نویسنده جستار: تــــــار  (بازدیدها: 1648 بار)

0 هموند و 2 میهمان درحال خواندن جستار.

azdeh39

 • هموند بسیار کوشا
 • *
 • نوشتار: 247
 • امتیاز: 0
  • http://
تــــــار
« : 18 ژانویه 2008 گاه 05:12:31 »
اين ساز جزو ساز هاي مضرابي و حدود صوتي آن دو و نيم اكتاو است ، تار شش سيم دارد كه به شكل جفت بسته و روي جفت سيم ها انگشت گذاري مي شود،  اين ساز به وسيله يك مضراب برنجي كه به سر آن يك تكه موم است  نواخته مي شود .
جنس تار از چوب ، استخوان ،پوست ، شاخ و جنس سيم ها از فولاد و آلياژي از مس و برنج است اين سيم ها جنبه صنعتي دارند و هنوز براي اين ساز سيم مخصوص موسيقي طراحي و ساخته نشده است.
كاسه :توت
دسته ، سرپنجه ، گوشي ها : گردو

چوب تزيين روي دسته : فوفلاستخوان ساق شتر براي روي دسته
خرك ، سيم گير ، شيطانك : شاخ

صفحه ی روی  كاسه : پوست بره تودلی

lotr

 • کوشاترین های امرداد
 • *
 • نوشتار: 1,204
 • امتیاز: 654
 • جنسیت : آقا
پاسخ : تــــــار
« پاسخ #1 : 19 ژانویه 2009 گاه 13:39:43 »
تعریفی دیگر:

تار


شکل ظاهری_قسمت کاسه(شکم)خود به دو قسمت بزرگ وکوچک تقسیم شده که قسمت کوچکتر را ((نقاره)) می گویند.
روی کاسه و نقاره ی تار پوست کشیده شده و خرک تار بر پوست کاسه تکیه کرده است.قسمت نقاره در انتهای بالائی به دسته(گردن) متصل شده است.
دسته ی تار بلند(45 تا 50 سانتی متر)است و بر کناره های سطح جلوئی آن دو روکش استخوانی چسبانده اند. دور دسته دستان (پرده هایی عمود بر طول آن با فواصل معین) بسته شده-قطر هر دستان در اصوات اصلی دستگاه های موسیقی ایرانی-کمی بیشتر از اصوات گذرا و کم اهمیت تر این موسیقی است. تعداد دستان ها امروزه 28 است.(قبلا با 25 دستان)
جعبه ی گوشی(سر) در انتهای بالائی دسته قرار گرفته و از هر طرف سه گوشی بر سطوح جانبی جعبه کار گذاشته شده است.
تعداد سیم های تار شش است که از انتهای تحتانی کاسه شروع شده-از روی خرک عبور می کند و در تمام طول دسته کشیده شده از روی شیطانک عبور کرده-تا بالاخره به جعبه ی گوشی ها داخل و در آنجا به دور گوشی ها پیچیده می شوند. سیم های شش گانه عبارتند از دو سیم سفید (پائین)که هم صدا کوک می شوند-دو سیم زرد(هم صدا)-یک سیم سفید نازک(به نام_زیر_)و بالاخره یک سیم زرد(بم)-که دو تای آخری غالبا به فاصله ی اکتاو کوک می شوند.فاصله ی سیم های هم صوت سفید-نسبت به سیم های زرد غالبا ((چهارم)) و سیم های سفید نسبت به سیم بم معمولا فاصله ی اکتاو یا هفتم را تشکیل می دهند(به این ترتیب اگر سیم های هم صدای سفید را ((دو)) کوک کنیم-سیم های زرد باید غالبا ((سل)) وسیم بم((دو))یا((ر)) کوک شوند).در آخر سیم ها به سیم گیر وصل می شوند.بدیهی است کوک تار-یعنی تنظیم فواصل سیم ها به یکدیگر- ممکن است در دستگاه ها و آوازها ی مختلف تغییر کند.

تار سازی است که نقش تکنوازی یا همنوازی- هر دو را می تواند بر عهده بگیرد.وسعت صدای تار عبارت است از:تار با مضرابی کوچک از جنس برنج به طول تقریبی سه سانتی متر نواخته می شود.در قسمتی از نصف طول مضراب-برای آنکه در دست نوازنده راحت قرار گیرد-با موم پوشیده شده است.

________________________________________

نوای کوتاهی از تار:

درويش خان:

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد

شما دسترسی دیدن پیوندها راندارید. نام نویسی یا درونشد
________________________________________


 

________________________________________

ساز بلاگفا
به نام آنکه شب را به روز تبدیل میکند تا کودکی از هراس به آرامش برسد. (لتر)

اگر همه انسانها يكسان بينديشند و تنها يك تن با نظر همه مخالف باشد ، كار عموم در خاموش كردن اجباري آن يك تن به همان اندازه نارواست كه ،‌اگر او قدرت داشت و نوع بشر را به زور خاموش مي كرد(میل)

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد