نویسنده جستار: رسيدگي و پيگيري حقوق مولفان و مصنفان موسيقي  (بازدیدها: 779 بار)

0 هموند و 1 میهمان درحال خواندن جستار.

Paeiiz

  • هموند بسیار کوشا
  • *
  • نوشتار: 375
  • امتیاز: 4
    • http://www.amirparizad.com
همشهری

شوراي عالي و هيئت مديره خانه موسيقي به رياست محمدرضا شجريان در بيانيه مشتركي بر رسيدگي و پيگيري حقوق مولفان و مصنفان موسيقي، ملكيت خانه موسيقي و ... تاكيد كردند.

به گزارش همشهري آنلاين در اين بيانيه كه از طريق خانه موسيقي در اختيار همشهري آنلاين قرار گرفته آمده است:

شوراي عالي و هيئت مديره خانه موسيقي در نشست روز 15 تيرماه خود كه به رياست محمدرضا شجريان تشكيل شد، برخي مسائل مبتلابه موسيقي از منظر صنفي و فني را مورد بررسي قرار داده و بر پي گيري و به نتيجه رساندن آن تاكيد كردند.

متن بيانيه به شرح زير است.

موسيقي ايران بعد از سال‌ها داراي نهادي صنفي شد و همين امر ايجاب مي كند همگي هنرمندان موسيقي با همدلي و مشاركت جدي و گسترده و بيان انتقادات و پيشنهادات خود در باليدن و تقويت اين صنف 8 هزار نفري بكوشند.

طبيعي است نمايندگان  هر نهاد صنفي از جمله خانه موسيقي (شوراي عالي و هيئت مديره) هنگامي مي‌توانند در برابر فشارهاي مختلف ايستادگي كرده و اولويت‌هاي صنفي و فني  اهالي موسيقي را پي گيري كنند كه پشتگرم به حمايت جدي و همدلانه اعضاي نهاد خود باشند.

بر اين اساس و با توجه به بررسي هاي به عمل آمده شوراي عالي خانه موسيقي و هيئت مديره آن در سومين نشست خود به اين جمع بندي رسيدند كه مسائل زير از نظر صنفي و فني در زمره اولويت‌هاي اهالي موسيقي است كه بايد براي آن تدبيري انديشيد.

به رغم وجود قانون حمايت از حقوق مولفان و مصنفان ، اما همچنان اين قانون با بي‌اعتنايي نهادهاي دولتي و خصوصي(به خصوص در زمينه موسيقي) روبرو است و وزارت ارشاد هم به عنوان مجري قانون در اين زمينه هنوز به جمع بندي نرسيده است كه همانند حمايتي كه از سينماگران در قاچاق سي دي و فيلم داشته ، از هنرمندان موسيقي هم حمايت كند و متاسفانه كپي هاي غير مجاز و توزيع گسترده آن سبب شده است تا هم شركت هاي توليدي موسيقي دچار آسيب‌هاي جدي شوند و هم هنرمندان موسيقي . از سوي ديگر صدا و سيما هم به رغم شفافيت اين قانون هنوز از اجراي آن و پرداخت حقوق هنرمندان موسيقي سرباز مي‌زند.

شوراي عالي و هيئت مديره خانه موسيقي قصد دارد با رايزني‌ها و تعامل جدي با دست‌اندركاران صدا و سيما ،‌ارشاد و نيز مجلس شوراي اسلامي  و به خصوص كميسيون فرهنگي مجلس، پي گير مشكلات و موانعي شود كه بر سر اجراي اين قانون وجود دارد.

نيروي انتظامي و برگزاري كنسرت‌ها

 چند سالي است كه برگزار كنندگان كنسرت در تالارهاي مختلف با پديده‌اي تازه به نام حق خدمات نيروي انتظامي روبرو شده‌اند كه تامين اين هزينه را بايد هنرمندان موسيقي بپردازند.

خانه موسيقي ضمن ارج نهادن به تلاش‌هاي برادران نيروي انتظامي در حفظ نظم وامنيت شهر ، معتقد است تا كنون قانون و آيين نامه‌اي خاص در اين زمينه وجود ندارد تا هنرمندان موسيقي بر اساس آن ملزم به پرداخت چنين وجهي به برادران نيروي انتظامي شوند. ضمن آنكه قاعده اين است كه مجوز كنسرت را وزارت ارشاد مي‌دهد و مجوز سالن و يا تالار را بخش اماكن نيروي انتظامي ، از اين منظر اهالي موسيقي هيچ گونه رابطه‌كاري با بخش اماكن ندارند. بر چنين بنيادي طبيعي است كه نسبت به پرداخت چنين هزينه‌اي معترض باشند.

خانه موسيقي وظيفه خود مي داند در تعاملي جدي با دست اندركاران محترم نيروي انتظامي و رايزني با مديران ارشاد به توافق نامه‌اي جدي در اين زمينه دست يابد و اميدوار است كه اين تعامل باب همكاري‌هاي موثرتري را براي اعتلاي هنر موسيقي سبب شود.

ملكيت خانه موسيقي

 از سال‌ها قبل كه به همت دولت قبلي و آقاي خاتمي و همكاري شهردار وقت( جناب آقاي احمدي نژاد) محل كنوني خانه موسيقي در اختيار اين صنف گداشته شد، زمان زيادي مي‌گذرد. اما هنوز ملكيت خانه بر ملك در اختيار در خيابان فاطمي تحقق كامل پيدا نكرده است و دليل آن هم عدم توانايي مالي خانه در پرداخت مابقي تعهدات است.

سال گذشته آقاي قاليباف ، شهردار تهران،‌ وعده دادند كه در صورتي كه وزارت ارشاد نيمي از مبلغ باقي‌مانده( 150 ميليون تومان) را پرداخت كند، مابقي آن را شهرداري خواهد بخشيد و ملك خانه موسيقي مي‌تواند به نام اين خانه سند زده شود.

اما به رغم آنكه وزير محترم فرهنگ وارشاد اسلامي، جناب صفار هرندي،  چه در ديدارهاي قبلي و چه در ديدار اوايل زمستان سال گذشته وعده دادند كه در اولين فرصت اين مبلغ پرداخت خواهد شد،‌ اما تا كنون چنين كاري صورت نگرفته است. همين امر برنامه ريزي براي كارهاي جدي تر روي اين ساختمان را با مشكل روبرو ساخته است .

ما ضمن آنكه مجددا از متوليان ارشاد مي‌خواهيم كه به وعده‌هاي خود عمل كنند ، در صدد آنيم براي تقويت بنيه مالي خانه و در صورت عدم تحقق وعده وزير ارشاد، كنسرت‌هايي را براي جمع آوري اين مبلغ برگزار كنيم كه در نخستين گام ، استاد گرانمايه،‌ محمد رضا شجريان، كه خود رياست شوراي عالي را عهده دارند، گام پيش نهاده و تقبل كرده كه در جشن خانه موسيقي كنسرتي براي اين منطور برگزار و درآمد حاصل از آن را به اين امر اختصاص دهد.[شجريان در جشن خانه موسيقي مي‌خواند] رايزني ها با برخي ديگر از بزرگان،‌ همانند استاد فخر الديني واركستر ملي از حمايت ضمني از اين ايده حكايت مي كند كه به نظر مي‌رسد با استقبال ديگر بزرگان هم روبرو شود.

 شوراي عالي و هيئت مديره از تمامي هنرمنداني كه علاقه مند به مشاركت در اين امر هستند،‌ دعوت مي‌كند تا با مشاركت در اين امر بار ديگر بر همبستگي و همدلي اهالي موسيقي براي  د رتماس با خانه  بر اين بنياد ما مجددا   متولي اصلي خود را اماكن مي‌دانند و  و معتقدند كه پي گيري مطالبات صنفي خود تاكيد ورزند.
در زير اين بيانيه نام اعضاي شوراي عالي و هيئت مديره خانه موسيقي به ترتيب زير آمده است:

محمدرضا شجريان، مصطفي كمال پورتراب، فرهاد فخرالديني، شاهين فرهت،  داود گنجه‌اي، هوشنگ ظريف (اعضاي شوراي عالي)  محمد سرير، داريوش پيرنياكان، رامين جزايري، حميد رضا نوربخش (اعضاي هئيت مديره) و سيد ابوالحسن مختاباد (بازرس خانه موسيقي)
توا سِتَر وِرِث رِ مَن آستی اهورامزدا

(همیشه به خدا نگو یک مشکل بزرگ دارم به مشکلت بگو من یک خدای بزرگ دارم)

 

گروه امرداد

تارنما تالارها امردادنامه

تالارها

فایلخانه گاهشمار اساسنامه امرداد جستجو

گوناگون

یاری امرداد اسناد خلیج فارس

تارنماهای همسو

خبرگزاری میراث فرهنگی تاریخ فا هفته نامه امرداد