛ و البته در بالاتر بودن کلاس اجراهایشان نسبت به وی نیز هیچ شکی وجود ندارد. بنابراین، واضح است که برای رقابت با بانوی اول سینمای ایران گزینه های بهتری هستند. البته معتقدم هانیه توسلی، گلشیفته فراهانی و حتی ترانه علیدوستی نیز چنین قابلیتی را دارند. کما اینکه گلشیفته فراهانی این روزها به یکی از پرکارترین بازیگران زن سینمای ایران تبدیل شده است و کارگردانانی چون بهمن قبادی، رسول ملاقلی پور، داریوش مهرجوئی و بهمن فرمان آرا برایش سرودست می شکنند.

تذکر ) اکنون از بانوی اول سینمای ایران چهارشنبه سوری اکران شده است. بانوی اول آنقدر جذبه دارد که فیلمش تنها در 11 روز 160 میلیون تومان می فروشد و مطمئنا با روندی که چهارشنبه سوری در پیش گرفته است، پرفروش ترین فیلم امسال خواهد شد.  اگر چهارشنبه سوری را با فیلم هائی چون گل یخ، مجردها و عروس فراری مقایسه کنید، در می یابید که رقیب جدید بانو حتی در حدی نیست که کفش های وی را جلوی پایش بگذارد. لذا تهیه کنندگان بهتر است به افرادی چون مهناز افشار، مریلا زارعی و گلشیفته فراهانی برای این منظور بها دهند.

نتیجه اخلاقی ـ فروش برای ستاره بودن آرتیسته شرط لازم است و بهره مند بودن از شخصیت قوی و کاریزماتیک است، به طوری که هرگاه مخاطب وی را روی پرده مشاهده می کند، از اعتماد به نفس و اطمینان او دارای اعتماد به نفس و اطمینان می شود. لذا چنین آرتیسته ای مبدل به ستاره ی محبوب قلب ها می گردد.

چهره ی آرتیسته می تواند عامل مهمی در ستاره بودن وی باشد؟  

البته که نه!  جولیا رابرتز را مثال می زنم که بیشتر به ماده اسب شباهت دارد!  8O ولی ستاره ی بلامنازع هالیوود است.  سطح بازی هایش نیز آنقدر بالا است که نه تنها به شباهت او و مادیان توجهی نمی کنیم، بلکه روی پرده وی را بسیار زیبا می بینیم.
این در حالی است که در سینمای خود ما هستند افرادی که چهره ی زیبائی دارند ولی بیشتر از پانزده دقیقه نمی توان روی پرده تحملشان کرد! البته محتملا منظورم را فهمیده اید!
سئوال) اگر واقعا چهره ملاک ستاره بودن است، همفری بوگارت چگونه ستاره ی هالیوود بود؟!

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد